تحلیل فاندامنتال یا بنیادی ارز دیجیتال آیوتا (IOTA)

تحلیل-فاندامنتال-ارز-آیوتا

ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) چیست؟

برای پاسخ به سوال بالا نخست باید معنی کلمه IOTA را مورد بررسی قراردهیم. شبکه آیوتا چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ آیوتا همان اینترنت اشیا است که به وسیله یک شبکه اختصاصی و هدف هایی که دارد، قرار است زندگی ماشینی که در دور و بر ما است را راحت‌تر کند .

اگر بخواهیم به طورساده و کاربردی توضیح بدهیم فرض کنید شما اشتراک یک ماهۀ شبکه اینترنت خانگی را خریداری کرده اید.

حالا یک ماه گذشته و شما باید آنرا تمدید کنید.IOTA این امر را فراهم میکند تا مودم با اتصال به شبکه ، خودش اشتراک خودش را با پرداخت ارز اختصاصی miota تمدید میکند یا مثلا  وقتی  شما با کمبود مواد غذایی در یخچال مواجه شدید ، یخچال با اتصال به شبکه اینترنت برای خانه مواد غذایی سفارش میدهد .این ها نمونه های کوچکی از کاربرد اینترنت اشیا است که برای شما توضیح داده شد.

ارز-دیجیتال-آیوتا

لوگو-آیوتا

اما ارز دیجیتال آیوتا بر روی شبکه‌ای به نام تنگل است. اما  تفاوت تنگل با بلاکچین چیست؟

اگر بخواهیم تراکنشی در بلاک‌چین انجام دهیم باید منتظر بمانیم که ماینرها و اعضای شبکه آن را تأیید کنند و این مسئله ممکن است چندنین دقیقه طول بکشد. اما در شبکه تنگل به این صورت نیست. به عنوان مثال شما می‌خواهید که آیوتا را برای شخص دیگری ارسال کنید.برای انجام این تراکنش باید دو تراکنش قبلی خودتان را تایید کنید… یعنی دو شخصی که قبل از شما قصد انجام تراکنشی را داشته اند تایید کنید و آن دونفر نیز برای انجام تراکنش باید تراکنش دو نفر قبلی خودشان را تایید کنند و این مساله آنقدر بین کاربران تکرار می‌شود تا همه تراکنش ها تایید شوند.

شبکه-تنگل-آیوتا

تفاوت تنگل و بلاک‌چین

بنیان‌گذاران پروژه آیوتا (IOTA) چه کسانی هستند؟

IOTA چهار موسس دارد که سرگئی ایوانچگلو ، سرگی پوپوف ، دیوید سانستبه و دومینیک شینر این چهار نفر را تشکیل می‌دهند.

به گفته بنیاد IOTA ، با پیشرفت این گروه ،بنیاد آیوتا گسترش یافت و در حال حاضر اعضای تیم در بیش از ۲۵ کشور مستقر هستند.

Sonstebo و Schiener به طور مشترک رئیس هیئت مدیره هستند ، در حالی که Popov عضو هیئت مدیره و مدیر تحقیقات بنیاد است.

بنیان-گذاران-آیوتا

بنیان گذاران آیوتا

ویژگی منحصربه‌فرد آیوتا چیست؟

فناوری آیوتا قصد دارد توانایی بلاک‌چین را برای انجام معاملات امن حفظ کند. تنها تفاوت این است که مفهوم بلوک ها را از بین می برد.

Sønstebø در یک پست وبلاگ در سال ۲۰۱۵ توضیح داد: “IOTA نباید به عنوان یک سکه جایگزین (altcoin) برای ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین در نظر گرفته شود ، بلکه آن را توسعه اکوسیستم در حال رشد بلاک چین می داند. منظور این است که این سیستم عامل با سیستم عامل های دیگر برای ایجاد انسجام و روابط همزیستی همکاری می‌کند.”

تراکنش های جدید با تأیید دو تراکنش قبلی از گره دیگر تأیید می شود  و این رویکرد جدیدی است زیرا به این معنی است که اندازه و سرعت شبکه به طور مستقیم با تعداد افرادی که از این پلتفرم استفاده می کنند، ارتباط دارد.

آیوتا

آیوتا و ویژگی های آن

تعداد و حجم ارز (IOTA)

آیوتا دارای حداکثر ۲،۷۷۹،۵۳۰،۲۸۳ توکن MIOTA است که همۀآن ها وارد بازار شده و در حال گردش هستند.

آیا آیوتا (IOTA) قابلیت استخراج یا mine شدن را دارد؟

با توجه به اینکه همۀ توکن ها در حال گردش هستند پس  MIOTA در عمل ، ارزی غیرقابل استخراج محسوب می‌شود.

امنیت شبکه آیوتا (IOTA) چگونه تأمین می‌شود؟

با توجه به این که شبکه IOTA یک بلاک چین نیست ، ممکن است فکر کنید که به مکانیزم اجماعی نیاز زیادی ندارد. با این حال ، برای کمک به حفظ امنیت شبکه ، یک پازل اثبات کار نسبتاً ساده در فرایند تأیید معامله گنجانده شده است.نگرانی های امنیتی در مورد IOTA وجود داشته است. در گذشته ، محققان ادعا کرده بودند که آسیب پذیری هایی در کد پروژه پیدا شدده است.

سخن پایانی درباره (IOTA)

IOTA آیوتا باایجاد مشارکتهای برجسته با شرکت های بزرگ نظیر خودروسازی فولکس واگن،ساسمسونگ ،بوش ،فیلیپس و…. قدم های بزرگی ر راستای اینترنت اشیا برداتشته است.  فعالیت های مهم دیگری نطیر کمک به شهر تایپه برای پیگیری پروژه های هوشمند داشته است که با این امر ، خود را از بسیاری از رقبای رمزنگاری دیگر متمایز کرده است.

آیوتا که نسل سوم ارزهای دیجیتال است، با قابلیت‌های نوین خود نظیر تراکنش‌های فوق سریع بدون کارمزد، محبوبیت زیادی را در بین کاربران پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده‌ای نه چندان دور بخش عظیمی از بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهد.

شرکای-آیوتا

شرکای تجاری آیوتا

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال