چرا بازار ارز های دیجیتال دچار افت می شود؟

بازار-ارز-دیجیتال

به گفته بنجامین فرانکلین یکی از مشهورترین بنیان‌گذاران آمریکا، دو چیز در زندگی اجتناب ناپذیر است؛ پرداخت مالیات و مرگ! در همین راستا و با توجه به دنیای ارزهای دیجیتال باید گفت نوسانات بازار ارز های دیجیتال بخش جدا‌نشدنی و کاملا اجتناب ناپذیر بازار است.

بازار ارزهای دیجیتال به نوسانات شدید قیمتی مشهور است. گاهی اوقات بازار صعودی است و گاهی اوقات روند نزولی در پیش می‌گیرد؛ حتی در عرض چند دقیقه! از زمانی که Satoshi Nakamoto، کمی بیش از یک دهه گذشته، بیت کوین را ایجاد کرد، نوسانات قیمت یکی از ویژگی‌های بارز بازار ارزهای دیجیتال بوده است.

تاثیر قیمت بیت کوین بر بازار ارز های دیجیتال

همانطور که می دانید بیت کوین اولین و مهم‌ترین ارز دیجیتال در بازار ارزهای رمزنگاری شده است و با داشتن بالا‌ترین سهم در بازار نقش بسیار تعیین کننده ای را ایفا می کند.

در نتیجه این تسلط پایدار در بازار ارزهای دیجیتال، وقتی ارزش بیت کوین افزایش یا کاهش پیدا می‌کند، بر سایر ارزهای رمزنگاری شده تأثیر مستقیمی می‌گذارد. حتی گاهی اوقات آلت کوین‌ها، بیشتر از خود بیت کوین، ریزش یا افزایش پیدا می‌کنند. تسلط بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال، آن را به یک کاتالیزور دائمی برای نوسانات در صنعت ارزهای دیجیتال تبدیل می کند.

به عنوان مثال در نوسانات اخیر بازار ارزهای دیجیتال، قیمت بیت کوین با کاهش شدیدی رو به رو شد و این مسئله باعث کاهش قیمت اکثر ارزهای دیگر هم شد. بیت کوین پس از رسیدن به بالاترین ارزش خود یعنی ۶۴،۸۰۰ دلار در ۱۴ آوریل ۲۰۲۱، بیش از ۳۳٪ از ارزش خود را در تاریخ در ۱۸ ماه مه از دست داد. در این روند بازار بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار ضرر کرد.

قبل از این بیت کوین در یک روند صعودی بسیار قوی در بازار قرارداشت. بیت کوین در ماه مارس سال ۲۰۲۰ با قیمت ۳۸۰۰ دلاری تا آوریل ۲۰۲۱، که قیمت آن در بالاترین حد تاریخ خود قرارداشت،  سودی ۱۵۰۰ درصدی را در بازار ایجاد کرد. بعد از این روند صعودی شدید، مردم احتمال اصلاح بازار را بسیار کم می دانستند.

اصلاح بازار ارز دیجیتال (Market Correction) چیست؟

بازار-ارز-های-دیجیتال

اصلاح بازار ارز دیجیتال (Market Correction) چیست؟

اصلاح بازار ارز دیجیتال زمانی اتفاق می‌افتد که یک دارایی در مدت زمان کوتاهی قسمت قابل توجهی از ارزش خود را از دست بدهد. این تغییر میزان عرضه و تقاضا در بازار را دوباره همسو و متعادل می‌کند. ما این تغییر قیمت را اصلاح می نامیم زیرا قیمت یک ارز دیجیتال را از یک افزایش غیرطبیعی به روند درازمدت و ثابت شده خود برمی‌گرداند.

اصلاح می‌تواند برای ارزهای دیجیتال مستقل مثل بیت کوین یا اتریوم و بایننس کوین یا به طور کلی در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق بیوفتد. اصطلاح اصلاح بازار بیش تر در مورد بازارهای سنتی سهام به کار می‌رود اما مشابه آن در بازار ارزهای دیجیتال هم اتفاق می‌افتد.

اصلاح بازار ارز دیجیتال به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

به طور معمول، اصلاح بازار به کاهش پایدار حداقل ۱۰ درصدی قیمت ارز دیجیتال درست بعد از اوج اخیر آن گفته می شود. اگرچه ما می توانیم از شاخص های معاملاتی برای پیش بینی زمان وقوع اصلاح استفاده کنیم، اما هیچ کس به طور قطعی نمی داند چه عواملی باعث تحریک آن ها می شود. همچنین نمی‌توانیم زمان شروع، پایان یا مقدار کاهش قیمت آن ها را تا پایان کار پیش بینی کنیم.

اصلاح اخیر بازار ارز دیجیتال را می‌توان ناشی از کاهش شدید قیمت بیت کوین دانست. بیت کوین پس از دستیابی به اوج جدید همیشگی خود یعنی ۶۴۸۰۰ دلار در ۱۴ آوریل، به سرعت سه روز بعد اصلاح  شد و حدود ۱۲٪ از ارزش خود را از دست داد. همان‌طور که انتظار می رفت، تاجران و سرمایه گذاران برای جلوگیری از ضرر و زیان، سریع آلت کوین های خود را فروختند و درنتیجه آن یک ریپل افکت رخ داد.

ریپپل افکت (Ripple effect) چیست؟

به طور کلی ریپل افکت یعنی:  ایجاد یک تغییر کوچک در یک قسمت از یک سیستم بزرگ و پیچیده می‌تواند تغییر بزرگی را در قسمت دیگر آن سیستم به وجود بیاورد. در اقتصاد و مفاهیم اقتصادی ریپل افکت به این معناست که تغییر کردن شرایط یک موجودیت مشخص، درعملکرد موجودیت های دیگر آن سیستم تاثیر گذار است. درست مثل بیت کوین که با افزایش یا کاهش قیمت آن، قیمت بقیه ارزهای دیگر هم افزایش یا کاهش می یابد.

در این مدت کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال در سراسر جهان ۱۳٪ (حدود ۳۱۰ میلیارد دلار) کاهش یافته است. براساس گزارش CoinMarketCap، این اتفاق حجم سرمایه موجود در بازار ارزهای دیجیتال را از بیش از ۲.۲ تریلیون دلار به کمتر از ۱.۹ تریلیون دلار کاهش داد.

ریپل-افکت-در-اصلاح-بازار-ارز-های-دیجیتال

ریپل افکت چیست؟

چه عواملی باعث اصلاح بازار ارز های دیجیتال و کاهش قیمت‌ها می‌شود؟

دلایل-اصلاح-بازار-ارز-های-دیجیتال

اینکه چه عواملی باعث اصلاح بازار شده است دقیقاً مشخص نیست، با این حال عوامل مختلفی می‌توانند بر این افت در بازار تأثیر بگذارند. یکی از دلایلی که خیلی مطرح شده است، قطع برق در مکان استخراج بیت کوین در چین است که باعث افت قابل توجه هش شبکه شد. هم‌چنین ممکن است بازار فقط بیش از حد هیجان زده باشد و به اصلاح نیاز داشته باشد.

عوامل بسیار دیگری می‌تواند بر روی افت بازار تاثیرگذار باشند مثل عوامل فنی، نقدینگی و سرمایه در گردش بازار، تیتر اصلی اخبار، تغییر در قوانین و مقررات و موارد دیگر. بنابراین بیان یک دلیل مشخص برای اصلاح بازار ارز دیجیتال کار مشکلی است.

اصلاح بازار ارز های دیجیتال چگونه اتفاق می افتد؟

همانطور که اشاره شد، اصلاح بازار پس از یک روند ثابت صعودی در بازار ارز دیجیتال رخ می دهد. وقتی یک دارایی دیجیتال در یک مدت طولانی افزایش قیمت را تجربه می‌کند، می‌تواند بیش از حد ارزش‌گذاری شود. در نهایت، با کاهش تقاضا و افزایش عرضه، اصلاح بازار اتفاق می‌افتد.

در این مرحله، بسیاری از معامله‌گران ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاران ارزهای خود را برای کسب سود به فروش می‌رسانند. گاهی اوقات، اصلاحات بازار ارز دیجیتال می‌توانند توسط اخبار و سایر عوامل خارجی تشدید شوند.

فروش اولیه ارزها در بازار ارزهای دیجیتال، باعث می‌شود سهام‌داران دیگر هم ارزهای خود را  بفروشند و همین موضوع باعث افت بیشتر در قیمت‌ها می‌شود. این فرایند تا زمانی که  تقاضا در برابر فشار فروش مقاومت کند تکرار خواهد شد.

بعد از اصلاح بازار ارز های دیجیتال چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

معمولا بعد از اصلاح بازار ارز دیجیتال، روند صعودی دوباره به بازار برخواهد گشت و معمولا بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از افت قیمت را جبران خواهد کرد. اما گاهی اوقات ممکن است این روند نزولی ادامه دار باشد و در نهایت به یک بازار نزولی (bear market)، تبدیل شود. در بازار های نزولی، قیمت ارزهای دیجیتال می‌تواند ۵۰ درصد یا حتی بیشتر از آن کاهش پیدا کند. به طور مثال بیت کوین در دسامبر سال  ۲۰۱۷ با رسیدن به بالاترین قیمت خود در آن زمان (۲۰.۰۰۰ دلار) دچار اصلاحات متعددی شد و در نهایت با ادامه دار شدن کاهش قیمت آن به یک بازار نزولی ۲ ساله تبدیل شد.

بازار-ارز-های-دیجیتال

در زمان اصلاح بازار ارز های دیجیتال باید چه کاری انجام دهیم؟

حتی افت ۱۰ درصدی ارزش ارزهای دیجیتال می تواند برای نگرانی برخی از سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال کافی است. اگر شما یک معامله گر روزانه با دارایی‌های اهرمی هستید، اصلاح بازار می‌تواند برای موقعیت‌های شما بسیار کشنده باشد. اگر در این زمینه متخصص نیستید، باید بدانید که اصلاح بازار همیشه اتفاق می‌افتد و باید یک تصمیم محاسبه شده در مورد نگه داشتن یا تلاش برای معامله و سودآوری، بگیرید.

تصمیم‌گیری عجولانه ممنوع!

تصمیم گیری عجولانه بر اساس احساسات آسان است، اما باید سعی کنید از این امر جلوگیری کنید. اصلاح بازار همیشه در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد، اما همیشه منجر به بازار های نزولی و ضرر و زیان نمی‌شود. برخی از  معامله‌گران ارزهای دیجیتال بلند مدت (Long-term crypto traders)، به جای فروش دارایی خود در هنگام کاهش قیمت، تصمیم می‌گیرند آن‌ها را نگه دارند که در اصطلاح به آن hodl می‌گویند.

چگونه از دارایی دریجیتال خود در زمان اصلاح یا افت بازار محافظت کنیم؟


محافظت از دارایی های دیجیتال  در برابر اثر اصلاحات بازار ممکن است چالش برانگیز باشد، اما غیرممکن نیست. از آنجا که نمی توانید زمان شروع و پایان دوره اصلاح بازار و یا تبدیل شدن آن به بازار نزولی را مشخص کنید، داشتن یک برنامه ایده بدی نیست. لازم نیست برنامه کاملی باشد اما باید شما را برای اصلاحات آینده در بازار آماده کند. به طورکلی چند روش وجود دارد که می توانید در هنگام اصلاح بازار از دارایی های دیجیتال خود بیشترین سود را بدست بیاورید:

تعیین حد ضرر (Stop-loss)

اولا می توانید برای مقابله با کاهش قیمت ها و جلوگیری از ضرر در بازار ارزهای دیجیتال، از سفارشات stop-loss و یا stop-limit استفاده کنید. این ویژگی ها به شما امکان می دهد قبل از اینکه ارزش دارایی دیجیتال شما بیش از حد کاهش پیدا کند، از بازار خارج شوید. این سفارشات در بازار ارزهای دیجیتال زمانی شروع ایجاد می شوند که ارز دیجیتال به قیمت از پیش تعیین شده خاصی برسد. ما توصیه می کنیم هر از چندگاهی آن‌ها را کنترل کنید تا از هماهنگی آن‌ها با وضعیت فعلی بازار اطمینان حاصل کنید.

مشارکت در استخرهای نقدینگی

دوم اینکه اگر از آن دسته تریدرها با اهداف بلند مدت هستید، می‌توانید با قراردادن دارایی خود در پلتفرم های مدیریت مالی مثل Coinbase Earn یا Binance Earn، دارایی خود را سرمایه گذاری یا استیک کنید و یا حتی با شرکت در استخرهای نقدینگی به یک تامین کننده نقدینگی در بازارهای دیفای تبدیل شوید و از انواع ارزهای دیجیتال سود کسب کنید.

تبدیل سرمایه به استیبل کوین‌ها

روش دیگر این است که در هنگام اصلاح بازار، ارز دیجیتال خود را به یک stable coin تبدیل کنید و زمانی که اصلاح بازار به پایان رسید دارایی خود را به ارز دیجیتال اصلی برگردانید. البته این روش هم ریسک های خاص خود را دارد، بنابراین قبل از انجام هر کاری، درباره آن تحقیق کنید. به طور کلی، اصلاحات بازار و کاهش قیمت ها به خودی خود ترسناک و بد نیستند. با داشتن یک برنامه و استراتژی مناسب می توانید از اصلاحات بازار بدون ضرر عبور کنید.

معایب و مزایای سرمایه گذاری در طول دوره اصلاح بازار ارز های دیجیتال چیست؟

سرمایه گذاری در هنگام اصلاح بازار هم می‌تواند به یک ضرر بزرگ منجر شود و هم می‌تواند بهترین تصمیمی باشد که تا به حال گرفته اید. همه چیز بستگی به آنچه پس از دوره اصلاح بازار اتفاق می افتد، دارد. اوج قیمت بی سابقه بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ با اصلاح بازار ارز دیجیتال به تدریج به بازار نزولی دو ساله تبدیل شد. سرمایه گذاری درآن دوره اشتباه بود. تریدرهایی بودند که مدت زیادی منتظر ماندند تا بتوانند سود کسب کنند و در پایان با ضرر و زیان ارز دیجیتال خود را فروختند. انتظار طولانی مدت برای بازگشت و صعود دوباره بازار می تواند بر احساسات و سلامت روان شما تأثیر بگذارد.

ریپل-افکت-در-اصلاح-بازار-ارز-های-دیجیتال

در عین حال، اصلاحات بازار ارز دیجیتال می تواند فرصت های خرید خوبی را برای سرمایه گذاران فراهم کند. جمله معروف “خرید dip” در محافل ارزهای دیجیتال به استفاده حداکثری از اصلاح بازار با خرید ارز دیجیتال با قیمت نسبتاً پایین، اشاره دارد. اگر همه چیز خوب پیش برود، می‌توانید یک مجموعه از ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کنید که در آینده می‌تواند ارزش بسیار بیشتری داشته باشد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال