تحلیل فاندامنتال یا بنیادی ارز دیجیتال استلار (Stellar)

ارز دیجیتال استلار (XLM) چیست؟

لوگو-ارز-دیجیتال-استلار

به زبان ساده، استلار یک شبکه باز است که امکان جابه‌جایی و ذخیره پول را فراهم می کند.

هدف ایجاد استلار چیست؟

یکی از اهداف اصلی استلار در زمان ایجاد آن در  ژانویه سال ۲۰۱۴،  پیشرفت و بهبود انجام کارهای مالی  با دستیابی به جهانی غیر بانکی بود؛ اما با گذشت مدت کوتاهی، اولویت های استلار به پشتیبانی شرکت های مالی برای ارتباط با یکدیگر از طریق فناوری بلاک چین تغییر پیدا کرد.

ارز رمزنگاری شده  اختصاصی شبکه استلار، Lumens که به اختصار XLM نوشته می شود، بستری را فراهم می‌کند از طریق آن هزینه انجام معاملات و تراکنش های مالی بین المللی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

در واقع هدف اصلی استلار، به چالش کشیدن بانک ها و دیگر موسسات مالی است که در بیشتر موارد هزینه های زیادی را به عنوان کارمزد برای انجام خدمات مالی، دریافت می کنند.

شبکه بلاک چین استلار

لازم به ذکر است  که استلار در اصل بر اساس پروتکل Ripple Labs ساخته شده است. شبکه بلاک چین آن  در نتیجه هارد فورکی از شبکه ریپل ایجاد شد و کد آن دوباره بازنویسی شد.

تاریخچه استلار و سازندگان آن

جد مک کیلب (Jed McCaleb) پس از ترک ریپل در سال ۲۰۱۳ به دلیل اختلاف نظر در مورد مسیر آینده شرکت، استلار را با فردی به نام جویس کیم (Joyce Kim) که وکیل بود، تاسیس کرد.

جد-مک-کیلب-سازنده-استلار

در توضیح منطق Stellar در سپتامبر ۲۰۲۰، مک کیلب این موضوع را مطرح کرد که:

 ” طرح اصلی Stellar این است که شما می توانید ارزهای فیات و انواع مختلفی از   دارایی های با ارزش را به صورت موازی با یکدیگر و یا با دارایی های رمزنگاری شده در اختیار داشته باشید. این برای هدایت این جریان اصلی بسیار مهم است. “

هدف مک کیلب از تاسیس استلار این بود که مطمئن شود که Stellar می تواند به مردم راهی برای انتقال ارز فیات خود به ارزهای رمزنگاری شده را ارائه دهد. از طرفی دردسرهایی را که مردم معمولاً هنگام ارسال پول به سراسر جهان تجربه می کنند از بین ببرد.

او در حال حاضر به عنوان مدیر عامل شرکت استلار و همچنین یکی از بنیان‌گذاران بنیاد توسعه Stellar فعالیت می کند. این سازمان خصوصی با هدف “افزایش پتانسیل اقتصادی جهان با ایجاد جریان بیشتر پول، بزرگ تر شدن بازار و قدرت بیشتر مردم” راه اندازی شده است.

ویژگی های استلار (XLM) چیست؟

پرداخت کارمز کمتر در تراکنش های استلار

کارمز تراکنش‌ها (Fees) برای خیلی از افراد یک مسئله مهم و قابل توجه است. از طرفی  در بیشتر موارد، کارمزد معاملات به دلیل تراکم و ازدیاد تراکنش ها در بلاک چین های بیت کوین و اتریوم، بسیار بالا می رود. اما استلار در این زمینه منحصر به فرد عمل میکند زیرا  کارمزد هر معامله فقط ۰.۰۰۰۰۱ XLM است.

هزینه-پایین-تراکنش-های-استلار

درنتیجه این ویژگی باعث شده کاربران مجبور به پرداخت کارمز کمتری باشند و بتوانند مقدار بیشتری از سرمایه شان را در هنگام معاملات نگه دارند.

سرعت بالای تراکنش‌ها

استلار، پردازش حدود ۲۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه را بر عهده دارد. در نتیجه، هر تراکنش حداکثر ظرف ۵ ثانیه تائید می‌شود. این سرعت چشمگیر باعث ایجاد پیشرفت بزرگی در پرداخت‌های برون مرزی شده است.

سرعت-بالای-تراکنش-ها-در استلار

همکاری استلار با شرکت بزرگ IBM

تعداد کمی از پروژه‌های بلاک چین موفق به مشارکت و همکاری با شرکت های بزرگ تجاری و شرکت های حوزه فین تک شده اند. چند سال پیش، شرکت استلار و IBM با هم همکاری کردند و توانستند با مشارکت یکدیگر World Wire را راه اندازی کنند، پروژه ای که به موسسات مالی بزرگ اجازه می داد تا معاملات خود را به شبکه استلار ارسال کنند و با استفاده از دارایی های واسطه‌ای مثل استیبل کوین‌ها معاملات خود را انجام دهند.

همکاری-استلار-با-شرکت-IBM

میزان سکه درحال گردش استلار یا XLM چقدر است؟

در زمان راه اندازی شبکه استلار در سال ۲۰۱۵، به طور‌کلی ۱۰۰ میلیارد XLM ایجاد شد. اما از زمان انتشار تا به حال همه چیز تغییر کرده است. در حال حاضر، مقدار کل قابل عرضه ارز رمزنگاری شده استلار ۵۰ میلیارد XLM است و میزان ارز در حال گردش آن در حال حاضر ۲۰.۷ میلیارد است.

توکن سوزی (Token Burning) استلار

در سال ۲۰۱۹، بنیاد توسعه استلار اعلام کرد که بیش از نیمی از ارز رمزنگاری شده را می‌سوزاند و چیزی حدود ۵۰ میلیارد از ارز استلار را سوزاند. درنتیجه در حال حاضر و با احتساب توکن‌هایی که از بین رفته است، دقیقاً ۵۰ میلیارد XLM در چرخه وجود دارند.

توکن سوزی (Token Burning) یا سوزاندن توکن ها به معنی حذف دائمی تعدادی از سکه‌ها یا توکن‌های در گردش داخل یک شبکه رمز ارزی است. هدف اصلی  توکن سوزی، مقابله با کاهش ارزش هر واحد ارز دیجیتال مورد نظر است.

توکن-سوزی-ارز-دیجیتال-استلار


این کار به عنوان بخشی از برنامه بنیاد توسعه استلار در جهت پیشروی سریع‌تر در کارآمدتر شدن ارز استلار انجام شد.

بنیاد توسعه استلار توضیح داد” SDF می تواند موجودی کمتری داشته باشد و کارها را با استفاده از توکن های کمتری انجام دهد. با گذشت این سال ها ما همچنان شاهد آن هستیم که هدیه دادن و ایردراپ ها تاثیرات معکوسی دارند، به‌ویژه با حجمی که بسیار بیشتر از حد حمایت ارائه‌شده در طرح اولیه پروژه‌مان بود. بنابراین اندازه و مقدار کوچک‌تر هم می تواند به همان اندازه موثر باشد.

از میزان باقی مانده ارز دیجیتال استلار، دو میلیارد XLM، معادل ۱۷۰ میلیون دلار، صرف پشتیبانی از اکوسیستم می‌شود. یک میلیارد توکن دیگر، معادل ۸۵ میلیون دلار، نیز به برنامه‌های زیرساخت‌های استلار اختصاص داده می‌شود.

بخش باقی‌مانده نیز صرف استفاده‌های حوزه‌ی سرمایه‌گذاری، پشتیبانی ارزی، محصولات جدید، صندوق تجاری استلار (SEF) و دیگر بخش‌ها خواهد شد.

امنیت شبکه استلار چگونه است؟

تقریبا می‌توان گفت ارز دیجیتال استلار از سابقه امنیتی خوبی برخوردار است و تا به حال هیچ هکی را تجربه نکرده است.

امنیت این شبکه با استفاده از پروتکل اجماع استلار صورت می گیرد، که با چهار ویژگی اصلی توصیف می شود: “کنترل غیرمتمرکز، تأخیر کوتاه، اعتماد قابل انعطاف و امنیت همگام”.

از طریق الگوریتم اجماع استلار (SCP)، هرکسی قادر به پیوستن به روند دستیابی به اجماع است. علاوه براین تراکنش ها ارزان هستند و در عرض چند ثانیه تأیید می شوند. و در صورت تلاش هکر ها برای پیوستن به شبکه و سوءاستفاده از آن، راهکارهای امنیتی برای جلوگیری از آن در شبکه استلار وجود دارد.

 چگونه استلار (XLM) خریداری کنیم؟

خرید استلار از طریق طیف گسترده ای از صرافی های برتر  از جمله Binance ، Coinbase ، Kraken ، Bittrex ، Bitfinex ، Upbit و Huobi امکان پذیر است.