سیگنال تریدینگ چیست؟

سیگنال تریدینگ چیست؟

به احتمال زیاد شما نیز نام ارزهای دیجیتال را شنیده‌اید و یا با آن آشنایی دارید‌. بازار ارزهای دیجیتال مکانی برای سرمایه گذاری است، که سود دهی در آن  با استفاده از تحلیل سیگنال‌ها صورت می‌گیرد. اما سیگنال تریدینگ چیست؟ اگر شما هم قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید و با سیگنال‌ها آشنایی ندارید، در این مقاله همراه ما باشید.

سیگنال تریدینگ چیست؟

سیگنال یک علامت برای خریداران و فروشندگان است که بر اساس آن می‌توانند اقدام به خرید و فروش کنند‌. سیگنال تریدینگ نیز علامتی برای خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال است که بر مبنای آن علامت، معاملات خود را انجام می‌دهند. اما این سیگنال‌ها چگونه و از کجا می‌آیند؟

سیگنال تریدینگ چیست؟

سیگنال معامله به وسیله تحلیلگران فنی و یا گروهی از معامله‌گران حرفه‌ای تولید می‌شود. این افراد چشم انداز خود را نسبت به آینده بازار، با دیگران به اشتراک می‌گذارند و افراد می‌توانند بر اساس این سیگنال‌ها اقدام به معامله کنند. در واقع افراد متخصص، پس از بررسی چارت‌ها و شاخص‌های مختلف، اگر موقعیت مناسبی برای معامله ببینند، سیگنال خرید یا فروش صادر می‌کنند‌.

نکات مهم در مورد سیگنال تریدینگ

شاید شما فکر کنید که تنها با دریافت سیگنال‌ها و اقدام به معامله در بازارهای ارز دیجیتال میتوانید کسب سود کنید، اما این تفکر کاملا غلط است. زیرا بدون آشنایی با تریدینگ و داشتن مهارت‌های لازم نمی‌توان در این بازار کسب سود کرد. سیگنال تریدینگ خود شامل معیارهایی است که افراد باید با توجه به آن‌ها دارایی خود را مدیریت کنند. این معیارها عبارتند از: قیمت فروش یا قیمت خرید ارز دیجیتال، تعیین حد سود و حد ضرر معامله و اهداف معامله.

کاربرد سیگنال تریدینگ

اصلی‌ترین کاربرد سیگنال تریدینگ، معرفی موقعیت‌های مناسب به تریدر می‌باشد. در واقع تریدر‌ها به جای اینکه زمان زیادی را صرف تحلیل چارت‌ها و پیدا کردن موقعیت‌های مناسب کنند، با استفاده از کانال‌های سیگنال دهی می‌توانند موقعیت‌های مناسب را پیدا کرده و اقدام به معامله کنند.

سیگنال تریدینگ

انواع سیگنال‌های تریدینگ

در بازار ارزهای دیجیتال معمولا افرادی که بتوانند به درستی از سیگنال تریدینگ استفاده کنند، ۸۰ درصد احتمال موفقیت دارند. سیگنال‌های زیادی در بازار رمز ارزها وجود دارد. اما به طور کلی سیگنال‌ها بر اساس نوع تحلیل، به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • سیگنال تکنیکال

سازوکار تحلیل تکنیکال وابسته به دانش می‌باشد و معامله‌گران تکنیکال با تکیه بر دانش خود، اقدام به ارائه سیگنال تریدینگ می‌کنند. در تحلیل تکنیکال آشنایی با نمودارها و یادگیری علائم آن به عنوان ابزار اصلی تحلیل بسیار ضروری است. اکثر افراد معمولا با مفاهیم اولیه نمودار‌ها آشنایی دارند ولی نمی‌دانند چگونه از این مفاهیم برای پیش بینی و تحلیل استفاده کنند. اما افراد متخصص با درک نشانه‌های موجود در نمودار‌ها و تفسیر آن‌ها به سیگنال تکنیکال دست می‌یابند. به این افراد متخصص تحلیلگران تکنیکال می‌گویند.

سیگنال تریدینگ تکنیکال

  • سیگنال فاندامنتال

اما سیگنال تریدینگ تنها از روی نمودار و با استفاده از تحلیل تکنیکال حاصل نمی‌شود. عوامل دیگری مانند برخی پست‌ها، مصاحبه‌ها، توییت‌ها و در کل رفتار انسان‌های خاص در حوزه ارز دیجیتال می‌تواند برای تریدرها نوعی سیگنال باشد. به این‌ نوع تحلیل که بر اساس تحقیقات و اخبار روز به دست می‌آید، تحلیل فاندامنتال می‌گویند. سیگنالی که از تحلیل بنیادی یا فاندامنتال به دست می‌آید سیگنال فاندامنتال می‌نامند. در این نوع تحلیل هر عاملی که بر قیمت تاثیر گذار باشد، مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت.

معایب استفاده از سیگنال

بستر معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال بسیار آزاد می‌باشد و شما با اختیار کامل تصمیم می‌گیرید که چه کاری با داریی‌تان انجام دهید. اینکه فرد از نظر تحلیلگران استفاده کند بسیار خوب است. اما اینکه وابسته به نظر تحلیلگران و متکی به سیگنال معامله باشد و خود هیچ برنامه ریزی در مورد دارایی اش نداشته باشد، اصلا خوب نیست. استفاده از آنالیز تحلیلگران می‌تواند برای فرد مفید باشد اما به دلایل زیر نباید تنها به نظر آن ها وابسته بود.

  • در بازار ارزهای دیجیتال هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و ممکن است شرایطی بروز کند که آنالیز تحلیلگر با خطا همراه باشد.
  • اگر سرمایه گذار وابسته به نظر یک تحلیلگر باشد، در صورت قطع ارتباط با آن فرد، تا پیدا کردن تحلیل‌گر دیگر، هیچ برنامه‌ای برای دارایی خود نخواهد داشت.
  • معامله‌گر اختیاری از خود و دارایی خود ندارد و وابسته به نظر دیگران است.
  • از همه مهم‌تر اینکه هیچ کس به اندازه خود فرد دلسوز دارایی و سرمایه خودش نیست.

پس با خرید و دریافت سیگنال معامله شما فقط ماهی دریافت می‌کنید اما ماهیگیری بلد نیستید.

تحلیل سیگنال تریدینگ

معمولا تحلیل سیگنال تریدینگ به دو صورت انجام می‌شود:

  • سیگنال دستی

در این حالت افراد با تجربه با بررسی نمودارهای بازار و تحلیل آن‌ها، نظر خود را  تحت عنوان سیگنال معامله ارائه می‌کنند. این افراد معمولا نتیجه آنالیز خود را در صفحات اینستاگرام یا کانال‌های تلگرام خود منتشر می‌کنند‌.

سیگنال تریدینگ دستی

  • سیگنال اتومات

با توجه به اینکه بازار ارزهای دیجیتال به صورت دائمی در حال تغییر می‌باشد، ارائه تحلیل و سیگنال تریدینگ برای تحلیل‌گران کمی دشوار است. بنابراین تعدادی از برنامه نویسان و تریدرها، اقدام به ایجاد ربات کرده‌اند. این ربات‌ها می‌توانند بر اساس اطلاعات موجود، تحلیل خود را متناسب با نظر برنامه نویسان ارائه کنند. اطلاعات خام مثل داده‌های جداول، ورودی ربات‌ها و تحلیل شرایط روز بازار و پیش بینی آینده بازار، خروجی این ربات‌ها است. از آنجایی که این ربات‌ها بر اساس سلیقه و نظر سازندگان و برنامه نویسان طراحی شده‌اند، طبیعی است که خروجی آن‌ها همیشه چیزی که در آینده رخ می‌دهد، نباشد.

سیگنال تریدینگ اتوکاتیک

نکته جالب در مورد ربات‌ها این است که بعضی از ربات‌ها مجهز به تشخیص معنا و احساسات کلمات هستند. برای مثال اگر افراد تاثیرگذار در بازار ارز دیجیتال مانند ایلان ماسک توییتی در مورد بیت کوین بگذارند که بار مثبت داشته باشد، ربات با دریافت و تحلیل آن احتمال افزایش قیمت بیت کوین را ثبت می‌کند. مزیت مهم ربات‌ها این است که احساسات انسانی در خروجی تاثیرگذار نیست.

بیشتر بخوانید : ربات سیگنال استاک سرف

خلاصه

سیگنال تریدینگ علامت یا نشانه‌ای است که بر اساس آن تریدرها می‌توانند در بازار رمز ارزها اقدام به خرید و فروش کنند. سیگنال‌ها از دو طریق یعنی تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال به دست می‌آیند. عده‌ای از افراد با تکیه بر دانش خود علائم را آنالیز کرده و نتیجه آن را به صورت رایگان یا کانال‌های وی آی پی منتشر می‌کنند. استفاده از سیگنال معامله می‌تواند به تریدر‌ها کمک کند، اما وابسته بودن به نظر تحلیلگران در بلند مدت مفید نیست.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال