هاوینگ بیت کوین (Halving) چیست؟

هاوینگ-بیت-کوین-چیست؟-halving

هاوینگ بیت کوین رویدادی است که سرعت ایجاد بیت کوین‌های جدید را به نصف کاهش می‌دهد و هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد.

همانطور که می‌دانید، میزان عرضه بیت کوین (BTC) محدود است و با تولید ۲۱ میلیون از این ارز، شبکه تولید بیش‌تر آن را متوقف می‌کند. این یکی از دلایل اصلی است که اغلب به بیت کوین طلای دیجیتال هم گفته می‌شود؛ درست مثل طلا که در جهان فقط مقدار محدودی از آن وجود دارد و روزی همه آن استخراج می‌شود.

در حال حاضر، چیزی حدود ۱۸ میلیون بیت کوین در گردش وجود دارد که تقریباً ۸۵٪ از کل میزان عرضه آن را تشکیل می‌دهد اما این به معنی این نیست که تولید این ارز دیجیتال به زودی به پایان می‌رسد. به طور میانگین هر ۴ سال یکبار هر بعد از گذشت ۲۱۰،۰۰۰ بلاک در بلاک چین بیت کوین، میزان تولید بیت کوین های جدید نصف می‌شود که در اصطلاح به آن “Halving” یا “نصف کردن” گفته می‌شود. به بیان دیگر در واقع  تولید سکه های جدید دشوارتر می‌شود؛ درست مثل طلا که با گذشت زمان استخراج آن سخت تر می‌شود.

بیشتر بخوانید  : بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

برطبق این پروتکل پاداش ماینرها نیز به نصف کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین هر بار که هاوینگ بیت‌کوین رخ می‌دهد، ماینرها در ازای تأیید تراکنش‌ها بیت‌کوین کمتری (۵۰ درصد کمتر) دریافت می‌کنند.

پاداش بلاک (Block reward) چیست؟

به طور خلاصه، پاداش بلاک یا block reward مقدار بیت‌کوینی است که یک ماینر برای تأیید هر تراکنش در زنجیره بلاک‌چین دریافت می‌کند.

کاهش-پاداش-ماینینگ-در-هاوینگ-بیت-کوین-Halving

برای توضیح بیشتر این مفهوم، اشاره‌ای به چگونگی کار شبکه بلاک‌چین خواهیم داشت. در ساده‌ترین حالت ممکن، بلاک‌چین درواقع یک دفتر دیجیتال است که اطلاعات مربوط به تراکنش‌های خود را در بلاکی که اندازه آن حدود ۱ مگابایت است ذخیره می‌کند. به‌عنوان‌مثال هنگامی‌که شخص A بیت‌کوین را برای شخص B ارسال می‌کند، این معامله همراه با حدود ۵۰۰ معامله دیگر که در همان زمان اتفاق افتاده است، در یک بلوک ذخیره می‌شود. پاداش بلاک هم مقدار ارز دیجیتالی است که ماینرها با تأیید تراکنش‌ها از طریق حل یک مسئله ریاضی پیچیده، دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید  : بلاک‌چین (Blockchain) چیست؟

ماینرها پس از رخ دادن هر هاوینگ چه مقدار بیت‌کوین دریافت می‌کنند؟

هنگامی‌که بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد، ماینرها به‌ازای تأیید و اضافه‌شدن هر بلاک به بلاک‌چین ۵۰ بیت‌کوین دریافت می‌کردند؛ بنابراین، تا قبل از اولین هاوینگ که در نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد، در مجموع ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بیت‌کوین تولید شد. بعد از رخ‌دادن اولین هاوینگ پاداش ماینرها از ۵۰ بیت‌کوین به ۲۵ بیت‌کوین کاهش پیدا کرد.

دومین هاوینگ بیت‌کوین در ۶ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد و با تولید بلاک شماره ۴۲۰،۰۰۰ پاداش ماینرها از ۲۵ بیت‌کوین به ۱۲.۵ کاهش پیدا کرد. هاوینگ سوم نیز در می ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و به طور مشابه میزان پاداش را به نصف حالت قبلی یعنی ۶.۲۵ رساند.

هاوینگ-بیت-کوین

کاهش میزان پاداش ماینرها در هر بار اجرای هاوینگ بیت کوین (Halving)


دلیل رخ‌دادن هاوینگ چیست؟

سؤال مهمی که در این میان پیش می‌آید این است که دلیل و فلسفه ایجاد هاوینگ چیست و چرا پاداش‌ها را ثابت نگه‌داشته نمی‌شوند؟ در پاسخ باید بگوییم که دلیل آن قانون عرضه و تقاضا است.

اگر بیت‌کوین‌ها به‌سرعت ایجاد شوند و یا اینکه میزان تولید آن‌ها بی‌نهایت باشد، درنهایت آن‌قدر بیت‌کوین وجود خواهد داشت که این موضوع باعث بی‌ارزش شدن آن می‌شود. در نتیجه یکی از مهم‌ترین دلایل اینکه ساتوشی ناکاموتو، سازنده ناشناس بیت‌کوین قانون هاوینگ را ایجاد کرد، کنترل تورم و جلوگیری از بی‌ارزش شدن آن در طول زمان است.

آیا هاوینگ بر روی قیمت بیت‌کوین تأثیرگذار است؟

از نظر تاریخی، قیمت به دنبال هاوینگ افزایش یافته است، اما در نهایت افزایش یا کاهش قیمت بیت‌کوین معمولاً به نسبت عرضه به تقاضا بستگی دارد. اساساً هاوینگ بیت‌کوین میزان عرضه آن را کاهش می‌دهد و باعث کمبود آن در بازار می‌شود؛ بنابراین اگر تقاضا وجود داشته باشد، احتمال افزایش قیمت وجود دارد.

هاوینگ-بیت-کوین-halving

رشد قیمت بیت‌کوین پس از اجرای هر هاوینگ

 
اولین هاوینگ بیت‌کوین در سال ۲۰۱۲

در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، روز اولین هاوینگ بیت‌کوین، قیمت آن از ۱۱ دلار به ۱۲ دلار افزایش یافت و تا سال آینده به صعود خود ادامه داد و در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ به ۱۰۳۸ دلار رسید.

هاوینگ دوم بیت‌کوین در سال ۲۰۱۶

تقریباً چهار سال بعد در ژوئن ۲۰۱۶، درست یک ماه قبل از هاوینگ دوم، قیمت بیت‌کوین شروع به پیروی از یک الگوی صعودی مشابه کرد. قیمت بیت‌کوین از ۵۷۶ دلار در ۹ ژوئن به ۶۵۰ دلار در ۹ جولای  ۲۰۱۶ (که دومین هاوینگ بیت‌کوین در این روز رخ داد) رسید. بعد از آن قیمت بیت‌کوین به طور مشابه تا سال بعد، البته با نوسانات زیاد، به روند صعودی خود ادامه داد و در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۷ با ۲۵۲۶ دلار معامله شد.

هاوینگ سوم بیت‌کوین در سال ۲۰۲۰

سومین و آخرین هاوینگ بیت‌کوین در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲۰ اتفاق افتاد که در این هاوینگ بیت‌کوین دیگر یک ارز دیجیتال ناشناخته نبود و بسیاری از افراد آن را می‌شناختند. همان‌طور که پیش‌بینی‌شده بود با وجود نوسانات کوتاه در طی چند روز قیمت بیت‌کوین بعدازاین هاوینگ رشد چشمگیری را تجربه کرد.

بیت-کوین-هاوینگ

بنابراین به نظر می‌رسد که قیمت بیت‌کوین معمولاً پس از هر هاوینگ افزایش می‌یابد و یا اینکه تغییری نخواهد کرد. تقریباً می‌شود گفت هیچ‌کس اعتقادی به این ندارد که هاوینگ بتواند قیمت بیت‌کوین را کاهش دهد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال