کریپتوپانکس چیست؟

کریپتوپانکس

مجموعه آثاری موسوم به آثار هنری دیجیتال در عرصه ارزهای دیجیتال، برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ عرضه شدند. این مجموعه آثار متشکل از ده هزار عکس با رزولوشن ۲۴ در ۲۴ پیکسل هستند و با نام کریپتوپانکس شناخته می شوند. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی ارزهای دیجیتال و کریپتوپانکس بپردازیم. همچنین درباره ارزش توکن‌های آن نیز صحبت خواهیم کرد.

پروژه کریپتوپانکس با چه اهدافی شکل گرفت؟

یک شرکت بازی سازی آمریکایی به نام larva labs یک تیم تحت هدایت مت هال و جان واتکینسون تشکیل داد. این تیم به ساختن ۱۰ هزار تصویر و سپس توکن سازی کردن (tokenized) آن‌ها پرداخت. در ادامه این پروژه راه موفقیت را به سرعت طی کرد و تبدیل به اولین NFT شد که توانست قراردادهای دیجیتال ثبت کند. کریپتوپانکس در بلاک چین اتریوم قرار دارد. به این ترتیب میزان اعتبار این پروژه در ارزهای دیجیتال به حداکثر خود رسیده است.

کریپتوپانکس

مجموعه از توکن‌های کریپتوپانکس

در حقیقت مجموعه کریپتوپانکس شامل ۱۰۰۰۰ توکن است که متقاضیان می‌توانند آن‌ها را بخرند. نکته جالبی که وجود دارد این است که الگوریتم‌های تشکیل دهنده برای ساخت هر یک از این تصویرها و توکن ها کاملا منحصر به فرد هستند. این به آن معنی است که هر یک از این ده هزار توکن با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند و هیچ نمونه‌ای در هیچ کجا ندارند. در حقیقت طبق صحبت تیم سازنده در فضای دیجیتال همه چیز قابل تکثیر است. فکری که سبب شکل‌گیری ایده این پروژه شد در حقیقت ایده ساختن آلبومی از مالکیت دیجیتالی و آثاری غیر قابل کپی کردن بوده است. این مجموعه غالباً شامل تصاویر انسان‌ها می‌باشد اما  از ۸۸ تصویر زامبی، ۲۴ توکن میمون و هشت توکن آدم فضایی نیز تشکیل شده است.

ارزش کریپتوپانکس

ارزش یک توکن از این مجموعه بسیار متنوع است و از چیزی در حدود ۷۰ هزار دلار تا چند میلیون دلار متفاوت است. گران‌ترین توکن با قیمت ۴۲۰۰ اتریوم معادل هفت میلیون دلار فروخته شده است. این توکن مربوط به یکی از NFT‌ های آدم فضایی‌ها می‌باشد و متعلق به کریپتوپانکس با شماره ۷۸۰۴ است. بنابراین به صورت دقیق نمی‌توان گفت که هر کدام از این توکن‌ها چه قیمتی دارند و قیمت آن‌ها طیف بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود.

کریپتوپانکس

NFT راهی برای مالکیت دیجیتالی

NFT در حقیقت نام نوعی توکن به نام توکن غیرمثلی می‌باشد. این توکن‌ها در نوع خود منحصر به فرد هستند و کاملاً الگوریتم و معادلات شکل‌‌گیری ویژه خود را دارند. وقتی یک توکن غیرمثلی شکل می‌گیرد امکان وجود توکن دیگر مشابه آن هرگز وجود نخواهد داشت. علاوه بر این با این نوع شکل گیری مالکیت، شما دارای اثر هنری خواهید بود که هیچ فردی نمی‌تواند آن را داشته باشد. بنابراین استفاده کردن از ارزهای دیجیتال و توکن‌های آن که بر پایه بلاک چین آن ارز دیجیتال بنا شده‌اند، راهکاری برای مالکیت مطلق دیجیتال می‌باشد.

کریپتوپانکس

چرا کریپتو پانکس ارزش دارد؟

سوالی که پیش می‌آید این است که چرا یک تصویر یا توکن آن می‌تواند ارزش داشته باشد. بخش زیادی از این قضیه را مسئله تقاضا و عرضه ایجاد می‌کند. از آن جایی که تعداد کریپتوپانکس های تولید شده تنها ۱۰ هزار عدد می‌باشد، بنابراین تعدادشان آنقدر زیاد هستند که افراد را به خرید آنها مجاب کند و از طرفی آنقدر محدود هستند که باعث ایجاد رقابت بسیار گسترده و در نتیجه افزایش ارزش آن‌‍‌ها شود. در حقیقت کلیه کالاها صرف نظر از فایده‌هایی که دارند قیمتشان تنها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. این وضعیت در مورد آثار هنری نیز صدق می‌کند. همانطور که می‌دانید یک تابلو که توسط هنرمند امضا شده باشد و تابلویی که همان هنرمند کشیده باشد اما آن را امضا نکرده باشد قیمت بسیار متفاوتی خواهد داشت. چیزی که تابلوی گران قیمت‌تر را خاص می‌کند در حقیقت امضا است. توکن‌های غیرمثلی نیز نوعی امضای منحصر به فرد دیجیتال هستند.

کریپتوپانکس

به همین دلیل است که بسیاری از سلبریتی‌ها و هنرمندان مختلف از جمله سازندگان ریک اند مورتی، بازیکنان بسکتبال و بیسبال و هنرمندان دیگر به فروش توکن‌های خود پرداخته‌اند. در حقیقت این کار باعث می‌شود  طرفداران به خاطر علاقه‌ای که دارند با خرید توکن منحصر به فرد هنرمند و یا ورزشکاران محبوب خود به نوعی یک هدیه منحصر به فرد از آنها دریافت کنند.

کریپتوپانکس

چگونه می‌توان در کریپتو پانکس سرمایه گذاری کرد؟

سرمایه گذاری در این بازار بسیار راحت می‌باشد. چنانچه فردی پول کافی برای سرمایه گذاری در این قضیه داشته باشد می‌تواند به راحتی توکن غیرمثلی خریداری کند. برای خرید مجموعه کریپتوپانکس نیز از آن جایی که بر بلاک چین اتریوم قرار داده شده است تنها لازم است که فرد کیف پول اتریوم داشته باشد. به این ترتیب می‌تواند از طریق ارزهای دیجیتال مبتنی بر این شبکه و از طریق کیف پول خود اقدام به خرید توکن‌های مربوط به آن کند. از آن جایی که تعداد این آثار محدود است ارزش گذاری زیادی برای آن‌ها وجود دارد و با گذر زمان نیز ارزش آن‌ها روز به روز افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر کریپتوپانکس اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین نوع توکن از نوع غیر مثلی است بنابراین سرمایه گذاری کردن در این بازار می‌تواند در آینده بسیار خوب باشد. اما همانطور که همه می‌دانیم بازار ارزهای دیجیتال بازاری نسبتاً نوپا می‌باشد و نمی‌توان دقیقاً آینده را پیش بینی کرد. بنابراین باید در سرمایه‌گذاری در این بازار کاملاً محتاط بود و از دانش بالایی برخوردار بود.

امیدواریم که مطالب این مقاله در جهت معرفی کریپتوپانکس مفید واقع شده باشد. ممنون که همراه ما بودید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال