تحلیل فاندامنتال یا بنیادی ارز دیجیتال دای (DAI)

ارز-دیجیتال-دای-DAI

ارز دیجیتال دای (DAI) چیست؟

ارز دیجیتال DAI یک استیبل کوین است که توسط میکردائو (MakerDAO) یکی از پروتکل‌های دیفای مبتنی بر شبکه اتریوم، ایجاد شده است و مثل استیبل‌کوین‌های دیگر، ارزش آن برابر با یک دلار آمریکا است.

ارز-دیجیتال-دای-DAI-چیست؟

از این استیبل‌کوین در درجه اول به عنوان یک دارایی دیجیتال در پروتکل‌های وام دهی، بدون نیاز به وجود واسطه‌ها و در یک سیستم غیرمتمرکز و شفاف، با حداقل محدودیت‌ها استفاده می‌شود.

تولد ارز دیجیتال DAI


میکر دائو (
Maker DAO) چیست؟

MakerDAO یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز است که با استفاده از قراردادهای هوشمند خود را به صورت غیرمتمرکز اداره می‌کند. توافقات اجرایی به صورت کد برنامه نویسی بیان شده و در بلاک‌چین اتریوم اجرا می‌شود.

میکر-دائو-maker-dao-ارز-دیجیتال-دای-DAI

این سازمان درواقع توسط دارندگان توکن های اختصاصی شبکه یعنی میکر (MKR)، که مشابه سهام یک شرکت سنتی عمل می‌کند، مدیریت می‌شود.

دارندگان میکر MKR می‌توانند در مورد تصمیمات کلیدی مربوط به توسعهMakerDAO ، Maker Protocol و DAI رأی دهند و قدرت رأی دادن آن‌ها متناسب با مقدار دارایی توکن Maker آن‌ها تعیین می‌شود.

MakerDAO برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ توسط رونی کریستینسن (Rune Christensen) مدیر عامل و بنیان‌گذار آن معرفی شد و در دسامبر سال ۲۰۱۷ رسما شروع به کار کرد. 

رونی-کریستینسن-بنیان-گذار-میکر-دائو-و-ارز-دیجیتال-دای

Rune Christensen، بنیان گذار میکردائو (Maker DAO)


مدل ساختاری ارائه شده ارز دیجیتال DAI توسط MakerDAO، با سایر استیبل کوین‌ها متفاوت است.

اولا قیمت استیبل کوین‌هایی مثل تتر (USDT)، توسط ارز فیات سپرده گذاری شده در بانک پشتیبانی شده و ثابت باقی می‌ماند. اما ارز دیجیتال DAI توسط هیچ سازمان یا نهاد مرکزی متمرکزی مثل بانک پشتیبانی نمی‌شود. قیمت دای در واقع با وثیقه گذاری یک ارز دیجیتال مثل اتریوم در یک قرارداد هوشمند به نام صندوق سپرده گذاری ثابت می‌ماند.

دوما، برخلاف اکثر استیبل کوین‌های دیگر از یک ارز فیات مثل دلار آمریکا یا یک ارز رمزنگاری شده به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند، دای می تواند از ارزهای رمزنگاری شده مختلف مثل ETH، USDC، wBTC و غیره به عنوان وثیقه استفاده کند.

ارز دیجیتال دای، در ابتدای کار فقط از ارز دیجیتال اتریوم به عنوان وثیقه پشتیبانی می‌کرد. با این حال، در نوامبر سال ۲۰۱۹، با ایجاد ارزهای دیجیتال BAT و USDC، دای به یک سیستمی که از چندین ارز مختلف پشتیبانی می‌کند، به روز رسانی شد.

افزایش تعداد ارزهای قابل وثیقه گذاری در دای، ریسک از دست رفتن سرمایه کاربر را کاهش می‌دهد و ثبات قیمت آن را افزایش می‌دهد. در حال حاضر نیز ارزهای جدید برای وثیقه گذاری از طریق رای گیری، توسط انجمن میکر دائو به سیستم اضافه می‌شوند.

بنیان‌گذاران ارز دیجیتال DAI

یکی از ویژگی‌های شاخص ارز دیجیتال DAI این است که توسط هیچ شخص یا گروه کوچکی از بنیان‌گذاران ایجاد نشده است. اما توسعه نرم افزاری که به آن قدرت می‌دهد و صدور توکن‌های جدید توسط MakerDAO و Maker Protocol اداره می‌شود.

توکن دای چگونه کار می‌کند؟

دای یک توکن ERC-20 است که هم از صرافی‌های متمرکز و هم از صرافی‌های غیرمتمرکز قابل خریداری است.

برای تولید توکن دای و یا وام گرفتن، کاربران باید ارز دیجیتال خود را در یک صندوق سپرده گذاری یا در اصطلاح Vault واریز کنند. کاربران برای این کار می‌توانند از ارزهای متفاوتی استفاده کنند.

ارز-دیجیتال-دای-DAI


صندوق سپرده گذاری میکر دائو

صندوق‌های سپرده گذاری پروتکل میکر دائو، قبلا collateralized debt positions یا به اختصار  CDP نام گذاری شده بودند. این صندوق‌ها در واقع  قراردادهای هوشمندی هستند که مبلغ وثیقه را تا زمان برگرداندن DAI وام گرفته شده، به عنوان تضمین نگه می‌دارد.

ارزش وثیقه‌ای هر کاربر واریز می‌کند باید چیزی حدود یک ونیم برابر بیشتر از ارزش DAI که به عنوان وام دریافت کرده‌اند، باشد، زیرا صندوق باید احتمال افت شدید قیمت اتر یا ارزهای دیگر را هم درنظر بگیرد و پشتوانه ی زیادی برای دای هایی که وام می‌دهد ایجاد کند.

مزیت ثبات قیمت ارز دیجیتال دای برای دارندگان آن چیست؟

همانطور که گفته شد قیمت دای وابسته به قیمت دلار آمریکا است. افزایش ثبات قیمت در استیبل کوین دای، آن را به گزینه ای مناسب نه تنها برای سرمایه گذاری بلند مدت بلکه به یک گزینه مناسب برای انجام پرداخت های روزانه تبدیل کرده است. خود این موضوع باعث گسترش استفاده از امکانات شبکه بلاک چین و به طور کلی ارزهای دیجیتال، شده است.

مزایا و کاربردهای ارز دیجیتال دای چیست؟


عدم وجود محدودیت حداقل حساب

بسیاری از افراد در سراسر جهان برای داشتن یک حساب بانکی، از حداقل شرایط موردنیاز برای افتتاح حساب بانکی برخوردار نیستند. اما در دای شما نیازی به  حداقل مبلغ موجودی برای استفاده از DAI لازم نیست.

ارزش ثابت

DAI می تواند یک ارز با قیمت ثابت و جایگزینی برای شهروندان ساکن در مناطقی که دارای اقتصادی شدیدا بی ثبات هستند، باشد.

عدم تمرکز

همانطور که اشاره شد دای یکی از استیبل کوین هایی که است که ویژگی عدم تمرکز در آن نسبت به بقیه استبل کوین ها بیشتر است و شبکه آن به هیچ سازمان یا نهاد متمرکزی وابسته و هیچ ارز فیاتی مثل دلار آمریکا به عنوان پشتوانه آن درنظر گرفته نمی‌شود. پشتوانه ارز دیجیتال دای، اتر (ETH) یا بت (BAT)، است که ارز‌های دیجیتال غیرمتمرکز هستند. درنتیجه دای از لحاظ عدم تمرکز به تمامی استیبل کوین‌های دیگر برتری دارد.

کسب درآمد از طریق توکن دای

دارندگان توکن دای می‌توانند دارایی خود را  از طریق قرارداد‌های هوشمند در شبکه قفل کنند و از این طریق سود کسب کنند. در این روش امنیت دارایی کاربر تضمین می‌شود، هزینه‌ای برای کاربر ندارد و هر زمان که کاربر بخواهد دارایی قابل برداشت است.

سریع و ارزان

انتقال پول در مقیاس بین المللی هم می‌تواند بسیار طولانی باشد و در بیشتر موارد بسیار هزینه بر است. در مقابل با استفاده از ارز دیجیتال دای می‌توانید تراکنش های خود را در مدتی کوتاه و با کارمزد بسیار پایین انجام دهید.

قابلیت برنامه ریزی

از آنجایی‌که توکن دای با استفاده از قراردادهای هوشمند کار می‌کند، شما با برنامه ریزی قبلی می‌توانید در هر تاریخ و ساعت مشخصی پرداخت‌های خود را انجام دهید.

میزان توکن در گردش دای چقدر است؟

محدودیتی برای ایجاد توکن دائو وجود ندارد و میزان تولید آن متغیر و به میزان وثیقه سپرده گذاری شده در صندوق‌های سپرده گذاری بستگی دارد.

امنیت شبکه ارز دیجیتال دای (DAI) چگونه تامین می شود؟

DAI یک توکن ERC-20 و مبتنی بر شبکه اتریوم است. درنتیجه امنیت آن توسط الگوریتم  Ethash اتریوم تامین می‌شود.

خریداری ارز دیجیتال دای (DAI)

دای توسط بسیاری از صرافی های غیرمتمرکز ارز دیجیتال مثل یونی سواپ و صرافی‌های متمرکز مثل بایننس، کوین بیس پرو، هیت بی تی سی و غیره ارائه می‌شود.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال