ییلد فارمینگ (Yield Farming) چیست؟

ییلد-فارمینگ-چیست؟

ییلد فارمینگ یکی از روش‌های کسب سود در دیفای یا سیستم مالی غیرمتمرکز است که در آن شما به‌ازای قفل‌کردن دارایی دیجیتال خود در شبکه بلاک‌چین، پاداش دریافت خواهید کرد. باوجوداینکه انتظار کسب سود از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال موضوع جدیدی نیست، اما مفهوم کلی ییلد فارمینگ پس از ایجاد دیفای یا سیستم مالی غیرمتمرکز به وجود آمده است. ایده کلی ییلد فارمینگ این است که افراد می‌توانند در ازای مشارکت در دیفای، به‌عنوان پاداش، ارز دیجیتال دریافت کنند. به ییلد فارمینگ، استخراج نقدینگی یا Liquidity Mining هم گفته می‌شود.

ییلد فارمینگ چگونه کار می کند؟

مکانیزم دقیق ییلد فارمینگ به شرایط و ویژگی‌های هر پلتفرم مستقل در دیفای بستگی دارد. این روش با ارائه سهم اندکی از کارمزد تراکنش‌ها به کاربران برای مشارکت در نقدینگی یک پلتفرم خاص، مثل Uniswap یا Balancer، آغاز شد.

با این‌حال متداول‌ترین روش ییلد فارمینگ مشارکت در پلتفرم‌های دیفای و دریافت توکن دیجیتال آن پلتفرم به‌عنوان پاداش است.

این روش در اوایل سال ۲۰۲۰ و توسط شرکت کامپاند (Compound) رایج شد. در آن زمان شرکت کامپاند اعلام کرد که قصد دارد توکن حاکمیتی (Governance Token) خود را ایجاد کند و آن را به‌عنوان پاداش به کسانی که به‌عنوان قرض‌دهنده یا وام‌گیرنده در شبکه مشارکت دارند بدهد. این موضوع باعث شد که کامپاند به‌سرعت به یکی از پلتفرم‌های برتر دیفای تبدیل شود.

شروع-ییلد-فارمینگ-در-پلتفرم-دیفای-کامپاند

از آن زمان، چندین پروژه مختلف با ایجاد یک پلتفرم جدید در دیفای و دادن پاداش به کاربران با توکن اختصاصی شبکه خود، از این روش کپی‌برداری کردند و موفقیت زیادی را به دست آوردند. تداوم این موفقیت‌ها برای هر پروژه جدیدی که وارد دیفای می‌شود نوآوری بیشتری را در این حوزه ایجاد می‌کند، زیرا رقابت شدیدی در بین این پروژه‌ها برای جلب نظر کاربران وجود دارد و هر کدام سعی دارند با ایجاد یک ویژگی منحصربه‌فرد از رقبا پیشی بگیرند.

ییلد فارمر‌های موفق معمولاً با استفاده از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پیچیده، سعی در به حداکثر رساندن سود خود هستند. آن‌ها با هدف افزایش سودآوری، دائماً دارایی دیجیتال خود را بین پلتفرم‌هایی مختلف ارائه وام جابه‌جا می‌کنند و معمولاً استراتژی‌هایی که از آن برای سودآوری استفاده می‌کنند را مخفی نگه می‌دارند زیرا استفاده از یک استراتژی مشخص توسط تعداد زیادی از تریدرها، بازدهی آن استراتژی را کاهش خواهد داد.

ییلد فارمر‌ها معمولاً از استیبل کوین‌هایی مثل Dai، تتر (USDT) یا USD Coin (USDC) برای استیکینگ استفاده می‌کنند، زیرا محاسبه و پیگیری سود و زیان در این ارزها آسان‌تر است. بااین‌حال، می‌توان از ارز‌های دیجیتال دیگر مثل اتریوم (ETH) هم برای این کار استفاده کرد.

مزایا و معایب ییلد فارمینگ چیست؟

همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد، مزیت اصلی ییلد فارمینگ کسب سود است. ییلد فارمر‌هایی که زودتر در یک پروژه جدید مشارکت کنند، می‌توانند توکن اختصاصی آن پروژه را که به‌احتمال زیاد ارزش آن روزبه‌روز بیش‌تر می‌شود به‌عنوان پاداش دریافت کنند. اگر آن‌ها این توکن‌ها را در زمان مناسب بفروشند، سود قابل‌توجهی را به دست خواهند آورد. این سود را می توان در سایر پروژه های دیفای سرمایه‌گذاری کرد تا سود بیشتری حاصل شود.

