توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست؟

توکن-سوزی

توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست؟

یکی از اصطلاحات رایج در بازار ارزهای دیجیتال توکن سوزی است. بر همه افرادی که در این بازار به صورت تریدر حرفه ای مشغول هستند و یا هولدر ارزهای دیجیتال هستند، واجب است که از این اصطلاح مهم اطلاعات کافی داشته باشند. همانطور که می‌دانید مناسبات اقتصادی در ارزهای دیجیتال بر اعتماد کاربران به تیم سازنده یک کوین یا توکن بستگی دارد. در حقیقت در این بازار شیء مادی و یا چیز خارجی بین کاربران دست به دست نمی ‌شود. بلکه کلیه تراکنش ها بر بستر بلاک چین مبتنی بر اعتمادی است که افراد به آن شبکه بلاک چین دارند.

فرایند توکن سوزی چگونه است؟

توکن سوزی در حقیقت فرآیندی است که در آن بخشی از توکن های یک بلاک چین و یا یک ارز دیجیتال از درون تراکنش ها خارج می شود. این به آن معنا نیست که واقعاً توکن از بین می ‌رود. بر خلاف چیزی که از اسم آن بر می ‌آید در حقیقت توکن سوزی حذف خارجی توکن نمی ‌باشد. مساله این است که یک کیف پول تعریف شده با آدرس مشخص که رمز آن در دسترس کسی قرار ندارد، وجود دارد. توکن های مورد نظر با تعداد لازم به این آدرس انتقال داده می ‌شوند و برای همیشه از دسترس خارج می شوند. به این کار توکن سوزی می گویند. در حقیقت توکن های از رده خارج شده، برای همیشه در درون یک شبکه تراکنشی بلاک چین قفل می ‌شوند و هرگز نمی شود از آنها استفاده کرد.

.توکن-سوزی

توکن سوزی بایننس

یکی از شبکه های بسیار مشهور بلاک چین که صرافی بسیار بزرگی نیز دارد بایننس است. برای درک توکن سوزی می‌شود از مثال توکن سوزی بایننس استفاده کرد. در حقیقت اولین و مشهورترین نوع سوزاندن توکن ها مربوط به بایننس می باشد. در ابتدا قرار بر این بوده است که چیزی در حدود ۲۰۰ میلیون کوین از بایننس تولید شود. اما در حال حاضر این تعداد بسیار کاهش یافته است.

در حقیقت تولید توکن بایننس همان ۲۰۰ میلیون خواهد بود اما به دلیل توکن سوزی های مداوم و مستمر این تعداد بسیار کاهش یافته است. بایننس حدود هر سه ماه یک بار به انجام این کار می پردازد. به این طریق که بر اثر اجماع نظر کاربران و تایید صرافی بایننس از موجودی کیف پول، توکن های مورد نظر با تعداد خواسته شده به آدرس یک کیف پول خارج از دسترس انتقال داده می‌ شوند. به این ترتیب هرچند که تعداد توکن های تولید شده توسط بایننس همان ۲۰۰ میلیون است اما تعداد کل توکن های در دسترس و قابل تراکنش بسیار کمتر از این تعداد خواهد بود.

عرضه و تقاضا

فایده توکن سوزی چیست؟ از آنجایی که مبادلات اقتصادی معمولاً بر اساس عرضه و تقاضا ایجاد می شود هر چه سطح عرضه بالاتر برود، ارزش کوین کاهش می یابد. از سمت دیگر هر چقدر تقاضا برای یک کوین بالاتر برود بر ارزش آن اضافه می شود. در حقیقت تیم های توسعه دهنده کوین ها و توکن های مختلف برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا بر بستر بلاک چین خود به توکن سوزی های مستمر می پردازند. جالب است که بدانید بسیاری از توسعه دهندگان قبل از معرفی یک کوین و یا توکن به توکن سوزی می ‌پردازند و سپس آن را عرضه می‌ کنند. این کار باعث می‌ شود که تعادل حفظ شود. فرضا اگر در یک بازه زمانی میزان بسیار زیادی تقاضا برای یک کوین وجود نداشته باشد با توکن سوزی ارزش آن متعادل شود.

توکن-سوزی

آیا توکن سوزی بر دارایی تک تک افراد تاثیر دارد؟

یکی از سوال های بسیار شایعی که در این باره به وجود می ‌آید این است که آیا توکن های سوخته شده از دارایی کاربران و تریدرها در شبکه خارج می شود؟ پاسخ این سوال منفی است. در حقیقت بخشی از کوین ها و یا توکن ها به گونه ای از دسترس خارج می شود که در اختیار کسی نباشد. این بدان معناست که اگر در کیف پول خود فرضا مقداری شیبا دارید با توکن سوزی تیم توسعه دهنده هیچ تغییری در تعداد توکن های کیف پول شما ایجاد نمی ‌شود. به عبارت دیگر شما به همان تعدادی شیبا خواهید داشت که قبلا داشته اید. تمرکز بر توکن سوزی معمولاً توسط توسعه دهندگان به گونه ای است که آسیبی به کاربران و دارایی آنها وارد نکند.

 تاثیر در سرمایه گذاران و معامله گران ( نوسان گیری ابتدا افزایش سپس کاهش)

تاثیری که توکن سوزی بر معاملات و نوسان گیری دارد همواره ثابت نیست. اما بر اساس یک اصل کلی از آنجایی که token burn  باعث کاهش عرضه می شود می تواند در لحظه باعث افزایش ارزش توکن مورد نظر بشود. از آنجایی که تریدرها در این زمان وارد صرافی ها شده و حجم زیادی از آنها را خریداری می‌کنند، خود به این افزایش قیمت دامن می‌ زنند. به این ترتیب معمولاً پس از سوزاندن توکن ها نمودار قیمت توکن به سمت افزایش قیمت حرکت می ‌کند. سپس نوسان گیرها شروع به فروش آنها می‌کنند و باعث کاهش قیمت می شوند.

توکن-سوزی

تصویری از پانزدهمین دوره سوزاندن توکن توسط بایننس

استفاده از زمان اعلام شده برای تحلیل فاندامنتال 

از حرف هایی که درباره این موضوع زده شد اینگونه بر می آید که می‌ شود از توکن سوزی و اعلام زمان دقیق توسط توسعه دهندگان به عنوان یک پایه برای تحلیل فاندامنتال قوی در کریپتوکارنسی استفاده کرد. در حقیقت تحلیل ها در کریپتوکارنسی بر دو نوع فاندامنتال و تکنیکال هستند. خبرهای بیرونی می تواند تاثیر واضحی در قیمت ارزهای دیجیتال داشته باشد. بنابراین لازم است افرادی که خرید می کنند حتماً از زمان سوزاندن توکن ها توسط توسعه‌دهندگان معتبر باخبر باشند.

اثر ضد تورمی ارزهای دیجیتال

قابلیت جالبی که سوزاندن توکن ها در ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند اثر ضد تورمی است. در حقیقت احتمالا بارها شنیده اید که ارزهای دیجیتال یک دارایی ضد تورمی هستند. این بدان معناست که ارزش آنها به مرور زمان کاهش نمی یابد و این کاهش قابل کنترل است. این قضیه در ابتدا توسط ساتوشی ناکاموتو با هاوینگ بیت کوین آغاز شد. هاوینگ بیت کوین یک مرحله بسیار مفصل است که در این مقاله نمی گنجد. اما توکن سوزی نیز شباهت های بسیاری با کار نبوغ آمیز ساتوشی ناکاموتو دارد. به این ترتیب در طول زمان با حذف کوین و توکن های در دسترس ارزش آن توکن افزایش می یابد و این امر باعث می ‌شود که تورم کنترل شود. بنابراین یکی از گام های مهم برای ایجاد قابلیت ضد تورمی در ارزهای دیجیتال توکن سوزی می‌ باشد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال