تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال کاردانو (Cardano)

کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو (Cardano) چیست؟

آیکون-کاردانو

کاردانو یک پلتفرم بلاک چین است که از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. هدف آن فراهم کردن امکان برای پدیدآورندگان تغییر، نوآوران و افراد با دید باز نسبت به آینده است که تغییرات مثبت را برای دنیا به ارمغان بیاورند.

ارز دیجیتال کاردانو ، این پروژه متن باز همچنین آمده است تا قدرت را از ساختارهای غیر قابل اعتماد فعلی، به حاشیه و افراد مختلف، پراکنده کند و در نهایت به ساختن جامعه‌ای امن‌تر، شفاف و منصفانه کمک کند.

ارز دیجیتال کاردانو در سال ۲۰۱۷ به وجود آمد و توکن ADA برای اطمینان از اینکه دارندگان آن می‌توانند در عملکرد و فعالیت شبکه مشارکت داشته باشند، طراحی شده است. به همین دلیل، دارندگان ارز دیجیتال کاردانو ، ADA حق این را دارند که در وهله اول تغییرات مد نظر خود را نسبت به شبکه کاردانو، ارائه کنند، سپس نسبت به این طرح‌های ارائه شده رای خود را بدهند.

تیم اصلی توسعه دهنده بلاک چین کاردانو ، بیان می‌کند که از قبل، چند مورد استفاده قانع کننده برای این نوع بلاک چین و تکنولوژی وجود داشته است؛ که به قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌ های غیرمتمزکز این اجازه را می‌دهد که به شکل مدل شده، توسعه بیابند.

ارز دیجیتال کاردانو توسط شرکت‌های فعال در صنعت کشاورزی به منظور ردیابی محصولات و تولید تازه، از زمین کشاورزی تا بشقاب غذا استفاده می‌شود. همچنین کاردانو امکان ثبت سوابق و مدارک تحصیلی را به شکلی غیرقابل تغییر فراهم می‌کند. و در آخر خرده فروشان، برای شناسایی محصولات جعلی از شبکه کاردانو استفاده می‌کنند.

بنیان‌گذاران ارز دیجیتال کاردانو چه کسانی هستند؟

چارلز-هاسکینسون

کاردانو توسط فردی به نام چارلز هاسکینسون پایه‌گذاری شده است. او یکی از هم‌بنیان‌گذاران شبکه اتریوم است. چارلز هاسکینسون مدیرعامل شرکت IOHK ، شرکت به وجود آوردنده بلاک چین کاردانو است.

در یکی از مصاحبه‌ها، چارلز هاسکینسون ، بیان کرد که در سال ۲۰۱۱ میلادی در حوزه رمزنگاری و کریپتوکارنسی فعالیت خود را شروع کرده است. و به صورت پاره وقت فعالیت ماینینگ و ترید انجام می‌داده است. چارلز هاسکینسون توضیح می‌دهد که اولین فعالیت حرفه‌ای او در حوزه ارزهای رمز نگاری شده، در سال ۲۰۱۳ میلادی بود که یک کورس آموزشی درباره بیت کوین تدوین کرده است که توسط هشتاد هزار دانش‌آموز دیده شده است.

چارلز هاسکینسون، علاوه بر اینکه یک کارآفرین در حوزه بلاک چین است؛ یک ریاضی‌دان نیز هست. در سال ۲۰۲۰ میلادی، شرکت تکنولوژیک او مبلغ ۵۰۰,۰۰۰ دلار را به شکل ADA به آزمایشگاه تحقیق و توسعه بلاک چین دانشگاه وایومینگ اهدا کرد.

چه چیزی ارز دیجیتال کاردانو را منحصر به فرد می‌سازد؟

الگوریتم-اثبات-سهام

کاردانو یکی از بزرگترین بلاک چین هایی است که با موفقیت از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند ، که انرژی کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار (PoW) که بلاک چین ای مانند بیت کوین از آن استفاده می‌کند، دارد. اگرچه اتریوم بسیار بزرگتر در حال ارتقا به مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) است؛ اما این انتقال از PoW به PoS فقط به تدریج امکان پذیر است.

کاردانو به خاطر اطمینان از اینکه همه فناوری‌های توسعه یافته از طریق یک فرآیند تحقیق همتا بررسی می‌شوند، به خود افتخار می‌کند؛ به این معنی که ایده‌های برجسته می‌توانند قبل از اعتبار سنجی، در شبکه به چالش کشیده شوند. به گفته تیم کاردانو ، این سخت‌گیری علمی به دوام و پایداری بلاکچین کاردانود کمک می‌کند. این روش، شانس تشخیص مشکلات احتمالی در آینده و پیش‌بینی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

در سال ۲۰۲۰ میلادی، کاردانو به نسخه Shelley ارتقا داده شد؛ که هدف آن ساخت بلاک چین خود “۵۰ تا ۱۰۰ برابر غیر متمرکزتر” نسبت به سایر بلاک چین های بزرگ است. در آن زمان ، چارلز هاسکینسون پیش‌بینی کرد؛ که این امر زمینه را برای فعالیت صدها دارایی در شبکه کاردانو فراهم خواهد کرد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال