ربات آربیتراژ چیست؟

ربات آربیتراژ

یکی از روش‌های کسب درآمد در بازار ارزهای دیجیتال، آربیتراژ (Arbitage) است. در واقع آربیتراژ به معنای کسب سود از تفاوت قیمت دو یا چند بازار می‌باشد. یعنی مثلاً می‌توان رمز ارز بیت کوین را از صرافی A خرید و سپس با قیمت بالاتری در صرافی B، به فروش رساند. در حقیقت آربیتراژ فرصتی جهت دستیابی به سود با ریسک اندک به شمار می‌رود. با توجه به عرضه و نوسان زیاد ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف، همواره امکان آربیتراژ در دنیای ارز دیجیتال فراهم خواهد بود. در این مقاله قصد داریم در رابطه با ربات آربیتراژ بیشتر صحبت کنیم.

استفاده از ربات آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

برای آربیتراژ از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. استفاده از ربات آربیتراژ بهترین این روش‌ها محسوب می‌شود. این ربات امکان بررسی قیمت ارز در کلیه صرافی‌های موجود در دنیا را در هر ثانیه فراهم و حداقل و حداکثر قیمت را به کاربر اعلام می‌کند. در واقع کاربر می‌تواند خرید و فروش ارز مورد نظر را بدون دخالت دستی به ربات سپرده تا در کسری از ثانیه عملیات را انجام دهد. هم اکنون شاهد وجود قیمت‌های مشابه در اکثر صرافی‌ها هستیم. در صورت انجام تراکنش بزرگ در صرافی‌های کوچک با نقدینگی پایین، فرصت آربیتراژ برای لحظاتی ایجاد می‌شود. ربات آربیتراژ این فرصت‌ها را شناسایی نموده و امکان ایجاد تراکنش بین این صرافی‌ها را میسر می‌سازد.

ربات آربیتراژ

نحوه عملکرد ربات آربیتراژ 

ربات آربیتراژ شامل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هاست که قادر به انجام معامله بدون دخالت انسان می‌باشد. از این رو، در صورتی که معامله‌گر توانایی ایجاد یک استراتژی معاملاتی را داشته باشد و با آن بتواند به سرعت کسب سود نماید، دیگر نیاز نیست که ساعت‌ها زمان خود را صرف نشستن پای رایانه برای انجام همان عملیات کند. چرا که می‌تواند با استفاده از یک ربات، کل فرآیند را به شکل خودکار انجام دهد. همچنین مغز انسان نسبت به ربات آربیتراژ دارای ظرفیت خیلی محدودتری است. علاوه بر آن، تصمیمات این ربات‌ها تحت تأثیر هیچگونه احساساتی نیست و توانایی اجرای یک استراتژی را برای مدت طولانی و به صورت مداوم دارند.

ربات آربیتراژ

در واقع ربات‌های آربیتراژ، برنامه‌های کامپیوتری هستند که طراحی آن‌ها برحسب یک استراتژی معاملاتی مشخص جهت اجرای خودکار سفارش‌های خرید و فروش در صرافی صورت می‌گیرد. ربات کریپتو با استفاده از یک رابط برنامه نویسی API به صرافی، جهت مشاهده شرایط و فعالیت بازار متصل خواهد شد و سفارشاتی را در صورت رعایت معیارهای از قبل برنامه‌ریزی شده، ثبت می‌کند.

بهترین ربات‌های آربیتراژ

ربات آربیتراژ قابل تنظیم بوده و به کمک آن توانایی تنظیم الگوریتم بر مبنای برنامه‌های سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت خود را خواهید داشت. از بهترین ربات‌های آربیتراژ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱. ربات Pionex

ربات آربیتراژ pionex

 شما می‌توانید با کمک ربات آربیتراژ پایونکس، به انجام معاملات نقدی و آتی بین بسترهای بایننس و Huobi بپردازید. هدایت این معاملات توسط بایننس صورت می‌گیرد. همکاری پایونکس با این دو بستر سبب کاهش ریسک از بین رفتن سرمایه به جهت کمبود نقدینگی به میزان قابل توجهی می‌گردد. 

۲. ربات Coinrule

ربات آربیتراژ coinrule

 این ربات به ارائه یک رابط کاربری بصری و ساده می‌پردازد. این ربات به شما امکان شرکت در معاملات کوین بیس پرو، بایننس، پولونیکس، کراکن، بیت مکس و غیره را خواهد داد. معاملات شبانه روزی، تنظیمات قوانین سفارشی، شاخص‌های بازار و ارائه خدمات لحظه‌ای به مشتری از ویژگی‌های دیگر این ربات محسوب می‌شود.

۳. ربات Cryptohopper

ربات آربیتراژ cryptohopper

در صنعت آربیتراژ، این ربات به عنوان یکی از یکپارچه‌ترین و کارآمدترین ربات‌ها به شمار می‌رود. رابطه کاربر پسند این ربات آربیتراژ، به شما برای دسترسی به اندیکاتورهای معاملاتی بکار رفته توسط مجرب‌ترین معامله‌گران کمک خواهد کرد. کارمزد بالای این ربات از معایب آن به شمار می‌رود، اما شما با استفاده از آن قادر به کسب سود بین چندین جفت معاملاتی در یک صرافی خواهید بود.

۴. ربات Bitsgap

ربات آربیتراژ bitsgap

این ربات نیز از دیگر ربات‌های محبوب آربیتراژ است که به عنوان یک سیستم ابری به ارائه رابط کاربری آسان جهت آربیتراژ می‌پردازد.

آشنایی با مزایای ربات آربیتراژ

از مزایای ربات آربیتراژ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ربات آربیتراژ به صورت شبانه روزی کار کرده و امکان خودکار کردن سرمایه گذاری با آن وجود دارد. در نتیجه می‌توان به حل دردسرهای زیاد یک معامله‌گر از این طریق پرداخت. به عبارت دیگر، این ربات‌ها، قادر به فعالیت شبانه روزی در کل روزهای هفته و بدون وقفه هستند.
  • با اینکه ممکن است تصمیمات شما در هنگام بی ثباتی‌های بازار و نظارت بر قیمت‌ها، تحت تأثیر نوسانات خلقی و احساسی شما قرار گیرد. در نتیجه تصمیم اشتباهی را اتخاذ می‌کنید، اما این موضوع در رابطه با ربات آربیتراژ رخ نخواهد داد.
  • از دیگر مزیت‌های ربات آربیتراژ که می‌توان به آن اشاره نمود، سرعت بالای انجام معاملات و کاهش چشمگیر زمان معاملات، در مقایسه با وقتی است که سرمایه گذار به شکل دستی این کار را انجام می‌دهد. این ربات، قادر به ارسال، تغییر و یا لغو چندین موقعیت در چند میلی ثانیه خواهد بود.
  • ربات آربیتراژ در مقایسه با انسان عملکرد سریع‌تری را بدون احساس خستگی از خود نشان می‌دهد. نیازی به نشستن پای رایانه در تمام لحظات به منظور از دست دادن فرصت‌های خوب خرید و فروش نیست. چرا که می‌توان با کمک این ربات از همه فرصت‌ها به بهترین نحو ممکن بهره برد.
  • ربات آربیتراژ، خطاهای انسانی از قبیل خواندن یک مقدار به روشی دیگر و یا وجود مشکل در رایانه که سبب ایراداتی در انجام معاملات خواهد شد را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

جمع بندی

ما در این مقاله در رابطه با ربات آربیتراژ و نحوه عملکرد آن صحبت کردیم. بر اساس مطالب ذکر شده، استراتژی خودکارسازی عملیات می‌تواند برای سرمایه گذاران مؤثر و کارآمد باشد. همچنین میزان ریسک را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. ولی به خاطر داشته باشید که شناخت کافی از شرایط اقتصادی کشور و همچنین شناسایی نقاط ضعف و قوت بازار برای ارز مورد نظر شما بسیار اهمیت دارد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال