استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) یا سهام گذاری چیست؟

استیکینگ-ارز-دیجیتال

مقدمه

استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) را می‌توان به عنوان یک جایگزین کم مصرف برای استخراج ارز دیجیتال (ماینینگ) درنظر گرفت. فرایند استیکینگ ارز دیجیتال شامل نگهداری دارایی دیجیتال در یک کیف پول یا صرافی ارز دیجیتال برای کمک به  امنیت شبکه و انجام درست تراکنش های موجود در شبکه بلاک‌چین است.

به زبان ساده، استیکینگ ارز دیجیتال یعنی قفل کردن ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین برای دریافت پاداش.

در بیشتر موارد، شما به راحتی می توانید ارز دیجیتال خود را مستقیماً از طریق کیف پول دیجیتال خود مثل کیف پول تراست والت (Trust Wallet)، استیک یا سهام گذاری کنید.

 علاوه بر این شما از طریق بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال مثل بایننس هم می‌توانید عمل استیکینگ یا سهام گذاری ارز دیجیتال را انجام دهید. تمام کاری که لازم است برای این کار انجام دهید این است که دارایی دیجیتال خود را در صرافی قرار دهید.

برای اینکه درک بهتری از استیکینگ ارز دیجیتال داشته باشید، ابتدا لازم است با نحوه کار الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) یا Proof of Stake آشنایی پیدا کنید.

PoS الگوریتم اجماعی است که به بلاک چین اجازه می‌دهد با بیشترین میزان عدم تمرکز (حداقل از نظر تئوری) و با مصرف انرژی کمتری به فعالیت بپردازد.

در ادامه این مقاله به توضیح چگونگی عملکرد الگوریتم PoS و نحوه انجام استیکینگ ارز دیجیتال می‌پردازیم.

الگوریتم اجماع اثبات سهام یا PoS چیست؟

اگر با نحوه عملکرد شبکه بلاک چین بیت کوین آشنایی دارید، احتمالاً با کارکرد الگوریتم اجماع اثبات کار یا Proof of Work هم آشنا هستید. این الگوریتم مکانیزمی است که از آن برای تایید تراکنش های شبکه بیت کوین استفاده می‌شود. به طور دقیق تر، ماینرها برای حل یک معمای پیچیده ریاضی با یکدیگر رقابت می‌کنند و هر کسی که اول آن را حل کند حق دارد یک بلاک جدید را به بلاک چین اضافه کند.

الگوریتم اثبات کار یک مکانیزم بسیار محکم برای تسهیل اجماع در شبکه بلاک چین به روشی غیرمتمرکز است؛ اما مسئله این است که این با توجه به مسائل پیچیده و زیادی که ماینرها در شبکه با آن درگیرند، توان محاسباتی زیادی برای حل این مسائل نیاز است.

در این شرایط سوالی که پیش می‌آید این است که آیا روش‌های دیگری برای رسیدن به  اجماع در شبکه بلاک چین به صورت غیر متمرکز  و بدون هزینه محاسباتی بالا وجود دارد؟

الگوریتم-اجماع-اثبات-سهام-و-استیکینگ-ارز-دیجیتال

الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) در استیکینگ ارز دیجیتال

الگوریتم اثبات سهام (PoS)؛ راه حلی برای مشکلات الگوریتم اجماع اثبات کار

الگوریتم PoS راه حلی بود که برای حل این مشکل به وجود آمد. ایده اصلی این الگوریتم این  است که کاربران شبکه بلاک چین می‌توانند دارایی دیجیتال خود را در شبکه قفل کنند و در فواصل زمانی خاص، الگوریتم به طور تصادفی به آن‌ها حقی برای اعتبارسنجی ( تایید تراکنش ها و ایجاد یک بلاک جدید) اختصاص می دهد. به طور معمول، احتمال انتخاب شدن به عنوان یک اعتبارسنج متناسب با مقدار دارایی دیجیتال قفل شده است؛ هرچه میزان دارایی دیجیتال بیشتر باشد، شانس انتخاب شدن بیشتر است.

نحوه-انتخاب-اعتبارسنج-ها-در-استیکینگ-ارز-دیجیتال

نحوه انتخاب شدن اعتبارسنج ها در فرآیند استیکینگ ارز دیجیتال

به این ترتیب، آنچه تعیین می‌کند کدام یک از کاربران توانایی ایجاد یک بلاک جدید را دارند یا خیر، توانایی آن‌ها در حل مسائل ریاضی پیچیده نیست؛ بلکه این توانایی با توجه به میزان دارایی دیجیتال ذخیره شده کاربران تعیین می‌شود.

علاوه بر این برخی افراد عقیده دارند که استفاده از الگوریتم اثبات سهام امکان مقیاس پذیری بالاتری را برای بلاک چین‌ها فراهم می کند. این یکی از دلایلی است که شبکه اتریوم تصمیم دارد مکانیزم اجماع خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر دهد.

استیکینگ ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

همانطور که قبلاً در مورد آن بحث کردیم، بلاک چین‌هایی که بر اساس الگوریتم اجماع  Proof of Work  کار می‌کنند، برای افزودن بلاک‌های جدید به بلاک چین به استخراج یا ماینینگ متکی هستند.

در مقابل، بلاک چین‌های Proof of Stake بلاک‌های جدید را از طریق فرآیند استیکینگ ارز دیجیتال (staking) تایید و تولید می کنند.

استیکینگ-ارز-دیجیتال-چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال شامل اعتبار سنج‌هایی است که دارایی خود را در شبکه قفل می‌کنند تا بتوانند به طور تصادفی توسط پروتکل در فواصل زمانی مشخص برای ایجاد و تایید بلاک‌ها انتخاب شوند. معمولاً اعتبارسنج هایی که دارایی بیشتری در اختیار دارند، شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان اعتبار سنج بعدی را دارند. “

برتری استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام نسبت به الگوریتم اجماع اثبات کار چیست؟

استفاده از این روش باعث می‌شود تا بلاک‌ها بدون اتکا به سخت افزارهای تخصصی استخراج، مانند ASIC، تولید شوند. در حالی که خریداری و نگهداری دستگاه های استخراج ASIC هزینه بسیار بالایی دارد، خرید سهام فقط مستلزم سرمایه گذاری مستقیم در ارز های دیجیتال است. بنابراین، به جای رقابت برای حل مسائل پیچیده ریاضی به منظور تولید بلاک جدید برای زنجیره بلاک چین، اعتبارسنج‌ها در الگوریتم اثبات سهام (PoS) بر اساس میزان دارایی دیجیتالی که در اختیار دارند برای تایید بلاک ها انتخاب می‌شوند.

استیکینگ-ارز-دیجیتال

علاوه بر این، استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام و استیکینگ ارز دیجیتال در بلاک چین باعث برقراری امنیت بیشتری نیز می شود؛ زیرا  “سهام” یا در واقع همان دارایی دیجیتال اعتبار سنج‌ها، همان چیزی است که آن ها را برای حفظ امنیت شبکه تحریک می‌کند. اگر آن‌ها نتوانند این کار را انجام دهند، ممکن است کل دارایی آن ها در معرض خطر باشد.

استخر های استیکینگ ارز دیجیتال (Staking pools) چیست؟

استخرهای استیکینگ یا سهام گذاری ارز دیجیتال، به گروهی از اعتبارسنج ها گفته می شود که دارایی دیجیتال خود را ادغام می کنند تا شانس اعتبار سنجی و دریافت پاداش را افزایش دهند.

آن‌ها دارایی دیجیتال خود را با یکدیگر ترکیب می‌کنند و در نهایت متناسب با سهم خود در استخر استیکینگ ارز دیجیتال، پاداش حاصل از تایید بلاک جدید در بلاک چین را تقسیم می‌کنند.

استخر-های-استیکینگ-ارز-دیجیتال

راه اندازی و نگهداری از استخر‌های سهام گذاری اغلب به زمان و تخصص زیادی نیاز دارد. به همین دلیل، بسیاری از ایجاد کنندگان استخرهای سهام گذاری مقداری کارمزد از پاداشی که افراد از تایید تراکنش ها بدست می آورند، دریافت می کنند.

در اکثر استخرهای استیکینگ ارز دیجیتال، افراد نیاز دارند یک میزان حداقلی از دارایی دیجیتال در حساب خود برای عضویت در این استخر‌ها داشته باشند.

استیکینگ یا سهام گذاری سرد در ارز دیجیتال (Cold Staking) چیست؟

استیکینگ یا سهام گذاری سرد، به فرایند استیک کردن دارایی دیجیتال با استفاده از کیف پول های ارز دیجیتالی است که به اینترنت متصل نیستند. این کار ممکن است با استفاده از کیف پول های دیجیتال سخت افزاری (Hardware wallet) انجام شود.

استیکینگ-ارز-دیجیتال-سرد

شبکه‌هایی که از استیکینگ ارز دیجیتال سرد پشتیبانی می‌کنند، به کاربران امکان می دهند در حالی که دارایی دیجیتال خود را بصورت آفلاین در کیف پول های دیجیتال سرد نگه می‌دارند، بتوانند در سهام گذاری شرکت کنند. با این وجود به محض اینکه فرد ارز دیجیتال خود را از کیف پول سرد خارج کند، از فرایند استیکینگ ارز دیجیتال و دریافت پاداش کنار گذاشته می‌شود.

استفاده از استیکینگ یا سهام گذاری سرد، برای سهام گذاران بزرگی که می‌خواهند ضمن حمایت از شبکه و مشارکت در آن، از امنیت دارایی خود اطمینان  داشته باشند، روش بسیار خوبی است.

جمع بندی

الگوریتم اثبات سهام و استیکینگ ارز دیجیتال راه های بیشتری را برای هر کسی که مایل به شرکت در اجماع و حاکمیت بلاک چین است باز می کند.

علاوه بر این، استیکینگ ارز دیجیتال یک روش کاملاً آسان برای کسب درآمد منفعلانه (Passive Incom) فقط با نگه داشتن دارایی دیجیتال خود در یک کیف پول دیجیتال یا یک صرافی ارز دیجیتال است. از آنجایی که استفاده از روش استیکینگ به طور فزاینده ای در حال رشد است، موانع ورود به شبکه بلاک چین هم روز به روز در حال کاهش است.

البته باید به خاطر داشته باشید که استیکینگ ارز دیجیتال کاملاً بدون خطر نیست. قفل کردن دارایی دیجیتال در یک قرارداد هوشمند که یک قطعه کد است، مستعد باگ ها و اشکالات زیادی است، بنابراین لازم است که با چگونگی کارکرد شبکه ای که در آن استیک می کنید به خوبی آشنا شوید و از آنچه که پروتکل برای دستیابی به آن تلاش می‌کند آگاه باشید.

به این نکته هم توجه داشته باشید که کسی نمی‌داند در آینده برای شبکه‌ای که انتخاب کرده‌اید چه اتفاقی خواهد افتاد. سعی کنید در این مورد به خوبی تحقیق کنید و تا حد امکان اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال