تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال کادنا (Kadena)

ارز-دیجیتال-کادنا

ارز دیجیتال کادنا (Kadena) چیست؟

کادنا (ADK) یک ارز دیجیتال است که برای پرداخت هزینه‌های استخراج (Mine) در زنجیره عمومی Kadena استفاده می‌شود. KDA درحقیقت پاداش پرداختی است که توسط ماینرها برای بلاک‌های استخراج در شبکه در نظر گرفته شده است و هزینه تراکنشی است که کاربران برای گنجاندن تراکنش های خود در یک بلوک می‌پردازند.

ارز-دیجیتال-کادنا-kadena

ارز دیجیتال کادنا (Kadena)

ارز دیجیتال Kadena بر اساس این ایده تأسیس شد که بلاک چین می تواند نحوه تعامل و تراکنش جهان را متحول کند، اما برای رسیدن به پذیرش انبوه، فناوری  و اکوسیستمی که آن را به دنیای کسب‌وکار وصل می‌کند باید از ابتدا و قابل فهم تر ایجاد شود.

در حقیقت کادنا یک پلتفرم بلاک چین است که از ترکیب دو بلاک چین عمومی و خصوصی تشکیل شده تا با تعامل میان این دو شبکه بتواند کارایی و سرعت را به حداکثر برساند.

بنیان‌گذاران پروژه ارز دیجیتال کادنا (Kadena) چه کسانی هستند؟

قبل از راه‌اندازی کادنا (Kadena) در سال ۲۰۱۶، بنیان‌گذاران این پروژه، پیشرو در راه‌حل‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال بودند.

استوارت پوپجی رهبری گروه بلاک چین در حال پیشرفت JPMorgan را بر عهده داشت.

ویل مارتینو به عنوان سرپرست فنی کمیته راهبری ارزهای دیجیتال SEC مشغول به کار بود.

استوارت و ویل با هم اولین بلاک چین جی‌پی مورگان را ساختند که اکنون به عنوان کوین JPM شناخته می‌شود.

kadena-Founders

بنیان‌گذاران کادنا

تیم مشاور کادنا متشکل از کارشناسانی مانند دکتر استوارت هابر، مخترع بلاک چین و نویسنده پر استناد در وایت پیپر معروف ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ است.

ویژگی منحصربه‌فرد ارز دیجیتال کادنا چیست؟

طبق وایت پیپر این پروژه ، کادنا (Kadena) تنها پلتفرمی است که زیرساخت کامل غیرمتمرکز را برای سازندگان ارائه می دهد.

همچنین بلاک چین عمومی کادنا یعنی چین وب (Chainweb)، تنها شبکه یکپارچه و مقیاس‌پذیر لایه ۱ بر اساس الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (PoW) است که امروزه در دسترس است. این شبکه از نوعی مکانیزم اجماع PoW استفاده می‌کند که همزمان با حفظ امنیت و یکپارچگی ذاتی شبکه بیت کوین، توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری آن را افزایش می‌دهد. در حقیقت جهت تحقق این پیشرفت در مقیاس‌پذیری، کادنا چندین زنجیره مانند بیت کوین را به هم پیوند می‌دهد.

رودمپ-کادنا

رودمپ کادنا

تعداد و حجم ارز دیجیتال کادنا (Kadena)

در مجموع ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیارد توکن ارز دیجیتال Kdn منتشر خواهد شد که در حال حاضر از این میزان حدود  ۱۶۰.۰۰۰.۰۰۰میلیون توکن کادنا وارد بازار شده است.

امنیت شبکه ارز دیجیتال کادنا(Kadena) چگونه تأمین می‌شود؟

پکت (Pact) یک زبان قرارداد هوشمند منبع باز و تورینگ ناقص (Turing-incomplete) است. درواقع Pact قدرتمندترین زبان قراردادهای هوشمند موجود در جهان جهت نوشتن برنامه‌های کاربردی به‌صورت مستقیم بر روی شبکه بلاک چین است. راستی آزمایی صوری به نویسندگان قرارداد هوشمند اجازه می دهد تا از نظر ریاضی ثابت کنند که کد آنها بدون اشکال است.

با توجه به اطلاعات منتشر شده تا امروز خبری مبنی بر مورد حمله قرار گرفتن سیستم های این ارز منتشر نشده است.

آیا رمز ارز کادنا استخراج یا mine می‌شود؟

درواقع ارز دیجیتال KDA عملکردی مشابه توکن ETH در شبکه اتریوم را دارد. از طرفی این توکن روشی است که توسط آن ماینرها پاداش ناشی از استخراج بلوک‌ها در شبکه دریافت کرده و البته هزینه تراکنشی است که کاربران جهت گنجاندن تراکنش‌های خود در یک بلوک می‌پردازند.

ماین-کادنا

میزان استخراج کادنا

از طرفی حداکثر میزان توکن KDA که قرار است قابل‌استخراج باشد،۱ میلیارد توکن است که قرار است طی حداکثر ۱۲۰ سال قابل‌استخراج شدن باشد. همچنین در مورد مدل اقتصادی این توکن نیز بد نیست اشاره داشته باشیم که مدل اقتصادی توکن KDA بیانگر میزان کل عرضه، برنامه نقدینگی، نحوه اختصاص دهی توکن ها و همچنین استفاده از ذخیره پلتفرم KDA است که در نمودار زیر به جزئیات نمایش داده شده است.

میزان-عرضه-کادنا

میزان عرضه کادنا

 

سخن پایانی درباره ارز دیجیتال کادنا (Kadena)

با توجه به اینکه بنیان گذاران کادنا و تیم توسعه‌دهنده کادنا در شرکت‌های بزرگی مثل جی پی مورگان، مایکروسافت، گوگل، دیزنی و غیره تجربه کار داشته اند و با اتکا بر دانش و تجربه مرتبطی که از آن برخوردار هستند، می‌دانند که چه سازوکاری در ایجاد سیستم‌هایی در مقیاس انبوه بکار می‌رود. همچنین طبق رودمپ ارائه شده توسط این شرکت برنامه هایی نظیر صرافی ، DeFi و … در حال برنامه نویسی و انجام هستند که می‌تواند در آینده باعث رشد بیشتر این ارز دیجیتال شود.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال