Moving Average Convergence Divergence (MACD) چیه؟

یکی از محبوب‌‌ترین، کاربردی‌ترین و در عین حال ساده ترین اندیکاتورها، اندیکاتور مکدی(MACD) است. اگه بخوایم دقیقتر بگیم مکدی در واقع یه اسیلاتور به منظور نشون دادن رابطه‌ی بین دو میانگین متحرک (مووینگ اوریج) قیمتیه.

چی شد چی شد؟ تا الان که حرف از اندیکاتور بودش، اسیلاتور چیه دیگه؟ اصن تفاوت اندیکاتور با اسیلاتور چیه؟

تفاوت اندیکاتورها با اسیلاتورها :

اندیکاتور ها (Indicators) با استفاده از میانگین حجم معاملات، روند سهم رو تشخیص میدن. همچنین آینده حرکات سهم رو پیش بینی میکنن و به ما تایید و هشدارهایی برای ورود و خروج به سهم میدن. ولی اسیلاتورها (Oscillators) به مجموعه ای از اندیکاتورها گفته میشه که هدفشون بررسی مقدار هیجان خریداران و فروشندگان هست.که با انجام یه سری محاسبات پیچیده تر نسبت به اندیکاتورها به ما در تشخیص ورود درست کمک میکنن و بخاطر همین ویژگیشون دارای یه قابلیت خفن به نام واگرایی هستن که در ادامه مفصل یادش میگیرید.

خب… برگردیم سر مکدی! مکدی از کجا اومده و دقیقا چیکار میکنه؟

مکدی توسط جرالد اپل (فیزیکدان و محقق آمریکایی) در اواخر دهه ۱۹۷۰، با هدف تشخیص تغییرات در قدرت، جهت ، مقدار حرکت و مدت زمان یه روند در بازار سهام طراحی شده .

کتاب ” تحلیل تکنیکال : ابزارهای قدرتمند برای سرمایه‌گذاران فعال نوشته ایشون هست

نام یکی از بخش‌های این کتاب، “میانگین متحرک همگرا واگرا (Moving Average Convergence Divergence) : بهترین شاخص برای تحلیل زمان” است.

از مکدی در تحلیل تکنیکال برای به دست آوردن قدرت ، جهت و شتاب در روند استفاده میشه. این اسیلاتور در اغلب موارد با استفاده از  قیمت پایانی (Close Price) محاسبه میشه. بر خلاف اسیلاتورهای دیگه MACD فرمول سختی برای محاسبه خود نداره…

نحوه محاسبه MACD:

مکدی یه شاخص حرکت به دنبال روند هست که رابطه بین دو میانگین متحرک قیمت رو نشون میده… میانگین متحرک نمایی (EMA) رو خاطرت هست؟

اگه EMA با پریودتایم 26 (Period = 26) رو بدست بیاریم و از EMA با پریودتایم 12 کم کنیم، نتیجه این محاسبه خط مکدی رو به وجود میاره. به همین راحتی!

MACD = 12-Period EMA − 26-Period EMA

اما اگه مکدی رو روی نمودارمون فراخوانی کنیم، یه خط دیگه و یه هیستوگرام هم خواهیم دید، اینا چیه پس و از کجا میان؟

اون خط دیگه در واقع میانگین متحرک نمایی EMA با پریود 9 هست که به عنوان خط سیگنال شناخته میشه، چرا که سیگنال خرید یا فروش رو صادر میکنه به علاوه اندیکاتور مکدی اغلب با نمودار میله‌ای به نام هیستوگرام بر روی خودش همراهه که نشون دهنده فاصله‌ی بین خط MACD و خط سیگنال است.

برای اینکه خیلی خوب متوجه داستان بشید با دقت به شکل نگاه کنید، دوتا خط آبی و قرمز که روی نمودار قیمت (Price Chart) وجود داره همون EMA با دوره 12 (قرمز) و 26 (آبی) هستن، ینی همون دوتا میانگینی که براساس اختلافشون مکدی رو میسازن! که اگه دقت کنید متوجه میشید که هرزمان EMA 12 بالاتر از EMA 26 قرار داره، مقدار مکدی مثبت، و هر زمان که که EMA 12 زیر EMA 26 قرار بگیره مکدی دارای مقدار منفی خواهد بود. طبیعتا هرجا هم که این دوتا EMA همدیگه رو قطع کنن مقدار مکدی صفر خواهد بود.

هرچی فاصله مکدی از خط پایه (Base Line) بیشتر باشه، نشون میده که فاصله بین دو EMA در حال افزایشه!

MACD اغلب با هیستوگرام (Histogram) نمایش داده میشه (نمودار زیر رو ببینید) که فاصله بین MACD و خط سیگنالش رو نمودار میکنه؛ به این صورت که اگه MACD بالاتر از خط سیگنال باشه، هیستوگرام بالاتر از خط مبنای MACD یا همون Base Line خواهد بود و اگه MACD زیر خط سیگنال خودش باشه، هیستوگرام زیر خط مبنا (Base Line) مکدی خواهد بود. معامله گرا برای شناسایی زمان حرکت صعودی یا نزولی ، از هیستوگرام MACD استفاده می کنن.

چطور با مکدی کار کنیم؟

اسیلاتور مکدی کاربردهای فراوانی داره و هر معامله گر براساس نیاز خودش از این اندیکاتور مهم و معتبر استفاده میکنه. من سعی میکنم مهمتریناشو بگم برات… آماده ای؟ بزن بریم!

 

تقاطع خط سیگنال / Cross-Signal:

این کاربرد با استفاده از دو عنصر خط مکدی و خط سیگنال در اندیکاتور مکدی تعریف میشه. زمانی که دو خط نشانگر مکدی و سیگنال از همدیگه فاصله میگیرن، به این معنیه که مومنتوم (سرعت حرکت قیمت) در حال افزایشه و روند در حال قوی‌تر شدن. در مقابل هر چی که این دو خط به همدیگه نزدیک تر میشن، این مساله نشون میده که روند در حال از دست دادن قدرته و ضعیف‌تر شده.

تقاطع صعودی زمانی رخ میده که MACD، خط سیگنال رو به سمت بالا قطع کنه. این حرکت یه سیگنال برای خرید (روند صعودی) محسوب میشه. در مقابل یه تقاطع نزولی وقتی اتفاق میفته که MACD، خط سیگنال رو به سمت پایین قطع کنه. اینم بگم که مکدی هم مث سایر اندیکاتورها و اسیلاتورها قطعی و 100% نیستش و قبل از اتکا به این سیگنالهای متداول، لازمه احتیاط لازم صورت بگیره و بقیه شرایط قیمت هم سنجیده شه.

تقاطع صعودی مکدی و سیگنال اگه در زیر خط صفر (خط مبنا/ Base Line) رخ بده به معنای شروع روند صعودی و اگه در بالای صفر رخ بده، میتونه به معنای ادامه دار شدن روند صعودی باشه. همچنین در طرف مقابل اگر تقاطع نزولی در بالای خط صفر واقع شه به معنای شروع روند نزولی و در زیر صفر به معنای ادامه دار شدن روند نزولی میتونه باشه

 

تقاطع خط صفر (خط مبنا/ Base Line)/ Zero-Cross

تقاطع خط صفر دومین روش متداول سیگنال های اندیکاتور MACD هست و زمانی رخ میده که خط MACD از محور صفر افقی عبور میکنه. این اتفاق زمانی میفته که هیچ تفاوتی بین میانگین متحرک نمایی سریع و آهسته (EMA 12,26) وجود نداشته باشه. تقاطع صعودی از خط صفر وقتی اتفاق می افته که خط مکدی به بالای خط صفر حرکت کنه تا وارد ناحیه‌ی مثبت بشه. همچنین تقاطع نزولی زمانی به وجود میاد که MACD به زیر خط صفر حرکت کنه تا منفی شه.

تقاطع خط مبنا، بسته به قدرت روند میتونه از چند روز تا چند ماه طول بکشه. برای استفاده از این سیگنال، سطح صفر رو در اندیکاتور مبنا قرار میدیم و عبور خط MACD از این سطح به سمت بالا رو سیگنال خرید و عبور از این سطح به پایین رو سیگنال فروش در نظر می‌گیریم. (البته که استفاده‌ی تنها از یک سیگنال در یک اندیکاتور به هیج وجه پیشنهاد نمی‌شود و حتما باید از اندیکاتورها و مومنتوم ها نیز برای معاملات استفاده کرد)

تقاطع خط صفر شواهدی از تغییر جهت یک روند ارائه میده اما تأیید کمتری در رابطه با مومنتوم نسبت به تقاطع خط سیگنال ارائه میده.

