تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum)

اتریوم

اتریوم (Ethereum) چیست؟

ethereum-logo

اتریوم (Ethereumیک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز و منبع باز است که دارای ارز رمزنگاری شده مخصوص خود، اتر (ETH) است. ETH به عنوان بستری برای تبادل ارزهای رمزنگاری شده دیگر و همچنین برای اجرای قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز کار می کند.

اتریوم برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط ویتالیک بوترین تعریف شد. Buterin، به همراه سایر بنیان‌گذاران، بودجه این پروژه را در یک عرضه اولیه (ICO) در تابستان ۲۰۱۴ تأمین کرد و بلاک چین اتریوم را به طور رسمی در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۵ راه اندازی کرد.

Ethereum در واقع یک پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز است. شما می‌توانید آن را به عنوان یک لپ تاپ یا کامپیوتر درنظر بگیرید با این تفاوت که اتریوم تنها در یک دستگاه اجرا نمی‌شود؛ بلکه در هزاران دستگاه در سراسر دنیا به طور همزمان اجرا می شود و این به این معناست که اتریوم هیچ کنترل کننده مشخصی ندارد.

اتریوم هم مثل بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده، امکان انتقال پول دیجیتال را فراهم  می‌کند اما علاوه بر این کاربردهای بسیار زیاد دیگری هم دارد. در اتریوم شما می‌توانید کدهای موردنظر خودتان را در شبکه وارد کنید و در عین حال با برنامه های کاربردی ساخته شده توسط کاربران دیگر تعامل داشته باشید. از آن جایی که اتریوم بسیار انعطاف پذیر است، انواع برنامه های پیچیده را می‌توان در اتریوم راه اندازی کرد.

به طور کلی میتوان گفت ایده اصلی راه اندازی Ethereum، ایجاد یک شبکه توزیع شده و غیرمتمرکز است که توسعه دهندگان می‌توانند در آن کدهای برنامه نویسی خود را تولید و برنامه مورد نظر خود را راه اندازی کنند. در تئوری، این به این معناست که در این برنامه های کاربردی، سانسور شدن یا از بین رفتن وجود ندارد.

هدف اصلی ایجاد اتریوم چیست؟

طبق گفته بنیان گذاران اتریوم، هدف آن این است که به یک بستری جهانی برای اپلیکیشن های کاربردی غیرمتمرکز (Dapps) تبدیل شود که به کاربران در سراسر جهان اجازه می دهد تا نرم افزارهایی را ایجاد و راه اندازی کنند که در برابر سانسور، خرابی و کلاه برداری مقاوم باشند.

بنیان گذاران اتریوم چه کسانی هستند؟

اتریوم دارای هشت بنیان‌گذار است که معمولا تعداد زیادی برای یک پروژه رمزنگاری شده است. آنها برای اولین بار در ۷ ژوئن ۲۰۱۴ در Zug ، سوئیس با هم دیدار کردند.

دو نفر از مهم ترین بنیان گذاران اتریوم

Vitalik Buterin که اصلیتی روسی-کانادایی دارد، شناخته شده ترین فرد در بین این گروه هشت نفره است. او نویسنده White paper  اتریوم است که اولین بار در سال ۲۰۱۳ آن ‌را توصیف کرد و هنوز هم در زمینه بهبود آن کار می کند. قبل از ETH، بوترین یکی از بنیان‌گذاران وب سایت خبری Bitcoin Magazine بود.

Gavin wood برنامه نویس بریتانیایی، دومین و مهم‌‌ترین بنیان‌گذار Ethereum است، زیرا او برای اولین بار  اتریوم را با زبان برنامه نویسی C++ کدنویسی کرد. او یک زبان برنامه نویسی اختصاصی برای اتریوم پیشنهاد کرد و اولین مدیرارشد فنی بنیاد Ethereum بود. قبل از اتریوم ، وود یک دانشمند تحقیقاتی در مایکروسافت بود و پس از آن، به تاسیس بنیاد Web3 اقدام کرد.

ویتالیک-بوترین-بنیان-گذار-ارز-دیجیتال-اتریوم

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیانگذار اتریوم

از دیگر بنیانگذاران اتربوم می توان به افراد زیر اشاره کرد:

آنتونی دی یوریو (Anthony Di Iorio)، که پروژه را در مراحل اولیه توسعه خود پشتیبانی کرد.

چارلز هوسکینسون (Charles Hoskinson)، که نقش اصلی را در تأسیس بنیاد اتریوم مستقر در سوئیس و چارچوب قانونی آن داشت.

میهای آلیسی (Mihai Alisie)، که در تأسیس بنیاد Ethereum کمک کرد.

جوزف لوبین (Joseph Lubin)، که یک کارآفرین کانادایی بود و مانند دی اوریو در روزهای اولیه تاسیس اتریوم، به عنوان سرمایه گذار بوده و بعد از آن یک موسسه حمایت‌گر برای استارتاپ‌هایی که براساس اتریوم کار می‌کنند، به نام ConsenSys را تاسیس کرد.

امیر چتریت (Amir Chetrit)، که در تأسیس بنیاد اتریوم کمک کرد اما در اوایل توسعه آن، از این گروه خارج شد.

چه چیزی اتریوم را منحصر به فرد می‌کند؟

اتریوم پیشگام تحقق پلتفرهایی است که بر اساس مفهوم قراردادهای هوشمند بلاک چین کار می‌کنند. قراردادهای هوشمند برنامه های رایانه ای هستند که به طور خودکار اقدامات لازم برای تحقق توافق نامه بین چندین طرف در اینترنت را انجام می دهند. آن ها برای کاهش نیاز به واسطه های قابل اعتماد بین طرف های معامله طراحی شده اند، بنابراین هزینه های معامله را کاهش می دهند در حالی که امنیت معاملات را نیز افزایش می‌دهند.

کمی قبل تر در مورد اینکه در اتریوم می‌توان کد ها را از طریق یک سیستم توزیع شده غیرمتمرکز اجرا کرد، صحبت کردیم. به دلیل همین ویژگی، افراد خارج این سیستم نمی‌توانند برنامه های موجود در شبکه اتریوم را دستکاری کنند زیرا این برنامه ها به پایگاه داده اتریوم (بلاک چین اتریوم) اضافه می‌شوند و می‌توانند طوری برنامه نویسی شوند که قابل ویرایش نباشند.

علاوه بر این این پایگاه داده برای همه افراد قابل مشاهده است، بنابراین کاربران می‌توانند قبل از تعامل با آن، کد آن را بررسی کنند. این بدان معنی است که هر کسی و در هر مکانی، می تواند برنامه هایی را اجرا کند که آفلاین نمی‌شوند.

قراردادهای هوشمند؛ یکی از ویژگی های اصلی اتریوم

جالب تر اینکه، به خاطر وجود واحد اختصاصی شبکه Ethereum یا همان اتر (ETH)،  که به شبکه ارزش می بخشد، این برنامه ها می‌توانند شرایطی را برای نحوه انتقال پول در شبکه را تعیین کنند. این کار توسط قراردادهای هوشمند صورت می پذیرد. در بیشتر موارد می‌توان این قراردادهای هوشمند را بدون دخالت انسان برنامه ریزی کرد. در نتیجه ایده پول قابل برنامه ریزی توجه کاربران، توسعه دهندگان و مشاغل زیادی را در سراسر دنیا به خود جلب کرده است.

نوآوری اصلی اتریوم طراحی پلتفرمی است که امکان اجرای قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین را فراهم می‌کند و نیاز وجود به یک واسطه یا شخص سوم را برای اجرای یک قرارداد از بین می‌برد.

به گفته بنیان‌گذار اتریوم Gavin Wood، بلاکچین اتریوم به عنوان “یک کامپیوتر برای کل جهان” طراحی شده است که از لحاظ تئوری قادر است هر برنامه ای را، قوی تر، مقاوم تر در برابر سانسور و ایمن تر در برابر کلاه برداری، در شبکه ای توزیع شده و جهانی، اجرا کند.

استاندارد ERC-20

علاوه بر قراردادهای هوشمند، بلاک چین Ethereum با استفاده از استاندارد ERC-20 خود می تواند ارزهای رمزنگاری شده دیگری که به “توکن” معروف هستند را نیز میزبانی کند. تا به امروز، بیش از ۲۸۰،۰۰۰ توکن سازگار با ERC-20 ایجاد شده است که بیش از ۴۰ مورد از این ارزها جز ۱۰۰ ارز رمزنگاری شده برتر بر اساس سرمایه بازار تبدیل شده اند، ارزهایی مثل  USDT، LINK و BNB.

استاندارد-ERC-20-ارز-دیجیتال-اتریوم

بلاک چین اتریوم چیست؟

بلاک چین اتریوم در واقع مرکز اصلی اتریوم و جاییست که اطلاعات در آن نگهداری می‌شود. بلاک چین اتریوم تقریبا شبیه به بلاک چین بیت کوین کار می‌کند و تفاوت آن با بلاک چین بیت کوین نحوه ذخیره و نگهداری داده هاست.

بلاک چین اتریوم را می‌توان به یک دفتر در نظر بگیرید که به صورت روزانه در آن یادداشت می‌کنید؛ در نتیجه صفحاتی به صورت منظم به آن اضافه می‌شود. در بلاک چین Ethereum هر صفحه یک بلاک است که با اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها پر می‌شود. وقتی می خواهیم یک صفحه جدید را اضافه کنیم، باید یک مقدار خاص را در بالای آن صفحه قرار دهیم. با توجه به این مقدار هر کسی می‌تواند ببیند صفحه جدید بعد از صفحه قبلی اضافه شده است و فقط به صورت تصادفی در کتاب قرار نگرفته است.

در واقع این بیشتر شبیه به اعداد صفحات یک کتاب است که هر صفحه را به صفحه قبل متصل می کند و با نگاه کردن به صفحه جدید می‌توانیم با قطعیت بگوییم که این صفحه در ادامه صفحه قبل ایجاد شده است. برای این کار از فرایندی به نام هشینگ (Hashing) استفاده می‌شود.

فرایند هشینگ در اتریوم

طبق فرایند هشینگ تابع هش مقداری داده دریافت می‌کند و یک شناسه منحصر به فرد (hash)، تولید می کند. در این بین شانس هش یکسان از دو داده متفاوت بسیار پایین است.
از طرفی فرایند هشینگ یک فرایند یک طرفه است به این معنا که بدست آوردن هش از داده ها کار بسیار آسانی است اما در مقابل با در اختیار داشتن هش، تولید داده های اولیه تقریبا غیرممکن است. این موضوع در فرایند ماینینگ که بعد تر به توضیح آن خواهیم پرداخت، بسیار اهمیت دارد. بنابراین تا به اینجای کار در بلاک چین Ethereum، مکانیزمی در اختیار داریم که صفحات مختلف را با ترتیبی درست به هم متصل می کند و هر اقدامی برای بهم ریختن و دستکاری این ترتیب به زودی برای کاربران مشخص خواهد شد.

اتریوم چگونه کار می‌کند؟

می‌توان Ethereum را به یک ماشین حالت (State Machine) تشبیه کنیم. این به این معناست که در هر زمان مشخص شما می‌توانید یک رکورد از تمامی تراکنش ها و قراردادهای هوشمند دقیقا به همان شکلی که آن ها در آن لحظه هستند، در دست داشته باشید. اتفاقات مشخصی می‌توانند باعث تغییر حالت این اطلاعات شوند و به محض اینکه اتفاق جدیدی رخ دهد همه نود های شبکه با به روز رسانی اطلاعاتی که در دست دارند، این حالت جدید را نشان می‌دهند.

قراردادهای هوشمندی که در شبکه اتریوم وجود دارند می‌توانند توسط کاربران یا سایر قراردادهای دیگر منعقد شوند. وقتی هر کاربر تراکنشی را به یک قرارداد هوشمند ارسال می‌کند، هر نود در شبکه کد قرارداد را اجرا و خروجی را دخیره میکند. این کار توسط ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine)، که قراردادهای هوشمند را به دستورالعمل های قابل فهم برای کامیپوتر تبدیل می‌کند، انجام می‌شود.

ماشین-مجازی-اتریوم

قراردادهای هوشمند چیست؟

یک قرارداد هوشمند در واقع فقط شامل چند قطعه کد است. این کدها نه هوشمند هستند و نه در معنای سنتی آن یک قرارداد هستند. اما ما به آن ها قراردادهای هوشمند می‌گوییم زیرا آن ها به صورت خودکار و تحت شرایط خاصی توانایی اجرای خود را دارند. به همین خاطر  یک قرارداد هوشمند می‌تواند به عنوان قراردادی تلقی شود که می‌تواند توافق نامه های طرفین یک معامله را به صورت خودکار اجرا کند.

قراردادهای-هوشمند

این ایده برای اولین بار توسط نیک سابو (Nick Szabo) در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی مطرح شد. او برای توضیح مفهوم ایده خود از ماشین های فروش (vending machines)، استفاده کرد و بیان داشت که میتوان آن ها را به عنوان نمونه ای از کارکرد قراردادهای هوشمند در نظر گرفت. در وندینگ ماشین یک قرارداد ساده در حال اجرا است. کاربران سکه را وارد می‌کنند و در عوض دستگاه محصول موردنظرشان را به آن‌ها می‌دهد. در یک قرارداد هوشمند نیز از این منطق در یک محیط دیجیتالی استفاده می شود.

آیا قراردادهای هوشمند قابل حذف شدن هستند؟

در اتریوم، توسعه دهندگان کد قرارداد موردنظرشان را می‌نویسند تا این کد بعدا توسط ماشین مجازی Ethereum خوانده و اجرا شود. سپس آن را به آدرس مشخصی که قرارداد هوشمند را  ثبت و ذخیره می‌کند، ارسال می‌کنند. در این مرحله هر کسی می‌تواند از این قرارداد هوشمند استفاده کند و این قرارداد قابل حذف شدن نیست مگر اینکه در هنگام کدنویسی آن توسط برنامه نویس شرایطی برای حذف شدن قرارداد ذکر شده باشد.

سرمایه در گردش اتریوم چقدر است؟

تا آگوست سال ۲۰۲۰، حدود ۱۱۲ میلیون سکه ETH به عنوان سرمایه در گردش وجود داشت، که ۷۲ میلیون سکه دربلاک اولیه اتریوم قرار گرفته بود. از این ۷۲ میلیون، ۶۰ میلیون به مشارکت کنندگان عرضه اولیه آن (ICO) در سال ۲۰۱۴ که برای تامین بودجه پروژه بود، اختصاص یافته و ۱۲ میلیون به صندوق توسعه اتریوم تعلق گرفت.

مقدار باقی مانده به عنوان پاداش برای ماینرها در شبکه Ethereum، قرار گرفت. مقدار پاداش ماینر ها در سال ۲۰۱۵ به ازای هر بلاک، پنج ETH، که در اواخر سال ۲۰۱۷ به  سه ETH و در اوایل سال ۲۰۱۹ به  دو ETH کاهش پیدا کرد. میانگین زمان برای استخراج هر بلاک اتریوم، چیزی حدود ۱۵-۱۳ ثانیه است.

تفاوت بین اتریوم (Ethereum) و بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

تفاوت-اتریوم-و-بیت-کوین

یکی از تفاوت هایی که بین بیت کوین و اتریوم وجود دارد، میزان کل عرضه (Total supply) این دو ارز رمزنگاری شده است.  حداکثر تعداد سکه‌های بیت کوین ثابت و ۲۱ میلیون سکه است. اما تعداد سکه‌های اتریوم محدودیت ندارد و به تدریج تعداد بیشتری سکه نیز در حال استخراج است و عرضه کل آن می‌تواند ادامه داشته باشد. در اتریوم، واحد های استفاده شده اتریوم نامیده نمی‌شوند؛ بلکه اتریوم نام پروتکل پروژه آن است و ارزی که به آن قدرت می‌دهد به عنوان اتر یا ETH شناخته می‌شود.

امنیت شبکه اتریوم چگونه است؟

تا آگوست سال ۲۰۲۰، امنیت اتریوم از طریق الگوریتم اثبات کار Ethash، برقرار شده است که به خانواده keccak از توابع هش متعلق است. البته برنامه هایی برای انتقال به الگوریتم اثبات سهام (proof of stake)، با به روز رسانی بزرگ Ethereum 2,0 در سال ۲۰۲۰، وجود دارد. بعد ازاینکه اتریوم ۲ در فاز صفر خود در ابتدای دسامبر سال ۲۰۲۰ شروع به کار کرد، استفاده از الگوریتم اثبات سهام در شبکه اتریوم امکان پذیر شد.

بعد از راه اندازی فاز صفر اتریوم ۲ (Ethereum 2.0) در ابتدای دسامبر سال ۲۰۲۰، امکان سهام گذاری یا استیکینگ در شبکه اتریوم فراهم شد. سهام گذاری در اتریوم به این معناست که شما با خریداری اتر و قفل کردن آن در قراردادهای هوشمند موجود در شبکه اتریوم، به عنوان یک ماینر در شبکه فعالیت می‌کنید و علاوه بر این به امن تر شدن شبکه اتریوم هم کمک می‌کنید.

از کجا می توانید اتریوم (ETH) بخرید؟

باتوجه به این که Ethereum بعد از بیت کوین بزرگ ترین ارز رمزنگاری شده است، می‌توانید تقریبا در همه ی صرافی های معروف ارزهای رمزنگاری شده مثل Binance، Coinbade Pro، OKEx، Kraken و Huobi Global، اتر (ETH) یا جفت ارزهای اتریوم را خریداری کنید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال