تحلیل فاندامنتال یا بنیادی ارز دیجیتال ایاس (EOS)

تحلیل-فاندامنتال-ارز-دیجیتال-ایاس-EOS

ارزدیجیتال ایاس یا EOS چیست؟

ارز دیجیتال ایاس (EOS)، پلتفرمی مبتنی بر بلاک چین است که به توسعه دهندگان امکان ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) را می‌دهد.

ارز-دیجیتال-ایاس-EOS-چیست؟

اهداف پروژه ارز دیجیتال ایاس یا EOS

هدف این پروژه نسبتاً ساده است؛ ساده سازی هرچه بیشتر شبکه برای برنامه نویسان به منظور پذیرش فناوری بلاک چین و اطمینان از استفاده آسان‌تر از شبکه ارز دیجیتال نسبت بقیه رقبا.

در نتیجه ابزارها و طیف وسیعی از منابع آموزشی برای حمایت از توسعه دهندگانی که می خواهند به سرعت برنامه های کاربردی بسازند، فراهم شد.

هدف دیگر پروژه ارزدیجیتال ایاس (EOS)، ارائه مقیاس پذیری بیشتر نسبت به سایر بلاک چین ها است که برخی از آن‌ها فقط توانایی انجام کمتر از ده معامله در ثانیه را دارند.

علاوه بر این ارزدیجیتال ایاس قصد دارد تجربه کاربران در استفاده از شبکه را بهبود بخشد. پروژه ارز دیجیتال ایاس سعی در ایجاد امنیت بیشتر و هزینه کمتر برای کاربران خود دارد. همچنین سعی دارد تا شبکه ای انعطاف پذیر را برای کاربران و شرکت‌ها فراهم آورد.

بلاک چین ارز دیجیتال ایاس به طور رسمی در ژوئن سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد.

ویژگی های شبکه ارز دیجیتال ایاس (EOS)

ارز دیجیتال ایاس از تمام قابلیت های اصلی مورد نیاز که به مشاغل و افراد امکان می‌دهد تا برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین را به روشی مشابه با برنامه‌های تحت وب ایجاد کنند، پشتیبانی می‌کند.

ارزدیجیتال ایاس دسترسی و احراز هویت ایمن، میزبانی داده (Data Hosting)، مدیریت استفاده (Usage Management) و ارتباط آسان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) و اینترنت را فراهم می کند.

پشتیبانی از میلیون ها کاربر، استفاده رایگان، سرعت بالا و تاخیر کم در شبکه و ارتقای آسان از دیگر ویژگی های شبکه ارز دیجیتال ایاس است.

ویژگی منحصر به فرد ارز دیجیتال ایاس (EOS) چیست؟

به گفته بنیان‌گذاران پروژه ارز دیجیتال ایاس، این ارز دیجیتال توانایی و ظرفیت تأمین تقاضای صدها و حتی هزاران اپلیکیشن کاربردی غیرمتمرکز (DApp) را دارد.

استفاده از فناوری پردازش موازی و یک رویکرد ماژولار، این فناوری را ممکن کرده است.

علاوه بر همه این‌ها، دارندگان ارزدیجیتال ایاس (EOS)، توانایی رأی دادن به تولیدکنندگان بلاک‌ها و موارد دیگر مانند ارتقا و به روزرسانی پروژه ایاس را دارند.

تحلیل-فاندامنتال-یا-بنیادی-ارز-دیحیتال-ایاس

با این وجود برخی از منتقدین پروژه ارز‌دیجیتال ایاس معتقدند که مشارکت گسترده کمپانی Block.one در این پروژه به معنای متمرکز بودن پررژه ارز دیجیتال ایاس است و برخی دیگر می‌گویند که این پروژه مخالف آن چیزی است که  بلاک چین ها و ارزهای دیجیتال برای آن ایجاد شده اند.

ارز دیجیتال اختصاصی شبکه و سیستم عامل ایاس

اکوسیستم ارزدیجیتال ایاس از دو عنصر اصلی تشکیل شده است:

سیستم عامل EOS.IO و ارز‌دیجیتال ایاس که توکن اختصاصی شبکه ایاس است.

EOS.IO در شبکه ارز‌دیجیتال ایاس شبیه به سیستم عامل رایانه عمل می‌کند. این سیستم عامل، بلاک چین ایاس (EOS) را مدیریت و کنترل می‌کند و از معماری بلاک چین برای مقیاس پذیر شدن برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) استفاده می‌کند.

مزیت سیستم عامل شبکه ارز دیجیتال EOS.IO نسبت به بلاک چین های دیگر چیست؟

در حال حاضر تعدادی شبکه مبتنی بر بلاک چین مثل اتریوم وجود دارد که استفاده از برنامه های غیرمتمرکز را آسان تر می‌کند؛ اما سیستم عامل شبکه ایاس (EOS.IO) بر نقاط ضعف این بلاک چین‌ها متمرکز شده است و سعی در حل مشکل سرعت، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری بلاک چین های موجود را دارد.

معمولا با افزایش تعداد برنامه های غیرمتمرکز در شبکه بلاک چین با توجه به منابع محدودی که در شبکه وجود دارد، مشکلات زیادی مثل کند شدن اجرای تراکنش‌ها، افزایش تراکنش های نادرست و وجود محدودیت در قدرت محاسباتی شبکه، به وجود می‌آیند.

EOS.IO با ارائه راه حل‌هایی برای مقیاس پذیرتر شدن، انعطاف پذیری و قابلیت استفاده بیشتر از منابع شبکه، سعی در رفع این مشکلات دارد.

بنیانگذاران ارز دیجیتال ایاس (EOS)  چه کسانی هستند؟

پلتفرم ارز‌دیجیتال ایاس توسط شرکت Block.one توسعه داده شد و وایت پیپر (white paper) آن توسط دنیل لاریمر (Daniel Larimer) و برندن بلومر (Brendan Blumer) تألیف شد.

دنیل-لاریمر-بنیان-گذار-ارز-دیجیتال-ایاس

دنیل لاریمر (Daniel Larimer) بنیان‌گذار ارز دیجیتال ایاس

این دو نفر همچنان عضو تیم اجرایی Block.one هستند؛ بلامر به عنوان مدیر عامل و دانیل لاریمر به عنوان مدیر فنی فعالیت می کند.

بلومر یک کارآفرین است و یکی از کارهای اولیه او فروش دارایی‌های مجازی برای بازی های ویدیویی است. او در ادامه با همکاری Okay.com، یک آژانس املاک دیجیتال در هنگ کنگ تاسیس کرد.

برندن-بلومر-بنیان-گذار-ارز-دیجیتال-ایاس

برندن بلومر (Brendan Blumer)، بنیان گذار ارز دیجیتال ایاس

لاریمر یک برنامه نویس نرم افزار است که فعالیت خود را در حوزه ارزهای دیجیتال شروع کرده است. این فعالیت ها شامل پلتفرم معاملات ارز دیجیتال BitShares و بلاک چین Steem است.

سرمایه در گردش و حداکثر میزان عرضه ارز دیجیتال ایاس چقدر است؟

عرضه-اولیه-ارز-دیجیتال-ایاس

در زمان تالیف این مقاله چیزی حدود ۹۳۶ میلیون ارز دیجیتال ایاس (EOS) در گردش است و  در کل ۱.۰۲میلیارد ارز دیجیتال ایاس عرضه خواهد شد.

کمپانی Block.one در ژوئن سال  ۲۰۱۷ یک ICO  را برای ارز‌دیجیتال ایاس برگزار کرد و مدت آن یک سال به طول انجامید که این مدت نسبت به بسیاری از ICO های ارز های دیجیتال دیگر، زمان بسیار بیشتری است.

در عرضه اولیه ارز دیجیتال ایاس در مجموع ۴.۰۲ میلیارد دلار در این روند جمع آوری شد و سرمایه گذاران ایالات متحده آمریکا قادر به شرکت در این عرضه اولیه نبودند.

با نگاهی به نحوه توزیع ارز دیجیتال ایاس، ۱۰٪ از کل این پروژه به بنیان‌گذاران اختصاص یافت و ۹۰٪  بقیه بین سرمایه گذاران مختلف توزیع شد.

الگوریتم اجماع شبکه ارز دیجیتال ایاس (EOS)

ارز دیجیتال ایاس از الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) برای تایید تراکنش‌های خود استفاده می کند؛ که تا به اینجا عملکرد نسبتاً موفقیت‌آمیزی را در افزایش سرعت و کاهش هزینه تراکنش‌ها به نمایش گذاشته است.

الگوریتم-اجماع-ارز-دیجیتال-ایاس

این الگوریتم از ترکیب عملیات رای دهی و سیستم اجتماعی اعتبار برای ایجاد اجماع در ساخت بلاک و تایید تراکنش‌ها در شبکه ارزدیجیتال ایاس تشکیل شده است. هر هولدر ارز ایاس نسبت به میزان ارز ایاس قفل شده خود، بر روی اتفاقات شبکه تاثیرگذار است. برای شرکت در رای دهی، کاربران باید کوین‌های خود را به مدت ۳ روز استیک یا سهام گذاری کنند.

خرید ارز دیجیتال ایاس

خرید ارز دیجیتال ایاس (EOS)، از طریق صرافی‌های بزرگ مثل Binance ، Coinbase ، Kraken و تعداد بیشماری از صرافی دیگر امکان پذیر است.

با توجه به کاربرد گسترده ارزدیجیتال ایاس در صنعت ارز های دیجیتال، تقریبا تمام صرافی ها این ارز دیجیتال را ارائه می دهند.