با این حال ییلدفارمرها بهتر است مقدار قابل توجهی از سرمایه اولیه شان را برای دریافت سود بیشتر کنار بگذارند زیرا باتوجه‌به ماهیت بسیار ناپایدار ارزهای دیجیتال و به‌ویژه توکن‌های موجود در دیفای، اگر بازار ناگهان افت کند، سرمایه گذاران در معرض خطر از دست دادن میزان قابل توجهی از سرمایه شان قرار می گیرند مانند آنچه در هات داگ سواپ (HotdogSwap) اتفاق افتاد.

ییلد-فارمینگ-در-هات-داگ-سواپ-دیفای

توکن هات داگ سواپ چیست؟

توکن هات‌داگ سواپ در واقع یک قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک‌چین در دیفای است که از آن در صنعت غذا و آسان‌تر شدن ارسال و دریافت آن استفاده می‌شود. این توکن در تاریخ ۲ سپتامبر ۲۰۲۰ در عرض چند ساعت قیمت خود را به ۶ هزار دلار رساند. بعد از گذشت مدت کوتاهی بخش عمده‌ای از نهنگ‌های این توکن، دارایی خود را به یکباره فروختند و به همین دلیل قیمت آن در ظرف تنها چند دقیقه به یک دلار سقوط کرد. در نتیجه تعداد افراد زیادی در این ‌بین ضرر زیادی را متحمل شدند.

علاوه بر همه این‌ها، موفق‌ترین استراتژی های ییلد فارمینگ بسیار پیچیده هستند. بنابراین ورود به این بخش از دنیای ارزهای دیجیتال می‌تواند ریسک زیادی برای کسانی نحوه عملکرد همه پروتکل‌های اساسی آن را نمی‌دانند، داشته باشد.

ییلدفارمر‌‌ها هم چنین باید ریسک تیم‌های پروژه و کدهای قراردادهای هوشمند موجود در پروژه‌ها را بپذیرند. پتانسیل کسب سود در فضای دیفای به‌گونه‌ای است که نظر بسیاری از توسعه دهندگان و کارآفرینان برای ایجاد یک پروژه جدید را جلب می‌کند و اکثر این افراد کدهای پروژه‌های مشابه قبلی را کپی می‌کنند و یا خودشان از ابتدا آن‌ها را می‌نویسند که در هر دو صورت امکان وجود باگ در این کدها وجود دارد. وجود این ایرادات می‌تواند پروژه را در برابر هکر‌ها آسیب‌پذیر کند.

نمونه‌های متعددی از ریسک‌های ناشی از ییلد فارمینگ، مخصوصاً با افزایش محبوبیت آن در میان تریدرها، وجود دارد. به‌عنوان‌مثال یکی از آن‌ها bZx است که در اوایل سال جاری دچار چندین هک متوالی شد و اخیراً  ۸ میلیون دلار دیگر نیز از دست داد. بعد از مدتی مشخص شد که این مشکل به دلیل وجود یک خط کد نامناسب در پروژه بوده است، بنابراین این مقدار به کاربران پس داده شد.

ییلد-فارمینگ-و-هک-شبکه-توکن-bZx-دیفای

چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی ییلد فارمینگ

 در حال حاضر بیش‌تر پلتفرم‌های دیفای بر روی بلاک‌چین اتریوم فعال هستند و این موضوع ییلد فارمر‌ها را با چالش‌های مهمی روبه‌رو می‌کند. پیش از به‌روزرسانی اتریوم نسخه ۲.۰، این شبکه با مشکل مقیاس‌پذیری دست و پنجه نرم می‌کرد. با محبوبیت بیشتر ییلد فارمینگ، معاملات بیشتری در شبکه اتریوم انجام می‌شود و این موضوع باعث ایجاد تراکم در شبکه شده و منجر به کندی فرایند تأیید تراکنش ها و کاهش کارایی شبکه می‌شود. در نتیجه این مسئله یک ضعف بزرگ برای پلتفرم‌های دیفای به حساب می‌آید.

 با این حال، به نظر می‌رسد که مشکلات اتریوم در نهایت به نفع سایر سیستم‌عامل‌ها باشد. به‌عنوان‌مثال، پلتفرم اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain) به‌عنوان گزینه‌ای جایگزین برای ییلد فارمر‌هایی ایجاد شده است که برای کسب سود از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مثل  BurgerSwap در شبکه وارد شده اند.

ییلد-فارمینگ-بایننس-اسمارت-چین-دیفای

علاوه بر این، اپراتورهای دیفای موجود در اتریوم سعی دارند با ارائه راه‌حل‌های لایه دوم خود، مشکلات شبکه اتریوم را کاهش دهند؛ بنابراین، با این فرض که مشکلات شبکه بلاک‌چین اتریوم خطر جدی را برای پلتفرم‌های دیفای ایجاد نمی‌کند، انتظار می‌رود که ییلد فارمینگ همچنان بدون وجود مشکل جدی به کار خود ادامه دهد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال