تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap)

یونی-سواپ

یونی سواپ (Uniswap) چیست؟

لوگو-یونی-سواپ

یونی سواپ (Uniswap) یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) محبوب است، که به دلیل نقش خود در آسان تر شدن ترید اتوماتیک توکن ها در سیستم غیرمتمرکز مالی یا DeFi، شناخته می شود. یونی سواپ دارای توکن اختصاصی خود است که یونی (UNI) نام دارد.

صرافی-غیرمتمرکز-یونی-سواپ

یونی سواپ به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز در نوامبر سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد اما به لطف پدیده DeFi و افزایش تجارت  توکن‌ها محبوبیت قابل توجهی در سال اخیر کسب کرده است.

هدف یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ قصد دارد تجارت توکن‌های ERC-20 را به مبادلاتی کاملا خودکار و باز برای دارندگان آن ها تبدیل کند و از طرفی انجام معاملات را به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز نسبت به صرافی های متمرکز، آسان تر کند.

Uniswap با برطرف کردن مشکلات تجارت در صرافی های غیرمتمرکز اولیه و با ارائه راه حل های خودکار برای مسئله نقدشوندگی یا Liquidity، کارایی بیشتری را برای کاربران ایجاد می کند.

ارز اختصاصی یونی سواپ

در سپتامبر سال ۲۰۲۰، Uniswap ارز اختصاصی خود را با نام Uni ایجاد و راه اندازی کرد. هدف اصلی از ایجاد این ارز این بود که برای کاربران شبکه بلاک چین اتریوم بستری ایجاد شود تا بتوانند به صورت مستقیم معاملات خود را بدون اینکه نیاز به واسطه داشته باشند انجام دهند.

بنیان گذار یونی سواپ چه کسی است؟

سازنده  پلتفرم یونی سواپ، هایدن آدامز (Hayden Adams)، یکی از توسعه دهندگان اتریوم است.

بنیان-گذار-یونی-سواپ

آدامز در حین نهایی کردن Uniswap در پروژه های مختلفی کار می کرد و کار او مستقیماً توسط خالق Ethereum، ویتالیک بوترین، معرفی شد. بوترین حتی در نهایت نام پلفترم یونی سواپ را مشخص کرد که در ابتدا با نام Unipeg شناخته می شد.

آدامز همچنین گفته است که ایده اصلی پلفترم Uniswap را از یکی از پست های وبلاگ ویتالیک بوترین الهام گرفته است. ایده اصلی او برای تمرکز بر Ethereum پس از آن اتفاق افتاد که یکی از دوستانش او را متقاعد کرد که تحقیق و اجرای پلتفرم یونی سواپ را در سال ۲۰۱۷ آغاز کند.

ویژگی های منحصر به فرد یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ فقط یک صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال نیست بلکه این پلتفرم سعی دارد تا مشکلات نقدینگی که در پلتفرم هایی مثل EtherDelta وجود دارد را حل کند.

Uniswap با اتوماتیک کردن پروسه معاملات ارزهای دیجیتال، میزان ریسک در معاملات و هزینه ها را تا حد زیادی برای طرفین معامله کاهش می دهد.علاوه براین، این پلتفرم همچنین الزامات هویتی کاربران را برطرف می کند و از نظر فنی هرکسی می تواند برای هر جفت ارز استخر نقدینگی ایجاد کند.

 یونی سواپ چگونه کار می کند؟

یونی سواپ برخلاف بسیاری از صرافی های دیگر برای خرید و فروش از دفتر ثبت سفارشات (Order Book)، استفاده نمی کند. در عوض یونی سواپ دارای استخرهای نقدینگی (Liquidity Pools) برای مبادله دارایی ها می باشد.

یونی سواپ از توکن‌های نقدینگی (یا Liquidity Token که به اختصار LP Token نامیده می‌شوند) هم استفاده می‌کند که نشان‌دهنده مشارکت یک تامین کننده نقدینگی در یک قرارداد مبادله هستند.

پاداش-کاربران-شبکه-یونی-سواپ

کاربران می توانند با اضافه کردن جفت ارزهای موجود در استخرهای نقدینگی پلتفرم یونی سواپ به عنوان تهیه کنندگان نقدینگی شبکه فعالیت کنند و در ازای آن پاداشی را که بخشی از کارمز تراکنش هاست، دریافت کنند.

سرمایه در گردش یونی سواپ چقدر است؟

حداکثر میزان عرضه توکن یونی یک میلیارد توکن است. در تراکنش های یونی سواپ، ۳ درصد از کل تراکنش به عنوان هزینه تراکنش دریافت می شود که قسمتی از این سود به استخر نقدینگی و بقیه آن به کاربرانی که از فراهم کنندگان نقدینگی بوده اند داده می شود.

امنیت شبکه یونی سواپ چگونه است؟

Uniswap یک پلتفرم غیرمتمرکز برای تجارت ارز های دیجیتال است و توکن یونی (UNI) توکن اختصاصی آن است. یونی یک توکن ERC-20 است و درنتیجه برای عملکرد خود به Ethereum نیاز دارد.

استاندارد ERC-20 مجموعه ای از قوانین و همچمنین ملاحظات امنیتی را که عمدتا مربوط به قدرت شبکه اتریوم است را برای توکن ها تعریف می کند. به عنوان مثال افزایش تراکم تراکنش‌ها در شبکه باعث افزایش امنیت شبکه می شود.

یونی-سواپ-توکن-دیجیتال-ERC-20

یونی (UNI)، یکی از توکن های ERC-20 شبکه اتریوم است.

ممکن است این سوال پیش بیاید که چگونه تراکم باعث افزایش امنیت شبکه می شود؟ در جواب باید بگوییم که با افزایش تراکم تراکنش ها در شبکه، قیمت Gas که برای انجام شدن معاملات لازم است بالاتر می رود؛ که همین موضوع باعث بالا رفتن مدت زمان انجام تراکنش ها و هزینه تایید تراکنش ها (Fees)، خواهد شد.
با بالارفتن میزان Fee ماینرهای بیشتری وارد شبکه شده و به تایید تراکنش های شبکه خواهند پرداخت و با توجه به قانون حمله ۵۱ درصد، با بیشتر شدن تعداد ماینرها در شبکه احتمال هک و انجام فعالیت های مخرب تقریبا غیرممکن خواهد بود.

با این وجود قراردادهای هوشمند می توانند مشکلات امنیتی را ایجاد کنند که می‌تواند منجر به از دست دادن سرمایه کاربران شود. هکر‌ها توانسته اند در مدت کوتاهی که از ایجاد سیستم دیفای می گذرد، میلیون ها دلار از طریق باگ های امنیتی موجود در پلتفرم های دیفای بدست بیاورند.

خریداری یونی سواپ

توکن دیجیتال Uniswap، برای انجام انواع مبادلات با ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای فیات و Stable coin ها، در صرافی های مهم مثل Binance، OKEx و Coinbase Pro  و به طور اختصاصی در صرافی Uniswap وجود دارد.