کارمزد تراکنش (Transaction fee) در معاملات ارز دیجیتال چیست؟

کارمزد-معاملات-ارز-دیجیتال

کارمزد تراکنش ارزهای دیجیتال (Transaction Fee) چیست؟

کارمزد معاملات ارز دیجیتال زمانی که ارز دیجیتالی از یک کیف پول به کیف پول دیگر انتقال می‌یابد، پرداخت می‌شوند.

پردازش و تایید معاملات ارز دیجیتال در بلاک‌چین هزینه‌بر است و این هزینه‌ها برای پاداش به ماینرها و اعتبارسنجی‌هایی که به روند تایید تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه کمک می‌کنند، استفاده می‌شود.

کارمزد-معاملات-ارز-دیجیتال-چیست؟

کارمزد معاملات ارز دیجیتال، می‌تواند بر اساس میزان شلوغی شبکه بلاک‌چین تغییر کند و علاوه بر این می‌تواند انعطاف‌پذیر باشد. به‌عنوان‌مثال کاربری که می‌خواهد فوراً پرداختش تأیید شود، می‌تواند کارمزد بالاتری را در نظر بگیرد تا ماینرها تشویق شوند تراکنش او را برای تایید در اولویت قرار دهند.

این هزینه‌ها در اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال ثابت است، اما ممکن است کاربران هنگام استفاده از کیف پول‌های خاصی امکان تنظیم هزینه معاملات را داشته باشند.

چرا باید برای تراکنش‌های ارز دیجیتال کارمزد پرداخت کنیم؟

کارمزد معاملات ارز دیجیتال، در ابتدا به‌عنوان ابزاری ضد اسپم در بیت‌کوین معرفی شدند، اما امروزه به یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های شبکه بلاک‌چین تبدیل شده‌اند.

در ابتدا، هزینه معاملات ارز دیجیتال تنها برای جلوگیری از اقدامات مخرب هکرها در شبکه بیت‌کوین بود. ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، مخترع بیت‌کوین، از سیستم هش کش (hashcash) که متعلق به آدام بک (Adam Back) است و متکی به سیستم امنیتی اثبات کار (PoW) بود، الهام گرفته است.

حدود دو سال بعد، یکی از توسعه دهندگان بیت‌کوین، گاوین اندرسون (Gavin Anderson)، قانونی را کشف کرد که فقط به ۰.۰۱ BTC به‌عنوان کارمزد معامله نیاز داشت. البته این مقدار باتوجه‌به قیمت کنونی بیت‌کوین چیزی حدود ۳۰۰ دلار است که قیمت قابل‌توجهی برای کارمزد معاملات است، اما در سال ۲۰۱۰، این مقدار باتوجه‌به قیمت آن زمان بیت‌کوین، هزینه بالایی نبود.

افزایش-قیمت-بیت-کوین-و-کارمزد-تراکنش-های-این-ارز-دیجیتال

با گذشت زمان، ارزش بیت‌کوین و تقاضا برای بیشتر شدن فضای بلاک‌ها در بلاک‌چین، افزایش پیدا کرد و پرداخت ۰.۰۱ BTC به‌عنوان کارمزد تراکنش‌ها برای مردم هزینه بسیار بالایی به نظر می‌رسید؛ به‌ویژه برای کسانی که می‌خواستند مقادیر کمی از ارز دیجیتال را جابه‌جا کنند.

درنتیجه توسعه دهندگان بیت‌کوین، شبکه بلاک‌چین را به‌روزرسانی کردند تا این قانون را حذف کنند و از طریق به‌روزرسانی، اندازه بلاک را هم افزایش دهند. در حال حاضر، کارمزد معاملات می‌تواند بسیار کمتر از ۰.۰۱ BTC باشد و وجود این هزینه‌ها به ویژگی اساسی برای سلامت و امنیت شبکه تبدیل شده‌اند.

بلاک‌چین‌های دیگر مثل اتریوم و ریپل هم به اهمیت کارمزد معاملات ارز دیجیتال پی بردند و استراتژی‌های مشابهی را برای انگیزه دادن به ماینرها در پیش گرفته‌اند.

کارمزد معاملات ارز دیجیتال چگونه پرداخت می‌شود؟

دررابطه‌با بیت‌کوین، تمام معاملات ارز دیجیتال که منتظر تایید توسط ماینرها هستند، در یک مکان که در اصطلاح به آن استخر حافظه (Memory Pool) می‌گویند، قرار می‌گیرند. اگر حافظه پر باشد، ماینرها معاملاتی با کارمزد بالاتر را انتخاب می‌کنند و بقیه تراکنش‌ها را در اولویت پایین‌تر قرار می‌دهند. به همین دلیل است که بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال که تمایل دارند تراکنش‌هایشان زودتر تایید شود، می‌توانند هزینه معاملات (Fees) را به‌صورت دستی افزایش دهند.

در ارز دیجیتال اتریوم، هزینه معاملات با مفهومی به نام گس (Gas) که کسر کوچکی از ارز دیجیتال ETH است، تعیین می‌شود. این بلاک‌چین نسبت به بلاک‌چین بیت‌کوین ویژگی‌های پیچیده‌تری مانند قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز ارائه می‌دهد، بنابراین کارمزد معاملات در بلاک‌چین اتریوم نقش مهم‌تری برای بقا شبکه دارند.

کارمزد-معاملات-تراکنش-های-ارز-دیجیتال-گس

در بلاک‌چین ریپل، هیچ ماینری وجود ندارد که ارزهای جدید XRP را تولید کند. این یکی از دلایلی است که کارمزد معاملات ارز دیجیتال در ریپل تقریبا صفر است.

در مورد ارزهای دیجیتال پایدار یا استیبل کوین‌ها که ارزش آن‌ها به دلار آمریکا وابسته است، موضوع متفاوت است. به‌عنوان‌مثال ارز دیجیتال تتر (Tether) یا USDT، در هنگام جابه‌جایی وجوه بین دو حساب USDT یا هر دو کیف پول مبتنی بر بلاک‌چینی که توانایی ذخیره این دارایی دیجیتال را دارد، کارمزدی را دریافت نمی‌کند. بااین‌حال، هنگامی‌که USDT دوباره به ارز فیات تبدیل و برداشت می‌شود، هزینه کارمزد دریافت خواهد شد.

بیشتر بخوانید : اتریوم (Ethereum) چیست؟

چرا کارمزد معاملات ارز دیجیتال در شبکه‌های بلاک‌چین، متفاوت است؟

معمولاً بلاک‌چین‌هایی که می‌توانند تعداد بیشتری تراکنش در ثانیه را تایید کنند، کارمزد معاملات کمتری دارند.

تفاوت-کارمزد-معاملات-ارزهای-دیجیتال-در-بلاک-چین-های-مختلف

در حال حاضر پروژه‌های بلاک‌چین زیادی وجود دارند که هرکدام هزینه‌های مختلفی را به‌عنوان کارمزد معاملات ارز دیجیتال دریافت می‌کنند. یک قانون ساده در رابطه ‌با تعیین هزینه کارمزد برای معاملات در بلاک‌چین‌ها وجود دارد و آن هم این است که ” هرچه میزان کارایی شبکه بیشتر باشد، هزینه معاملات نیز کمتر است “.

به‌عنوان‌مثال، کارمزد استاندارد معاملات ریپل (XRP) در حال حاضر ۰.۰۰۰۰۱ XRP است. باتوجه‌به اینکه قیمت ارز دیجیتال ریپل زیر ۰.۲۵ دلار است، این مقدار هزینه بسیار ناچیزی به‌حساب می‌آید.

در اتریوم، کارمزد معاملات بیشتر است و این مقدار در هنگام ازدحام در شبکه افزایش می‌یابد.

بیت‌کوین، بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری شده نیز افزایش چشمگیری در قیمت کارمزد معاملات در سال ۲۰۲۰ داشته است. میزان کارمزد معاملات در ژوئن سال ۲۰۲۰ زیر ۱ دلار بود، در ماه آگوست به بالاتر از ۶ دلار رسید و در پایان ماه اکتبر به ۱۰ دلار رسیدند.

علاوه بر بیت‌کوین و اتریوم، در سایر بلاک‌چین‌ها از جمله Litecoin ، Bitcoin Cash ،Cardano و Ethereum Classic کارمزد معاملات ​بسیار پایین‌تر و به طور متوسط چیزی حدود یک سنت است. کارمزد تراکنش ارز دیجیتال ترون (TRX) حتی کمتر از ریپل (Ripple) است.

کارمزد-معاملات-ارز-دیجیتال

بیشتر بخوانید : ارز دیجیتال ریپل چیست؟

چه عواملی در تعیین میزان کارمزد معاملات ارز دیجیتال نقش دارند؟

دو عامل اصلی بر میزان کارمزد معاملات ارز دیجیتال اثرگذار است؛ اندازه یک تراکنش و تقاضا برای فضای بلاک.

کارمزد-معاملات-تراکنش-های-ارز-دیجیتال

باتوجه‌به اینکه برخی از شبکه‌ها فقط می‌توانند مقدار محدودی از داده‌ها را در هر بلاک قرار دهند، درنتیجه کار ماینرها یا اعتبارسنج‌ها محدود به تعداد تراکنش‌هایی می‌شود که برای آن‌ها فضای کافی دارند.

هنگامی‌که کاربران زیادی به طور هم‌زمان درخواست انجام تراکنش‌های ارز دیجیتال خود را به شبکه ارسال می‌کنند، تقاضا برای فضای بلاک افزایش می‌یابد و تراکنش‌های بیشتری در انتظار تأیید قرار می‌گیرند. در بعضی موارد، تقاضا برای فضای بلاک آن‌قدر زیاد می‌شود که شبکه‌ها با ازدحام مواجه شده و کارمزد تراکنش‌ها برای مدتی به‌شدت افزایش پیدا می‌کنند.

از طرف دیگر هر چه تراکنش‌های بزرگ‌تری در شبکه وجود داشته باشند، از آن جایی که ارزش این تراکنش‌ها بیش‌تر است، کارمزد بالاتری هم برای آن‌ها تعریف می‌شود.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال