تحلیل فاندامنتال یا ینیادی ارز دیجیتال تتا (Theta)

ارز-دیجیتال-تتا-Theta-چیست؟

ارز دیجیتال تتا (Theta) چیست؟

پروژه ارز دیجیتال تتا (Theta)، درواقع یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک‌چین است که برای پخش ویدئو ساخته شده است. شبکه اصلی تتا Theta به‌عنوان یک شبکه غیرمتمرکز فعالیت می‌کند که در آن کاربران پهنای باند و منابع محاسباتی را به‌صورت همتا به همتا (peer-to-peer) به اشتراک می‌گذارند.

لوگو-ارز-دیجیتال-تتا-Theta

ارز دیجیتال تتا (THETA)

ایده این پروژه توسط استیو چن (Steve Chen)، بنیان‌گذار YouTube و جاستین کان (Justin Kan)، بنیان‌گذار Twitch (سرویس استریم بازی‌های ویدئویی) پشتیبانی شده است و ایده بسیار جدیدی را در فناوری بلاک‌چین ایجاد کرده است که از اینترنت و منابع قوی افراد استفاده می‌کند و این منابع قوی را در شبکه خود به اشتراک می‌گذارد تا افرادی که از اینترنت و منابع ضعیفی برخوردار هستند نیز بتوانند از پخش زنده ویدئویی استفاده کنند.

حال این افراد در ازای به اشتراک گذاشتن منابع خود ارز اختصاصی شبکه را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

پلتفرم ارز دیجیتال تتا توسط تعدادی از شرکت‌های بزرگ مانند سونی، سامسونگ و CAA ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری سنتی از جمله DCM و Sierra Ventures Fund و سرمایه‌گذاران بر روی پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین مانند Node Capital و DHVC پشتیبانی می‌شود.

هدف پروژه ارز دیجیتال تتا چیست؟

توسعه دهندگان می‌گویند که هدف این پروژه این است که صنعت پخش فیلم را به شکل فعلی خود به‌طورکلی تغییر دهد. متمرکز بودن، زیرساخت‌های ضعیف و هزینه‌های زیاد، از ویژگی‌های برنامه‌های فعلی این صنعت است که باعث می‌شود کاربران اغلب تجربه بسیار بدی را در استفاده از آن‌ها داشته باشند. از طرفی تولید کنندگان محتوا نیز به دلیل وجود موانعی که بین آن‌ها و کاربران نهایی وجود دارد، درآمد کمتری کسب می‌کنند.

بنیان‌گذاران پروژه ارز دیجیتال تتا چه کسانی هستند؟

تتا توسط Mitch Liu و Jieyi Long در سال ۲۰۱۸ تأسیس شد. لیو سابقه طولانی در صنعت بازی‌سازی و ویدئو دارد و بنیان‌گذار شرکت تبلیغات ویدئویی Tapjoy و استارت‌آپ بازی‌های اجتماعی موبایل Gameview Studios است.

میچ-لیو-بنیان-گذار-پروژه-ارز-دیجیتال-تتا

Mitch Liu ,Theta Founder

Long دومین بنیان‌گذار و مدیر فنی پروژه تتا است. او در ادامه فعالیت‌های چندساله مشابه در اتوماسیون طراحی، صنعت بازی، واقعیت مجازی و سیستم‌های توزیع شده در مقیاس بزرگ، پروژه ارز دیجیتال تتا را آغاز کرد.

ویژگی منحصربه‌فرد ارز دیجیتال تتا چیست؟

هدف اصلی پروژه تتا غیرمتمرکز کردن جریان ویدئو استریمینگ است که استفاده از آن را در این صنعت کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌کند.

شبکه ارز دیجیتال تتا بر روی یک بلاک‌چین اختصاصی اجرا می‌شود و دارای دو توکن اختصاصی با نام‌های تتا (THETA) و ThetaFeul یا TFUEL است که هزینه‌های داخلی شبکه را تأمین می‌کند.

ارزهای-اخنصاصی-شبکه-تتا-THETA-و-TFUEL

پروژه تتا دارای سه ویژگی جذاب است:

  • سیستم‌های پخش ویدئو می‌توانند با ارائه خدمات پخش با کیفیت بهتر، پاداش دریافت کنند.
  • سازندگان محتوا درآمد خود را بهبود می‌بخشند و واسطه‌ها حذف می‌شوند.
  • سیستم‌عامل‌های پخش ویدئو در ایجاد زیرساخت‌های موردنیازشان هزینه کم‌تری صرف می‌کنند و درآمدی که از تبلیغات و فروش اشتراک دست می‌آوردند را افزایش می‌دهند.

از طرف دیگر کاربران شبکه تتا می‌توانند هم محتوای شبکه را تماشا کنند و هم منابع خود را در شبکه ارز دیجیتال تتا به اشتراک بگذارند و از این طریق پاداش دریافت کنند. پاداش کاربران شبکه به‌صورت توکن TFUEL است.

پلتفرم ارز دیجیتال تتا منبع باز است و دارندگان ارز دیجیتال تتا مثل بسیاری از اکوسیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چینی که بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) کار می‌کنند، اختیارات حاکمیتی را در شبکه تتا، دریافت می‌کنند.

علاوه بر این، پروژه ارز دیجیتال تتا به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) خود را بر روی پلتفرم مبتنی بر قرارداد هوشمند خود، اجرا کنند.

حداکثر میزان عرضه ارز دیجیتال تتا چقدر است؟

ارز دیجیتال تتا که در زمان عرضه اولیه، به‌عنوان یک توکن ERC-20 در شبکه اتریوم، بین خریداران توزیع شد. بعد از راه‌اندازی شبکه بلاک‌چین تتا، همه توکن‌های ERC-20 تتا به ارز دیجیتال اختصاصی شبکه تتا با عنوان THETA تبدیل شدند.

 اگرچه در حال حاضر پروژه ارز دیجیتال تتا، پروژه‌ای مستقل است، اما همچنان با استاندارد ERC-20 اتریوم سازگار است؛ به این معنی که تتا می‌تواند با استفاده از فناوری‌های انحصاری خود برای بهبود انتقال جریان محتوا و افزایش تجربه مثبت کاربر نهایی، از جامعه گسترده کاربران و مزایای دیگر شبکه اتریوم استفاده کند.

میزان کل عرضه ارز دیجیتال تتا (THETA)، یک میلیارد است. این مقدار به نسبت‌های مختلفی بین همه شرکت‌کنندگان شبکه، تیم پروژه تتا و یک مجموعه ذخیره (reserve pool) توزیع می‌شود.

از توکن TFUEL برای تأمین هزینه معاملات شبکه تتا، مشابه توکن Gas در اتریوم استفاده می‌شود. میزان کل عرضه آن ۵ میلیارد توکن است.

امنیت شبکه تتا چگونه تأمین می‌شود؟

شبکه تتا از یک طرح تشویقی مالی برای اطمینان از مشارکت کاربران در فعالیت‌های حاکمیتی استفاده می‌کند و ازاین‌رو شبکه آن توسط کاربران خود ایمن می‌شود.

این شبکه به الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) متکی است. علاوه بر این تتا برای ایجاد تعادل بین امنیت و توان عملیاتی بالا، از یک الگوریتم اجماع دیگر به نام الگوریتم تحمل خطای بیزانس یا BTF نیز استفاده می‌کند.

تحمل خطای بیزانس یا BTF چیست؟

به طور خلاصه الگوریتم تحمل خطای بیزانس (BFT) الگوریتمی است که است که از آن برای رسیدن به اجماع (توافق بر روی یک مسئله واحد) در شبکه‌های توزیع شده مثل بلاک‌چین استفاده می‌شود. در این الگوریتم حتی اگر برخی از گره‌های شبکه نتوانند پاسخی ارسال کنند و یا اطلاعات نادرستی بفرستند، شبکه همچنان قادر به اجماع خواهد بود.

الگوریتم-اجماع-تحمل-خطای-بیزانس-در-شبکه-ارز-دیجیتال-تتا

مساله ژنرال های بیزانس مشکلی در علوم رایانه است که دشواری رسیدن چندین گره در یک سیستم توزیع شده برای رسیدن به توافق را توصیف می کند.

خریداری ارز دیجیتال تتا

ارز دیجیتال تتا (THETA)، به‌عنوان ارز دیجیتال اختصاصی شبکه بلاک‌چین تتا (Theta)، در اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال قابل مبادله است. جفت ارزهای قابل معامله شامل ارزهای دیجیتال، ارزهای فیات و استیبل کوین‌ها است.

آینده ارز دیجیتال تتا

باتوجه‌به اینکه تتا راه‌حل‌هایی را برای چالش‌هایی که شرکت‌های بزرگی مثل یوتیوب و آمازون با آن‌ها روبه‌رو هستند، ارائه داده است و همچنان برای ارتقا آن در حال تلاش است، می‌تواند آینده بسیار روشنی داشته باشد. اگر به دنبال یک سرمایه‌گذاری پرسود هستید، ارز دیجیتال تتا (THETA) می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

نمودار-تغییرات-قیمت-ارز-دیجیتال-تتا-Theta

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *