آیا از ربات‌های معامله‌گر ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

ربات-معامله-گر-ارز-دیجیتال

استفاده از ربات معامله‌گر ارز دیجیتال چه مزایایی دارد؟

یک ربات معامله‌گر ارز دیجیتال به شما امکان می‌دهد تا بتوانید ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته در بازار ارزهای دیجیتال معامله کنید، حتی زمانی که خواب هستید!

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که معامله‌گران ارز دیجیتال معمولاً با آن درگیر هستند این است مجبور هستند دائماً جلوی صفحه‌نمایش خود باشند و بازار را به‌صورت لحظه‌ای رصد کنند.

همان‌طور که می‌دانید دنیای ارزهای دیجیتال دائماً در حال نوسان هستند و لحظه ممکن است تغییر بزرگی در بازار رخ دهد. صرف‌نظر از اینکه زمان این تغییر بزرگ بعدازظهر چهارشنبه باشد یا ساعت ۳ صبح یکشنبه! بیشتر اوقات این موضوع باعث می‌شود که معامله‌گران ارز دیجیتال فرصت‌های بسیار خوبی که در بازار وجود می‌آید، از دست بدهند.

برای حل این مشکل ربات‌های معامله‌گر ارز دیجیتال به میدان آمده‌اند. آن‌ها این امکان را برای معامله گران باتجربه فراهم می‌کنند تا بتوانند استراتژی‌های موردنظر خود را برای ورود و خروج از موقعیت‌های خرید یا فروش (Positions) تنظیم کنند.

در این صورت دیگر نیازی به این نیست که مجبور باشند بی‌وقفه در مقابل رایانه خود بنشینند. علاوه بر این معامله گران با استفاده از ربات‌های معامله‌گر ارز دیجیتال می‌توانند به‌صورت هم‌زمان چندین سفارش (order) را ثبت کنند.

اسپات تریدینگ یا اسپات مارکت

استفاده از این ربات‌ها در بازار اسپات (Spot Market) هم می‌تواند برای معامله گران سودمند باشد. بازار اسپات که عموماً به آن بازار فیزیکی (Physical market) یا بازار نقدی (Cash market) هم گفته می‌شود، بازاری است که امکان خریدوفروش ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین را به‌صورت لحظه‌ای فراهم می‌کند.

اسپات-مارکت-و-ربات-معامله‌گر-ارز-دیجیتال


برای داشتن یک معامله موفق با ربات معامله‌گر ارز دیجیتال چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

نکته خیلی مهمی که برای معامله ارز دیجیتال توسط یک ربات معامله‌گر باید به آن توجه داشته باشید، این است که باید دائماً نحوه حرکت بازار و تغییرات آن را تحلیل کنید.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند ربات معامله‌گر ارز دیجیتال به طور خودکار همه کارها را برای آن‌ها انجام خواهد داد بدون اینکه لازم باشد عملکرد آن و هم چنین وضعیت بازار را بررسی کنند.

معمولاً به معامله گرانی که از ربات معامله‌گر ارز دیجیتال استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود حداقل یک‌بار در روز موقعیت خود و همچنین عملکرد بازار را بررسی کنند. به‌این‌ترتیب آن‌ها می‌توانند با استفاده از اطلاعات خود، استراتژی‌های خود را به‌روز کنند. همچنین تنظیم حد ضرر یا Stop-loss به‌طوری که مقدار آن از قیمت لیکوئیدیتی (Liquidity price) بالاتر باشد، ضروری است. (اگر مفهوم لیکوئیدیتی را نمی‌دانید نگران نباشید، در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد.)

ریسک‌ها و خطرات استفاده از ربات‌های معامله‌گر ارز دیجیتال

یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌هایی که معامله گران ارز دیجیتال در استفاده از ربات‌های معامله‌گر ارز دیجیتال باید از آن آگاه باشند معاملات آتی یا فیوچرز (Futures) است.

معاملات آتی یا فیوچرز (Futures) چیست؟

معاملات آتی یا معاملات فیوچرز، همان‌طور که از اسمشان پیداست معاملاتی هستند که خریدار و فروشنده برای انجام یک معامله در زمانی مشخص در آینده اقدام به بستن قرارداد می‌کنند.

ربات-معامله-گر-ارز-دیجیتال

معاملات فیوچرز، به ویژه معاملاتی که با حاشیه یا margin انجام می‌شود، پرریسک‌تر از معاملات اسپات یا معاملات فوری هستند. (به زبان خیلی ساده، مارجین به حداقل مبلغی گفته می‌شود که شما برای انجام معاملات خود به آن نیاز دارید.)

اگرچه استفاده از ربات‌های معامله‌گر ارز دیجیتال مزایای زیادی دارد، اما معامله گرانی که از قابلیت اهرم یا Leverage در معاملات فیوچرز استفاده می‌کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر تغییرات بازار برطبق پیش‌بینی آن‌ها عمل نکرد، امکان لیکوئید شدن و ضرر کردن آن‌ها بسیار زیاد است.

اهرم یا leverage در معاملات ارز دیجیتال چیست؟

به زبان ساده اهرم یا leverage در واقع مقدار دارایی مشخصی است که با هدف چندبرابر شدن سود یک سرمایه‌گذاری یا معامله از صرافی موردنظر قرض گرفته می‌شود. هنگام معامله توسط مقدار اهرم سود یا ضرر در این مقدار قرض گرفته شده ضرب می‌شود. به‌عنوان‌مثال فرض کنید معامله‌گری یک بیت‌کوین داشته باشد و پیش‌بینی کند که قیمت بیت‌کوین از ۳۰.۰۰۰ دلار به ۳۲.۰۰۰ دلار برسد.

اهرم-یا-leverage-در-ربات-معامله‌گر-ارز-دیجیتال

حالا در صورت استفاده از یک اهرم پنج به یک، زمانی که قیمت بیت‌کوین به مقدار پیش‌بینی‌شده برسد، سود آن در ۵ ضرب می‌شود و شما به‌جای یک واحد بیت‌کوین ۵ واحد بیت‌کوین خواهید داشت. این نسبت اهرم می‌تواند مقادیر متفاوتی داشته باشد.

توجه: لیکوئید شدن به چه معناست؟

باتوجه‌به توضیحات بالا فرض کنید اگر پیش‌بینی معامله‌گر ارز دیجیتال درست از آب در نیاید و قیمت ارز دیجیتال موردنظر کاهش پیدا کند، صرافی که به شما وام داده است، به میزان ضرری که اتفاق افتاده است خسارت دریافت می‌کند. در اصطلاح به این اتفاق لیکوئید شدن می‌گویند.

درنتیجه با توجه به توضیحات داده شده استفاده از این روش ریسک بسیاری دارد و فقط تریدرهای حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند.

آیا ربات‌های معامله گر ارز دیجیتال به اندازه انسان‌ها دقیق هستند؟

در پاسخ باید گفت بله! درواقع ربات‌های معامله‌گر ارز دیجیتال نسبت به انسان ها دقیق‌تر عمل می‌کنند و علاوه بر این ربات‌ها احساسات انسانی را در کار خود دخالت نمی‌دهند؛ در نتیجه می‌توانند در شرایط مختلف بازار تصمیمات درست‌تری بگیرند.

ربات‌های معامله گر ارز دیجیتال توانایی پردازش و تحلیل مقدار بسیار زیادی داده تنها در کسری از ثانیه را دارند؛ در نتیجه بسیار زودتر از انسان به نتیجه‌گیری منطقی می‌رسند. این در حالی است که یک معامله گر ارز دیجیتال در آن واحد فقط می‌تواند یک نمودار را بررسی و تحلیل کند.

ربات‌ها می‌توانند بلافاصله یک عکس فوری از کل بازار بگیرند و آن را در زمان بسیار کوتاهی تحلیل کنند. آن‌ها همچنین مدت زمان ورود و خروج از موقعیت های خرید و فروش را کاهش می‌دهند.

اما در اینجا فاکتور دقت تنها مزیت ربات‌های معامله‌گر ارز دیجیتال نیست. در بیشتر موارد احساسات انسانی می‌تواند مانع تصمیم گیری منطقی معامله گران شود. این در حالی است که ربات ها از ترس و هیجان مصون هستند.

محبوبیت استفاده از ربات های معامله‌گر ارز دیجیتال

ربات-معامله‌گر-ارز-دیجیتال

با توجه به افزایش محبوبیت ارز‌های دیجیتال در سال های اخیر و بیشتر شدن تعداد معامله‌گران در این بازار، میزان تقاضا و استفاده از ربات‌های معامله‌گر افزایش چشمگیری داشته است. به طورمثال وب سایت TradeSanta یکی از وب‌سایت های فعال در این حوزه است که طبق گزارشات این وب سایت در حال حاضر بیش از  ۱۰۰.۰۰۰ کاربر فعال دارد.

ربات معامله‌گر ارز دیجیتال استاک سرف (Stocksurf)

ربات-معامله‌گر-ارز-دیجیتال-استاک-سرف

ربات معامله‌گر ارز دیجیتال استاک سرف (Stocksurf)

ربات معامله‌گر هوشمند ارز دیجیتال استاک سرف (Stocksurf)، رباتی است که به وسیله ارتباط با صرافی ارز دیجیتال بایننس می‌تواند به صورت ۲۴ ساعته و اتوماتیک به جای شما، معاملات را بدون خطاهای انسانی و با تحلیل کاملا دقیق بر اساس استراتژی های اختصاصی کاربر انجام دهد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال