تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink)

تحلیل-فاندامنتال-ارز-دیجیتال-چین-لینک

چین لینک چیست؟

لوگو-چین-لینک

چین لینک (ChainLink)، به طور رسمی در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد.

چین لینک یک بلاک چین است که مانند یک لایه انتزاعی عمل می کند و اتصال و ارتباط قراردادهای هوشمند در سرتاسر جهان را به یکدیگر فراعم می کند.

چین-لینک-چیست؟

همانطور که می‌دانید قراردادهای هوشمند، توافقات از پیش تعیین شده ای در بلاکچین هستند که اطلاعات را ارزیابی می کنند و در صورت تحقق برخی شرایط به طور خودکار اجرا می شوند.


چین لینک از طریق یک شبکه غیرمتمرکز به نام اوراکل، این امکان را برای بلاک چین های دیگر فراهم می کند تا بتوانند با امنیت کامل با داده های خارج از شبکه، اتفاقات مهم و روش های پرداخت تعامل داشته باشند.

در واقع چین‌لینک اطلاعات خارج از شبکه که مورد نیاز قراردادهای هوشمند پیچیده هستند را، برای تبدیل آن ها به یک توافق دیجیتالی بی نقص، فراهم می کند. توکن LINK ارز رمزنگاری شده اختصاصی شبکه چین لینک است و برای پرداخت هزینه خدمات در شبکه استفاده می شود.

تحلیل-ارز-دیجیتال-چین-لینک


شبکه چین لینک توسط یک جامعه منبع باز و بزرگی  متشکل از تهیه کنندگان اطلاعات (Data providers)، اپراتور های گره (node operators)، توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند (mart contract developers)، محققان (researchers)، حسابرسان امنیتی (security auditors)، و غیره هدایت می شود.

تمرکز چین لینک بر این است که مشارکت غیرمتمرکز برای همه اپراتورهای گره و کلیه کاربرانی که به دنبال مشارکت در شبکه هستند تضمین شود.

بنیان گذاران چین لینک چه کسانی هستند؟

سرگئی نازاروف (Sergey Nazarov)، یکی از بنیان گذاران و مدیرعامل ChainLink Labs است. او در رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه نیویورک با گرایش فلسفه و مدیریت فارغ التحصیل شده است.

زندگی کاری حرفه ای او به عنوان استاد، در دانشکده تجارت NYU Stern آغاز شد.

در سال ۲۰۱۴ او  شرکت CryptoMail یک سرویس ایمیل کاملا غیر متمرکز  و مبتنی بر بلاک چین را تاسیس کرد. علاوه بر این، در همین سال نازاروف با استیو الیس (Steve Ellis) همکاری کرد و پلتفرم Smart contract را راه اندازی کردند. این پلتفرم با فراهم کردن اتصال به داده های خارجی و پرداخت های گسترده بانکی، قرارداد های  هوشمند را برقرار می کند.

پلتفرم Smart contract یکی از دلایلی بود که سرگئی نازازوف را به سمت تاسیس چین لینک هدایت کرد.

استیو الیس در سال ۲۰۱۰ در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه نیویورک فارغ التحصیل شد. بلافاصله پس از فارغ التحصیلی، به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت Labs Pivotal مشغول به کار شد. او در سال ۲۰۱۴ شرکت Secure Asset Exchange را راه اندازی کرد؛ شرکتی که دسترسی آسان به یک صرافی غیرمتمرکز  را از طریق وب تسهیل می کرد.

چه چیزی چین لینک را منحصر به فرد می کند؟

چین لینک اولین شبکه بلاک چینی است که امکان دریافت اطلاعات از خارج شبکه را برای قراردادهای هوشمند فراهم می کند.

چین‌لینک با داشتن شرکای قابل اعتماد زیاد، یکی از بازیگران اصلی در  بخش پردازش داده ها است. چین لینک به دلیل یکپارچه سازی داده های خارج از شبکه بلاک چین، نظر بسیاری از تهیه کنندگان داده های خارجی قابل اعتماد مثل Brave New Coin، Alpha Vantage و Huobi را به خود جلب کرده است. ارائه دهندگان داده ها می توانند امکان دسترسی مستقیم داده ها را به چین‌لینک فراهم کنند و از این طریق درآمد کسب کنند.

چین لینک به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز به کاربران خود اجازه می دهد تا به اپراتور گره ها (Nodes) تبدیل شوند و با اجرای فرایند های اساسی داده ها که برای بقای بلاک چین اهمیت زیادی دارد، درامد کسب کنند.

سرمایه در گردش چین لینک چقدر است؟

چین لینک حداکثر میزان عرضه کل توکن لینک را ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ توکن اعلام کرد. میزان عرضه فعلی این توکن چیزی در حدود ۴۱۹.۰۰۹.۵۵۶  یا حدود ۴۲ درصد از کل میزان قابل عرضه توکن لینک است.

امنیت شبکه چین لینک چگونه است؟

بر خلاف الگوریتم اجماع اثبات کار (POW) که توسط بیت کوین استفاده می شود، امنیت چین‌لینک به عنوان یک توکن ERC-20 مبتنی بر Ethereum، به کمک الگوریتم اجماع اثبات سهام (POS) تامین می شود.

شبکه-چین-لینک

الگوریتم های POS با ایده مقابله با مصرف زیاد برق موردنیاز سیستم های POW ایجاد شده اند. الگوریتم های اثبات سهام محبوبیت بیش تری دارند؛ زیرا به انرژی الکتریکی کمتری نیاز دارند و به راحتی مقیاس پذیر هستند.

صرافی های مشهور ارائه دهنده چین‌لینک

از آن جایی که ارز دیجیتال چین لینک یکی از محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده در بازار است، بسیاری از صرافی ها این ارز چین‌لینک را ارائه و پشتیبانی می کنند. بهترین صرافی برای خرید چین لینک Chainlink، صرافی  Binance است.

از سایر صرافی های زیر نیز می‌توانید چین لینک را خریداری کنید:

  • Huobi Global
  • Coinbase Pro
  • Gate.io
  • Kraken