تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot)

پولکادات-دات-DOT-Polkadot

ارز دیجیتال پولکادات (DOT) چیست؟

پولکادات (DOT) چیست؟

پولکادات یک پروتکل چند زنجیره ای متن باز است که انتقال بین زنجیره ای هر نوع داده یا دارایی، نه تنها ارزهای رمزنگاری شده را تسهیل می‌کند. در نتیجه طیف گسترده ای از بلاک چین ها با یکدیگر قابل همکاری هستند.

این قابلیت همکاری به دنبال ایجاد یک وب کاملاً غیرمتمرکز و خصوصی است که توسط کاربران آن کنترل می‌شود و ایجاد برنامه‌ها، موسسات و خدمات جدید را ساده می‌کند.

پروتکل پولکادات زنجیره های عمومی و خصوصی ، شبکه های بدون نیاز به اجازه، اوراکل ها (Oracle) و فن‌آوری های آتی را به هم متصل می‌کند. پولکادات به این زنجیره های مستقل اجازه می‌دهد تا اطلاعات و تراکنش ها را از طریق زنجیره رله پولکادات به صورت بدون اعتماد به اشتراک بگذارند.

توکن بومی پولکادات ، DOT سه هدف مشخص را دنبال می‌کند:

  • ارائه مدیریت شبکه
  • ارائه عملیات شبکه
  • ایجاد parachains (زنجیره های موازی) با اتصال.

پولکادات چهار مولفه اصلی دارد:

  • رله زنجیره ای (Relay Chain) : “قلب” پولکادات ، که به ایجاد اجماع ، قابلیت همکاری و امنیت مشترک در سراسر زنجیره های مختلف کمک می‌کند.
  • پاراچین (Parachain) : زنجیره های مستقلی که می‌توانند توکن های خاص خود را داشته باشند و برای موارد خاص استفاده بهینه می‌شوند.
  • پاراثرد (Parathread) : مشابه پاراچین است اما با قابلیت اتصال انعطاف پذیر مبتنی بر یک مدل مقرون به صرفه پرداخت.
  • پل (Bridge) : به پاراچین ها و پاراثرد ها اجازه می‌دهد تا با بلاک چین های خارجی مانند اتریوم ارتباط برقرار کرده و به آن‌ها متصل شوند.

بنیان‌گذاران ارز دیجیتال پولکادات (DOT) چه کسانی هستند؟

بنیاد-Web3

پولکادات توسط بنیاد Web3 ، بنیادی سوئیسی برای تسهیل یک وب غیرمتمرکز کاملاً کاربردی و کاربرپسند ، به عنوان یک پروژه متن باز تأسیس شد.

بنیان‌گذاران آن، دکتر گاوین وود (Dr. Gavin Wood) ، رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) و پیتر سزبان (Peter Czaban) هستند.

وود، رئیس بنیاد Web3 ، به دلیل تأثیرگذاری در صنعت خود به عنوان بنیان‌گذار اتریوم ، بنیان‌گذار Parity Technologies و خالق زبان رمزگذاری قرارداد هوشمند Solidity ، مشهورترین فرد در میان این سه است.

هابرمایر، یکی از اعضای موسسه Thiel و محقق و توسعه دهنده متبحر بلاک چین و رمزنگاری است.

سزبان، مدیر فناوری بنیاد Web3 است. وی با داشتن تجربیات فراوان در صنایع فین تک بسیار تخصصی ، در حال حاضر به توسعه نسل جدیدی از فناوری توزیع شده کمک می‌کند.

چه چیزی ارز دیجیتال پولکادات (DOT) را منحصر به فرد می کند؟

بلاک-چین-پولکادات

پولکادات یک شبکه چند زنجیره ای خرد شده است ، به این معنی که می‌تواند بسیاری از تراکنش ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کند (پاراچین). این قدرت پردازش موازی مقیاس پذیری را بهبود می‌بخشد.

ساخت بلاک چین های سفارشی از طریق فریمورک Substrate سریع و آسان انجام می‌شود و می‌توان آن‌ها رادر عرض چند دقیقه به شبکه پولکادات متصل کرد. این شبکه همچنین بسیار انعطاف پذیر و سازگار است و مشابه با اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند امکان به اشتراک گذاری اطلاعات و عملکرد را بین شرکت کنندگان فراهم می‌کند. پولکادات به منظور پیاده سازی ویژگی‌های جدید یا رفع اشکالات، می‌تواند به صورت خودکار و بدون نیاز به فورک ارتقا یابد.

این شبکه دارای یک سیستم مدرن حاکمیتی کاملاً کاربر محور است که به امنیت آن نیز کمک می‌کند. انجمن‌ها می‌توانند بر اساس نیازها و شرایط در حال رشد، مدیریت بلاک چین خود را در پولکادات شخصی سازی کنند. نمایندگان، اعتبارسنجان، همکاران و ماهی‌گیران همه وظایف مختلفی را برای کمک به امنیت و حفظ شبکه و ریشه کن کردن رفتارهای بد انجام می‌دهند.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *