تحلیل فاندامنتال ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر (Internet Computer) یا ICP

ینباد-دفینیتی-بنیان-گذار-ارز-دیجیتال-اینترنت-کامپیوتر

ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر یا ICP چیست؟

ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر(ICP)، اولین پروتکل بلاک چینی است که با سرعت وب و ظرفیت بی حد و حصر اجرا می شود. اینترنت کامپیوتر همچنین سومین نوآوری بزرگ در فناوری بلاک چین، در کنار بیت کوین و اتریوم است.

 ایده پروژه اینترنت کامپیوتر در واقع به اشتراک گذاری قدرت پردازشگر سیستم‌­های مختلف با کمک اینترنت در قالب محیط بلاک چین برای اجرای کدهای دستوری در فضای ابری می­باشد.

ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر، یک کامپیوتر مبتنی بر بلاک چین است که محاسبات و داده‌های قرارداد‌های هوشمند را مقیاس پذیر کرده و آن‌ها را با سرعت وب اجرا می‌کند.

اینترنت کامپیوتر داده ها را به طور موثر پردازش و ذخیره می‌کند و فریم ورک‌های نرم افزاری قدرتمندی را به توسعه دهندگان ارائه می دهد.

این پروژه در اکتبر سال ۲۰۱۶ توسط دامینیک ویلیامز (Dominic Williams)، تاسیس شد و مورد توجه زیاد جامعه ارزهای رمزنگاری شده قرار گرفت.

بنیان‌گذار ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر (ICP) کیست؟

دامینیک ویلیامز بنیان‌گذار و دانشمند ارشد بنیاد دفینیتی (DFINITY Foundation) است. او فارغ التحصیل رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه King’s College  لندن است.

دامینیک-ویلیامز-بنیان-گذار-ارزدیجیتال-اینترنت-کامپیوتر

دامینیک ویلیامز (Dominic Williams)، بنیان‌گذار ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر (ICP)

 دامینیک ویلیامز یک نظریه پرداز در حوزه ارزهای دیجیتال است. علاوه بر این مخترع Thresold Relay و Probabilistic Slot و سایر تکنیک‌های جدید حوزه ارزهای دیجیتال است. دامینیک ویلیامز یک کارآفرین و یکی از اولین اعضای انجمن‌های فنی بیت کوین و اتریوم است. پیش از این، او رئیس و مدیر فنی (CTO) String Lab بود.

بازی-MMO-ساخته-شده-توسط-دامینیک-ویلیامز-ینبان-گذار-ارزدیجیتال-اینترنت-کامپیوتر

او بنیان‌گذار و مدیرعامل Fight My Monster، یک بازی MMO برای کودکان که برای استفاده میلیون ها کاربر مقیاس پذیر شده است. وی همچنین چندین استارت آپ مانند System7 ، Airdocs و Smartdrivez را تأسیس کرده است.

بنیاد دفینیتی (DFINITY Foundation) چیست؟

بنیاد-دفینیتی-بنیان-گذار-ارزدیجیتال-اینترنت-کامپیوتر

DFinity Foundation

اینترنت کامپیوتر توسط بنیاد دفینیتی (DFINITY)، یک سازمان تحقیقاتی علمی خصوصی،  مستقر در زوریخ سوئیس است. دفینیتی متشکل از بهترین رمزگذاران جهان، سیستم های توزیع شده و کارشناسان برنامه نویس، با تقریباً ۱۰۰۰۰۰ تقدیرنامه دانشگاهی و ۲۰۰ حق اختراع است. بنیاد دفینیتی درحال حاضر یکی از سازمان های متعهد به بهبود و نگهداری شبکه رایانه‌ای اینترنت است.

ویژگی منحصر به فرد ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر (ICP) چیست؟

هدف پروژه اینترنت کامپیوتر (ICP)، گسترش اینترنت عمومی است، بنابراین می‌تواند یک پلتفرم محاسبه ای جهانی نیز باشد.

در دنیای امروز اینترنت شبکه ای است که همه و همه را به هم متصل می کند، اما سیستم ها و شبکه های خدمت رسانی در حال حاضر از زیرساخت‌های خصوصی برای این کار استفاده می‌کنند.

فناوری Chain key در شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر

فناوری علمی شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر، فناوری Chain Key است که با استفاده از آن می توان از ده ها تکنولوژی پیشرفته را پیاده سازی کرد. فناوری Chain Key از مجموعه ای از پروتکل های رمزنگاری تشکیل شده است که نودهای سازنده شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر را  رهبری می کند.

تحلیل-فاندامنتال-ارز-دیجیتال-اینترنت-کامپیوتر

یکی از ویژگی های اساسی در شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر استفاده از تنها یک کلید عمومی است. این یک مزیت بزرگ به حساب می آید؛ زیرا این امکان را به هر وسیله ای از جمله ساعت های هوشمند و تلفن های همراه می‌دهد تا اصالت قطعات آن ها را از طریق شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر بررسی و تایید کنند. در مقابل، این امکان برای بلاک چین های سنتی وجود ندارد.

فناوری  Chain key چه امکاناتی را برای شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر فراهم می کند؟

فناوری Chain Key در شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر، همانند موتوری است که ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر را هدایت و عملکرد آن را امکان پذیر می‌کند.

این فناوری امکان اضافه کردن گره‌های جدید برای تشکیل زیرشبکه های جدید را فراهم می‌کند؛ درنتیجه شبکه می‌تواند تا بی نهایت مقدار مقیاس پذیر باشد. جایگزینی نودهای معیوب یا خراب با نودهای جدید بدون اینکه کار شبکه مختل یا متوقف شود، احیای زیر شبکه ها حتی اگر نود های زیادی در آن خراب شده باشند، همگی از امکانات فناوری Chain key در شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر است.

 علاوه براین ارتقا شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر بصورت یکپارچه قابل انجام است که همین ویژگی به شبکه امکان رفع اشکالات و باگ ها و افزودن ویژگی‌های جدید را می دهد.

سرعت شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر چقدر است؟

سرعت-بالای-ارزدیجیتال-اینترنت-کامپیوتر

با توجه به فناوری Chain Key، این امکان برای شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر فراهم شده است تا بتواند اطلاعات را  با سرعت وب در کسری از ثانیه جابه جا کند و به روزرسانی آن ها چیزی حدود ۱-۲ ثانیه طول می کشد.

ارزدیجیتال اختصاصی شبکه اینترنت کامپیوتر یا ارز دیجیتال ICP چیست؟

ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر یا ICP توکن  اختصاصی شبکه اینترنت کامپیوتر است که سه نقش اساسی برعهده دارد:

۱.تسهیل حاکمیت در شبکه اینترنت کامپیوتر: ارز دیجیتال ICP را می توان در شبکه قفل کرد تا نودهایی ایجاد شود که با رأی دادن، در حاکمیت شبکه مشارکت دارند و از این طریق می توانند پاداش دریافت کنند.

۲.تولید چرخه هایی برای انجام محاسبات: ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر یا ICP نقش یک منبع ذخیره ارزش را دارد که می تواند به یک چرخه محاسباتی تبدیل شود. ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر درست مثل سوخت موردنیاز یک خودرو، سوخت مورد نیاز برای انجام محاسبات در شبکه را تامین می کند.

۳.پاداش دادن به کاربران شبکه اینترنت کامپیوتر: شبکه اینترنت کامپیوتر ، ارزدیجیتال ICP جدیدی را برای پاداش دادن و تشویق افرادی که نقش مهمی در عملکرد شبکه دارند، ایجاد می کند. به طور مثال افراد رأی دهنده که در مدیریت شبکه مشارکت می کنند به عنوان پاداش ارز دیجیتال ICP دریافت می کنند.

چرخه ها (Cycles) در شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر چه کاری انجام می دهند؟

چرخه ها در واقع مثل سوختی هستند که به انجام محاسبات در شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر قدرت می بخشند.

نورون ها (Neurons) در شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر چه کاری انجام می دهند؟

نورون ها بخشی از شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر هستند که موجودی ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر یا در واقع توکن ICP را قفل می کنند و صاحب آن را قادر می سازند تا در حاکمیت شبکه مشارکت کند. از این طریق افراد می‌توانند با مشارکت در رای گیری‌ها  پاداش دریافت کنند.

شبکه NNS یا Network Nervous System در شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر چیست و چه کاری انجام می دهد؟

ارزدیجیتال-اینترنت-کامپیوتر-ICP

NNS در شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر بخشی است که با دریافت پیشنهادات و تصمیم گیری در مورد تصویب یا رد آن‌ها بر اساس فعالیت رای گیری توسط نورون‌ها، کار می کند.

همچنین کاربران اینترنت کامپیوتر از NNS برای ارائه پیشنهادات جدید استفاده می کنند. پس از ارسال پیشنهادات جدید به این شبکه، پیشنهادات تصویب یا رد می شوند؛ که بسته به نحوه رأی گیری نورون‌ها، می تواند بلافاصله یا پس از مقداری تأخیر رخ دهد.

سرمایه در گردش پروژه ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر

در فاز جنسیس این پروژه حدود ۴۷۰ میلیون واحد ICP وجود داشت. این توکن از تاریخ ۱۰ می در صرافی های Binance، Coinbase،  OKEX و Huobi لیست شد و قابل معامله می­باشد.

در اولین روز معامله، حدود ۱۲۳.۷ میلیون واحد توکن ICP در چرخه معاملات قرار گرفت که هر واحد آن تا حدود ۷۳۷ دلار معامله شد و در نهایت در قیمت  ۴۵۰ دلار به تثبیت رسید. بلاک چین اینترنت کامپیوتر در اولین روز معاملاتی خود ارزشی در حدود ۵۴ میلیارد دلار کسب کرد و در رده پنجم بازار قرار گرفته است.

خریداران ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر یا ICP به طور معمول چه کسانی هستند؟

خریداران ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر یا ICP معمولا به ۲ دسته تقسیم می شوند:

۱.نگهدارندگان یا به اصطلاح هولدرهای ارز دیجیتال ICP، که می خواهند در حاکمیت شبکه مشارکت داشته و در ازای شرکت در رای گیری پاداش دریافت کنند.

۲.توسعه دهندگانی که به ارز دیجیتال ICP، برای تبدیل توکن ICP به چرخه های محاسباتی نیاز دارند.

پروژه های برجسته در شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر (ICP)

شبکه ارزدیجیتال اینترنت کامپیوتر با همراهی چندین کارآفرین‌ سطح بالا و برنامه‌های ساخته شده روی آن راه‌اندازی شده است که شامل موارد زیر است:

دیفای و پروژه اینترنت کامپیوتر (Internet Computer)

  • انسو فایننس (Enso Finance) : یک صرافی غیر متمرکز که تا کنون ۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است.
لوگو-انسو-فایننس-همکار-پروژه-اینترنت-کامپیوتر

لوگو انسو فایننس

  • تاسن (Tacen) : یک صرافی سطح بالا که تا کنون ۲.۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است.
  • سِیل‌فیش (SailFish) : درگاهی به سوی خدمات مالی باز

تحلیل-فاندامنتال-و-تکنیکال-ارزهای-دیجیتال

رسانه‌های اجتماعی و پروژه اینترنت کامپیوتر (Internet Computer)

دیستریکت (Distrikt) : یک شبکه رسانه اجتماعی حرفه‌ای غیر متمرکز. این شبکه در سال ۲۰۲۰ توسط بنیاد دفینیتی در شهر داووس (Davos) سوئیس معرفی شد.

اوپن‌چت (OpenChat) :  یک اپلیکیشن  چت که کاملا اوپن سورس و بازئاست و در اختیار هیچ شرکت فناوری بزرگی قرار ندارد.

کَن‌کَن (CanCan): نسخه باز تیک‌تاک (TikTok) که مقیاس‌پذیری و قدرت اینترنت کامپیوتر را نشان می‌دهد.

کپسول (Capsule): یک پلتفرم رسانه اجتماعی غیر متمرکز که از سانسور در امان است و تا کنون ۱.۵ میلیون دلار جمع‌آوری کرده است.