توکن های دیجیتال غیرمثلی (non-fungible tokens)، یا NFT چیست؟ و تفاوت آن با توکن های دیجیتال دیگر چیست؟

توکن-های-دیجیتال-غیرمثلی

توکن های دیجیتال غیرمثلی (non-fungible tokens)، یا NFT چیست؟

توکن های دیجیتال غیرمثلی یا NFT، دارایی های رمزنگاری شده ای هستند که نمایان گر یک شی در دنیای واقعی مثل یک ماشین، یک اثر هنری و یا حتی یک ویدیو انتشار پیدا کرده در شبکه های اجتماعی مثل یوتیوب هستند و بر روی بلاک چین ذخیره و جابه جا می شوند.

توکن های دیجیتال غیرمثلی به صورت آنلاین و با ارزهای رمزنگاری شده  خریداری شده و به فروش می رسند و معمولا مشابه با ساختار ارزهای رمزنگاری شده، رمزنگاری می شوند.

اگرچه توکن های دیجیتال غیرمثلی از سال ۲۰۱۴ وجود داشته اند، اما به تازگی شهرت زیادی پیدا کرده اند؛ زیرا به یک روش محبوب برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتال تبدیل شده اند. از ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ تاکنون ۱۲۳ میلیون پوند در بازار خرید و فروش توکن های دیجیتال NFT هزینه شده است.

تفاوت توکن های دیجیتال غیرمثلی (NFT) با ارزهای رمزنگاری شده چیست؟

توکن های دیجیتال غیرمثلی، درست مشابه با ساختار رمزنگاری ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت کوین و اتریوم، رمزنگاری می شوند. با این حال تفاوت زیادی با ارزهای رمز نگاری شده دارند.

پول فیزیکی و ارزهای رمزنگاری شده “قابل مبادله و یا  تعویض” است، به این معنی که می توان آن‌ها را با یکدیگر مبادله یا تعویض کرد. علاوه بر این ارزهای رمزنگاری شده از نظر ارزش با یکدیگر برابر هستند. به عنوان مثال یک پوند همیشه ارزش یک پوند دیگر را دارد و  یک بیت کوین همیشه با بیت کوین دیگر برابر است.

تفاوت-توکن-های-دیجیتال-غیرمثلی-و-توکن-های-دیحیتال-دیگر


همین قابلیت انعطاف پذیری ارزهای دیجیتال آن‌ها  را به وسیله‌ای قابل اعتماد برای انجام معاملات در بلاک چین تبدیل می کند.

اما توکن های دیجیتال غیرمثلی داستان متفاوتی دارند. هر توکن دیجیتال غیرمثلی  شامل یک امضای دیجیتالی است که امکان مبادله آن را با یک توکن دیجیتال غیرمثلی دیگر از بین می برد. به همین خاطر است که به آن ها توکن های دیجیتال غیرمثلی یا غیرقابل مبادله می گویند.

کاربرد توکن های دیجیتال غیرمثلی چیست؟

توکن-های-دیجیتال-غیرمثلی

آثار هنری

فناوری بلاک چین و توکن های دیجیتال NFT، به هنرمندان و تولید کنندگان محتوا فرصتی منحصر به فرد برای کسب سود از کارهایشان، می دهند.

به عنوان مثال، هنرمندان دیگر برای فروش هنر خود مجبور نیستند به گالری ها یا خانه های حراج اعتماد کنند. در عوض، آن ها می توانند کارهای هنری خود را مستقیماً به عنوان یک توکن دیجیتال NFT به مصرف کننده بفروشد. این کار آن ها را قادر می سازد تا سود بیشتری را برای خود حفظ کنند.

علاوه بر این هنرمندان می توانند این توکن های دیجیتال را طوری برنامه ریزی کنند که بتوانند در صورت فروش دوباره کار شان به یک مالک جدید، درصدی از پول فروش را دریافت کنند. این یک ویژگی بسیار جذاب برای هنرمندان است؛ زیرا آن ها می‌توانند حتی بعد از فروش کار خود برای اولین بار، در آینده نیز سود ببرند.

تشخیص هویت

توکن های دیجیتال غیرمثلی، برای مقابله با جعل هویت بسیار مناسب هستند. تبدیل مدارک مهم شناسایی، دانشگاهی، پزشکی و غیره به توکن دیجیتال غیرمثلی می تواند برای جلوگیری از جعل هویت کمک بسیار بزرگی بکند.

علاوه بر این هنرمندان می توانند برای رعایت قانون کپی رایت، آثار خود را به NFT تبدیل کنند.

صنعت بازی

امروزه در بازی های کامپیوتری  محبوب مثل فورتنایت، فروش بعضی از ویژگی ها مثل لباس یا سلاحی خاص امکان پذیر نیست. با تبدیل این دارایی ها به NFT می‌توانید خیلی راحت این ویژگی ها را به فروش برسانید. به همین دلیل NFT ها در صنعت بازی بسیار محبوب هستند.

سرمایه و دارایی های فیزیکی

با استفاده از توکن های غیرمثلی می‌توانید دارایی های خود را مثل خانه، ماشین و غیره را به توکن تبدیل کنید و برای فروش آن‌ها به راحتی یک معامله ساده انجام دهید و پول خود را دریافت کنید.

آیا لازم است حتما NFT خریداری کنیم؟

از آن جایی که توکن های دیجیتال غیرمثلی، بسیار جدید هستند، خرید و سرمایه گذاری در آن ها می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد و در صورت تمایل برای خرید آن ها بهتر است مقادیر کمی از آن ها را برای آزمایش خریداری کنید.

توکن-های-دیجیتال-غیرمثلی-یا-NFT


اما به خاطر داشته باشید، ارزش توکن های غیرمثلی کاملاً بر اساس آنچه دیگران مایل به پرداخت هستند مشخص می‌شود. بنابراین، تقاضا برای توکن های غیرمثلی به جای شاخص های فاندامنتال، تکنیکال و یا اقتصادی، قیمت را کنترل می‌کند.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال