تحلیل فاندامنتال یا بنیادی شبکه پالی‌گان (Polygon) و ارز دیجیتال متیک (MATIC)

تحلیل-فاندامنتال-شبکه-پالی‌گان-(Polygon)-و-ارزدیجیتال-متیک-(MATIC)

شبکه پالی‌گان (polygon) چیست؟

لوگو-پالی‌گان-یا-ارز-دیجیتال-متیک

شبکه پالی‌گان که قبلا شبکه متیک (Matic Network) نام داشت، اولین پلتفرم خوش ساخت و قابل استفاده برای مقیاس پذیر‌تر کردن اتریوم (Ethereum) و توسعه زیرساخت های آن است.

هسته اصلی شبکه پالی‌گان، Polygon SDK است. Polygon SDK یک فریم‌ورک ماژولار و انعطاف پذیر است که از ساخت انواع مختلف برنامه ها پشتیبانی می کند.

شبکه پالی‌گان به طور موثر اتریوم را به یک سیستم چند زنجیره‌ای کامل (معروف به اینترنت بلاک چین) تبدیل می کند. این سیستم چند زنجیره ای یک اکوسیستم فعال مشابه سیستم های دیگری مانند Polkadot،  Cosmos،  Avalanche و غیره است؛ که از امنیت شبکه اتریوم نیز برخوردار است.

شبکه پالی‌گان  که توسط صرافی های ارز دیجیتال Binance و Coinbase پشتیبانی می شود؛ به دنبال پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال با ارائه راه حل برای مشکل مقیاس پذیری در بسیاری از بلاک چین ها است.

هدف اصلی شبکه پالی‌گان و ارز دیجیتال متیک (MATIC) چیست؟

هدف این پلتفرم ایجاد “اینترنت بلاکچین های اتریوم”  است. یعنی ساخت یک اکوسیستم شامل بلاک چین های جانبی که با بلاک چین‌ اتریوم سازگار هستند.

یک زنجیره‌ی جانبی، بلاک چین نیمه مستقلی است که همزمان و مرتبط با “زنجیره‌ی اصلی” و با هدف بهبود سرعت یا قابلیت‌های بلاک چین اصلی کار می‌کند.

شبکه پالی‌گان از فریم ورک پلاسما (Plasma) و الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-stake)، استفاده می کند.

فریم ورک پلاسما (Plasma) در شبکه ارز دیجیتال متیک (Matic) چیست؟

فریم ورک پلاسما، که توسط بنیان‌گذار اتریوم، ویتالیک بوترین پیشنهاد شده است، امکان اجرای آسان قراردادهای هوشمند و مقیاس پذیر تر شدن شبکه بلاک چین  را فراهم می کند.

فناوری-پلاسما-در-شبکه-پالی‌گان

فریم ورک پلاسما به شبکه پالی‌گان این امکان را می دهد که تعداد نامحدودی از برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را در زیرساخت های خود مستقر کند؛ بدون اینکه دچار مشکلات رایج در بلاک چین های اثبات کار، مثل مشکل مقیاس پذیری، شود.

 در حال حضر شبکه پالی‌گان بیش از ۵۰ اپلیکیشن غیرمتمرکز را به شبکه جانبی مبتنی بر اتریوم خود، که امنیت آن توسط الگوریتم اثبات سهام فراهم می شود، به خود جذب کرده است.

معماری شبکه پالی‌گان

معماری شبکه پالی‌گان می‌تواند در قالب یک سیستم چهار لایه متشکل از لایه‌ی اتریوم، لایه‌ی امنیتی، لایه شبکه‌های پالی گان و لایه‌ی اجرا تعریف شود.

معماری-شبکه-ارز-دیجیتال-پالی‌گان

ساختار شبکه پالی‌گان از ۴ لایه تشکیل شده است.

لایه‌ی اتریوم (Ethereum layerدر شبکه پالی‌گان

لایه‌ی اتریوم اساساً مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند است که در اتریوم اجرا می‌شود. این قراردادهای هوشمند مواردی مانند قطعیت معامله، استیکینگ و ارتباط بین اتریوم و زنجیره‌های مختلف پالی گان را کنترل می‌کنند.

لایه‌ی امنیتی (security layer) در شبکه پالی‌گان

لایه‌ی امنیتی در کنار اتریوم اجرا می‌شود و نقش “اعتبارسنج به عنوان یک سرویس” را فراهم می‌کند. در واقع این لایه به زنجیره‌ها امکان می‌دهد از یک لایه امنیتی اضافی بهره‌مند شوند.

هر دو لایه اتریوم و امنیت اختیاری هستند. علاوه بر این دو لایه، در معماری شبکه پالی‌گان دو لایه‌ی اجباری نیز وجود دارد.

لایه‌ی شبکه پالی گان (Polygon networks layer) در شبکه پالی‌گان

لایه‌ی شبکه‌های پالی گان اکوسیستم شبکه‌های بلاک چین ساخته‌شده بر روی پالی گان است. هر یک از این لایه‌ها انجمن خود را دارند و مسئولیت رسیدگی به اجماع محلی و تولید بلاک را بر عهده دارند.

لایه‌ی اجرا (Execution layer) در شبکه پالی‌گان

لایه‌ی اجرا در شبکه پالی‌گان مسئول پیاده سازی ماشین مجازی اتریوم (EVM) است و برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

تعداد تراکنش‌های شبکه ارز دیجیتال متیک (MATIC)

شبکه پالی‌گان دارای حداکثر ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه در یک زنجیره جانبی، با زمان تأیید کمتر از دو ثانیه است. این شبکه همچنین امکان ایجاد برنامه های مالی غیرمتمرکز جهانی را در یک بلاک چین بنیادی واحد فراهم می کند.

شبکه متیک (Matic Network) چیست؟

پروژه پالی‌گان در ابتدا به نام شبکه متیک (Matic) شناخته می شد، اما بعداً با گسترش دامنه پروژه، به پالی‌گان تغییر نام پیدا کرد.

فناوری-پلاسما-در-شبکه-پالی‌گان

شبکه متیک از فناوری معروف به پلاسما (Plasma) برای پردازش معاملات خارج از زنجیره قبل از نهایی کردن آن‌ها در زنجیره‌ی اصلی اتریوم استفاده می‌کرد. اما پالی‌گان، مانند متیک تنها یک راه حل ساده برای حل مشکل مقیاس پذیری نیست. این پروژه به گونه‌ای طراحی شده‌است که به بلاک چین‌های مختلف اجازه‌ی تعامل بدهد.

پالی‌گان طیف گسترده ای از ماژول‌ها را فراهم می کند که توسعه دهندگان می توانند به راحتی با استفاده از آن ها بلاک چین سفارشی خود را تنظیم و پیاده سازی  کنند.

ارز دیجیتال متیک (MATIC) چیست؟

ارز-دیجیتال-متیک

متیک (MATIC)؛ ارز دیجیتال اختصاصی شبکه پالی‌گان


ارز دیجیتال متیک (Matic)؛ ارز دیجیتال اختصاصی شبکه پالی‌گان، یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. ارز دیجیتال متیک (MATIC) در شبکه پالی‌گان برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله شرکت در حاکمیت شبکه با رأی دادن به پیشنهاد‌های بهبود پالی گان (PIP)، کمک به امنیت شبکه از طریق استیکینگ و همچنین پرداخت هزینه‌های گاز.

بنیان گذاران شبکه پالی‌گان و ارز دیجیتال متیک چه کسانی هستند؟

شبکه پالی‌گان و ارز دیجیتال متیک به عنوان ارز دیجیتال اختصاصی آن، در اکتبر سال ۲۰۱۷ توسط جینت کنانی (Jaynti Kanani)،  سندیپ نیلوال (Sandeep Nailwal) و  آنوراگ آرجون (Anurag Arjun)، دو نفر از توسعه دهندگان باتجربه بلاک چین و یک مشاور بازرگانی تأسیس شد.

شبکه پالی‌گان قبل از انتقال به شبکه خود در سال ۲۰۱۹، کمک بزرگی برای شبکه بلاک چین اتریوم بود. این تیم بر روی پیاده سازی پلاسما MVP، پروتکل Wallet Connect و widely-used Dagger؛ موتور اعلان رویداد در اتریوم، کار کردند.

جینت کنانی، برنامه نویس و توسعه دهنده با تجربه بلاک چین در حال حاضر به عنوان مدیرعامل Polygon فعالیت می کند.

او در پیاده سازی Web3، Plasma و پروتکل WalletConnect در اتریوم برجسته ای را ایفا می‌کرد. قبل از ورود به دنیای بلاک چین، جینت به عنوان دانشمند  آنالیز داده در Housing.com کار می کرد.

سندیپ نیلوال؛ بنیان‌گذار و مدیر ارشد فنی پالی گان، یک برنامه نویس و کارآفرین در حوزه بلاک چین است. او قبل از شروع همکاری در پروژه پالی گان، به عنوان مدیر عامل Scopeweaver و مدیر فنی گروه Welspun فعالیت کرده بود.

آنوراگ آرجون یکی از بنیان‌گذاران دیگر پالی گان است که در زمینه برنامه نویسی فعالیت نکرده است.  او به عنوان مدیر محصول در شرکت های بزرگی مثل IRIS Business، SNL Financial، Dexter Consultancy و Cognizant Technologies عضویت داشته است.

ویژگی‌های شبکه پالی‌گان و ارز دیجیتال متیک (MATIC) چیست؟

ارز دیجیتال پالی‌گان به عنوان یک راه حل مقیاس پذیری لایه ۲ (Layer 2) شناخته می شود؛ به این  معنا که پروژه پالی گان به دنبال ارتقا لایه اصلی blockchain فعلی خود نیست. این پروژه بر کاهش پیچیدگی مقیاس پذیری و معاملات فوری بلاک چین تمرکز دارد.

پالی‌گان از یک نسخه سفارشی سازی شده فریم‌ورک پلاسما استفاده می کند که بر اساس الگوریتم اثبات سهام و مبتنی بر شبکه اتریوم کار می کند. این فناوری منحصر به فرد به هر بلاک چین جانبی در پالی‌گان اجازه می دهد تا حداکثر ۶۵،۵۳۶ تراکنش را به ازای هر بلاک تایید کنند.

از دید تجاری، بلاک چین های جانبی پالی‌گان از نظر ساختاری برای حمایت از انواع پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) موجود در اکوسیستم اتریوم طراحی شده اند.

با وجودیکه که پالی‌گان در حال حاضر فقط بلاک چین پایه اتریوم را پشتیبانی می کند، شبکه بر اساس بررسی پیشنهادات و رسیدن به اجماع قصد دارد پشتیبانی از زنجیره های پایه دیگر را نیز گسترش دهد. این موضوع می تواند پالی‌گان را به یک پلتفرم غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین  لایه ۲ تبدیل کند.

میزان سرمایه در گردش ارز دیجیتال متیک (MATIC) چقدر است؟

ارز دیجیتال متیک (MATIC) به صورت ماهانه ایجاد می شود. در حال حاضر ارز دیجیتال MATIC دارای ۴،۸۷۷،۸۳۰،۷۷۴ توکن MATIC است. هارد کپ یا بیشترین میزان عرضه ارز دیجیتال متیک (MATIC)10.000.000.000  است.

امنیت شبکه پالی‌گان و ارز دیجیتال متیک چگونه است؟

ارز دیجیتال متیک (MATIC)، از جمله ارزهای دیجیتالی است که از امنیت بالایی برخودار است. این امنیت با استفاده از فریم‌ورک پلاسما و یک شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام تضمین می شود.

امنیت-شبکه-پالی‌گان


شبکه پالی‌گان و ارز دیجیتال متیک، به عنوان یک راه حل لایه ۲، شامل شبکه ای از اعتبارسنج هاست که با استفاده از الگوریتم اثبات سهام به امنیت هرچه بیشتر شبکه کمک می کنند.

اعتبارسنج های شبکه پالی‌گان، ارز دیجیتال متیک (MATIC) خود را به عنوان ضمانت در شبکه قرار می دهند. آن‌ها به این ترتیب به بخشی از سازوکار اجماع  PoS تبدیل می‌شوند و در ازای آن به عنوان پاداش ارز دیجیتال متیک (MATIC) دریافت می کنند.

دیگر اعضای شبکه که نمی خواهند اعتبارسنج باشند، می توانند ارز دیجیتال متیک خود را به اعتبارسنج‌های دیگری بسپارند. در این صورت آن‌ها به صورت غیرمستقیم در روند استیکینگ شرکت داده می‌شوند و در ازای آن پاداش دریافت می کنند.

پالی‌گان یا ارز دیجیتال متیک (MATIC) را از کجا می توانید خریداری کنید؟

ارز دیجیتال متیک (MATIC)، در میان صرافی های آنلاین متمرکز،  به عنوان یکی از پروژه هایی که به توسعه اکوسیستم اتریوم کمک زیادی کرد بسیار محبوب است. در حال حاضر صرافی های برتر ارز دیجیتال که می توانید ارز دیجیتال متیک (MATIC) را در آن ها معامله کنید عبارتند از :

  • Binance
  • BiONE
  • ZebPay
  • Coinbase Pro
  • Huobi Global
  • UniSwap
  • WhiteBIT
  • Hotbit

جمع بندی

شبکه پالی‌گان و ارز دیجیتال متیک پاسخی به برخی از چالش های عمده ای است که امروزه اتریوم با آن روبرو شده است؛ مانند هزینه تراکنش بالا، تجربه کاربری ضعیف و کم بودن میزان تراکنش‌ها.

ارز دیجیتال متیک ارز اختصاصی شبکه پالی گان است که نقش بسیار مهمی را در بقا و امنیت شبکه پالی‌گان ایفا می کند.