واگرایی:

اوه اوه یکی از اصلی ترین کاربردهای مکدی، مشاهده‌ی واگرایی‌ها بین قیمت و اندیکاتور مکدی هست. واگرایی‌ها زمانی اتفاق می‌افتن که روند قیمتی خلاف روند اندیکاتور (اسیلاتور) باشه و به دو دسته‌ی واگرایی های عادی و مخفی (RD, HD) تقسیم میشن که هرکدوم مثبت و منفی دارند.

ببین همه حواستو جمع کن هرررر کاری داری بذا زمین که این تیکه مهمترین تیکه بحثمونه!!!

واگرایی های عادی (Regular Divergenvce) :

 واگرایی های معمولی نشانه‌ای از معکوس شدن یک روند هستن. واگرایی منفی (-RD) در انتهای روند صعودی و زمانی به وجود میاد که قیمت سقف جدیدی (نسبت به سقف قبلی خود) رو رقم میزنه اما اندیکاتور موفق به ثبت سقف جدید نمیشه و سقف پایین‌تری میسازه. این واگرایی حکایت از این داره که از فشار خرید کاسته شده اما تعداد و قدرت خریداران از فروشندگان در بازار هنوز بیشتره. بعد از مشاهده این حالت باید مدیریت ریسک انجام شه چرا که احتمال تغییر روند و بازگشت بازار نزولی بیشتر شده.

در مقابل واگرایی مثبت (+RD) در انتهای روند نزولی تشکیل میشه بطوریکه با رقم خوردن کف پایین‌تر در قیمت، اندیکاتور کف بالاتری به وجود میاره. این واگرایی نشان‌دهنده کاهش فشار فروش و به دنبالش معکوس شدن روند نزولی به روند صعودی هستش.

واگرایی مخفی (Hidden Divergence):

واگرایی های مخفی به عنوان یه نشانه احتمالی برای ادامه روند استفاده میشن، ینی چی؟ ینی تاییدی برای ادامه دار بودن روند قیمت‌ها هستن. واگرایی مخفی منفی (-HD) زمانی تشکیل میشه که قیمت سقف پایین‌تری رو نسبت به سقف قبلی رقم میزنه اما اندیکاتور سقف بالاتری رو نسبت به سقف قبلی ثبت میکنه که این اتفاق، تداوم یافتن روند نزولی رو نشون میده.

در مقابل واگرایی مخفی مثبت (+HD) زمانی تشکیل میشه که قیمت کف بالاتری نسبت به کف قبلی خودش میسازه، اما اندیکاتور ریزش بیشتری رو نشان میده و کف پایین‌تری ایجاد میکنه. این اتفاق نشونه ای هست برای تداوم روند صعودی!

در واگرایی‌های عادی (RD) در بین سقف‌ها و کف های متوالی در اندیکاتور بهتره بدون اینکه مکدی بین دو ناحیه‌ی مثبت و منفی نوسان کنه، شکل بگیرن اما بالعکس در واگرایی‌های مخفی این حرکت میتونه اتفاق بیفته. برای مثال در – RD هر دو سقف در ناحیه‌ی مثبت شکل گرفتن و مکدی بین این دو سقف در ناحیه‌ی منفی ورود نکرده.

سیگنالهای اشتباه در مکدی

مث هر الگوریتم پیش بینی و تحلیل دیگه ای، MACD هم میتونه سیگنالهای کاذب تولید کنه. برای مثال بعد از یه تقاطع صعودی بین سیگنال و مکدی، ناگهان قیمت افت پیدا میکنه. (حالا دیگه خوب شد!!!)  حالا موقشه کهههه ازینا ازینا 1،2،3،4 بالا…عه عه عههه! خجالت بکش! چی میگفتم؟ … اها…

اینجاس که در مدیریت سرمایه، اعمال فیلترهای بیشتر برای ورود به معامله و دریافت تاییدیه‌های بیشتر اهمیت پیدا میکنه. برای مثال یه فیلتر میتونه این باشه که بعد از تقاطع سیگنال و مکدی اگه قیمت به مدت سه روز بالای اون باقی بمونه، میشه وارد معامله‌ی خرید شد.

همچنین هر کدوم از سه کاربرد معاملاتی را میشه با هم ترکیب کرد و سیستم جدیدی برای معاملات ایجاد کرد. مثلا در هنگام وقوع واگرایی پس از تشکیل شدن سقف یا کف آخر میشه منتظر تقاطع سیگنال و مکدی برای دریافت تایید صعود یا نزول قیمت بود. این فیلترها و تاییدیه‌ها احتمال سیگنالهای کاذب را کاهش می دن اما طبیعتا باعث کاهش سود در معاملات هم میشن.