۱۰ پلتفرم برتر دیفای (DeFi) اتریوم در سال ۲۰۲۱

پلتفرم-های-برتر-دیفای

درحال حاضر، سیستم های مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) یا دیفای (DeFi)، یکی از محبوب ترین موضوعات ظهورپیدا کرده در بازار ارزهای رمزنگاری شده است.

دیفای به سرویس های مالی که بر روی بلاک چین ایجاد شده اند و معمولا روی شبکه بلاک چین اتریوم فعال هستند، اشاره دارد.

این سرویس های مالی، به افراد اجازه می‌دهند تا به صورت غیرمتمرکز و بدون  توجه به محدودیت مرزها، به محصولات و سرویس های مالی آنلاین دسترسی داشته باشد.

امروزه کاربران دیفای می‌توانند بدون نیاز به یک موسسه مالی به عنوان واسطه، وام بگیرند، وام بدهند، تجارت و سرمایه گذاری کنند و پرداخت هایشان را از طریق سرویس های مالی دیفای انجام دهند.

نمودار-پلتفرم-های-برتر-دیفای

نمودار نشان دهنده میزان سرمایه قفل شده در پلتفرم های دیفای

پلتفرم‌های برتر دیفای

در این مقاله  به معرفی ۱۰ پلتفرم مبتنی بر اتریوم دیفای می‌پردازیم که هر یک بر اساس میزان سرمایه قفل شده (به دلار) در قراردادهای هوشمند خود، رتبه بندی شده اند.

۱. میکر (Maker)

پلتفرم-میکر-دیفای-Maker

نماد پلتفرم Maker

Maker، قابل توجه ترین پلتفرم دیفای در بازار این روزهای ارزهای رمزنگاری شده است.

این پلتفرم دیفای دارای بیش از ۷ میلیارد دلار توکن است که در پروتکل قراردادهای هوشمند Maker قفل شده اند.

MakerDAO، یک اپلیکیشن وام دهی غیرمتمرکز در بلاک چین اتریوم است و از استیبل کوین دای (DAI)، که ارزش آن وابسته به دلار آمریکا است، پشتیبانی می‌کند.

شما می‌توانید در Maker، یک کیف پول برای خود ایجاد کنید و ارز رمزنگاری شده خودتان مثل اتر (ETH) را به عنوان وثیقه وام در این صندوق قفل کنید و در ازای آن DAI دریافت کنید.

دای (DAI) استیبل کوینی است که شما می‌توانید از آن بدون هیچ محدودیتی استفاده کنید. ویژگی که این استیبل کوین را از بقیه استیبل کوین ها متمایز می‌کند، غیرمتمرکز بودن کامل آن است و هیچ شخص یا سازمان مرکزی آن را کنترل نمی‌کند. این توکن از قراردادهای هوشمند برای ثبات خود استفاده می‌کند.

از آنجایی که ارزش DAI همیشه برابر یک دلار آمریکا و ثابت است، می‌تواند کاملا شبیه به یک ارز فیات عمل کند؛ با این تفاوت که DAI به جای بانک، درفضای بلاک چین قابل دسترس است.

علاوه براین، دارندگان DAI می‌توانند توکن های خود را در یک سری قرارداد هوشمند به نام DSR (DAI Saving Rate)، قفل کنند و در طول زمان سودهای متغیری را دریافت کنند.

۲. کامپاند Compound

پلتفرم-کامپاند-compound-دیفای

Compound یک پلتفرم دیفای غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که امکان دادن یا گرفتن وام در ازای پرداخت وثیقه را برای دارندگان دارایی‌های دیجیتالی، فراهم می‌کند و در مقابل بهره‌ای را دریافت می‌کند.

نرخ بهره وام‌ها هم به صورت خودکار توسط میزان عرضه و تقاضای هر دارایی دیجیتال تعیین می‌گردد.

این پلتفرم دیفای با دراختیار داشتن بیش از ۶ میلیارد دلار دارایی قفل شده در استخرهای نقدینگی خود (Liquidity pools)، یکی از مجبوب ترین پروتکل های دیفای است.

۳. Aave

پلتفرم-Aave-دیفای

Aave هم یک پلتفرم دیفای وام دهی مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که کاربران می‌توانند به عنوان وام دهنده یا وام گیرنده در آن مشارکت داشته باشند. وام دهندگان دارایی خود را با هدف کسب سود به اصل سرمایه در این پروتکل به اشتراک می‌گذارند و نقدینگی شبکه را تامین می‌کنند. و کسانی هم که خواستار دریافت وام هستند با ارائه وثیقه یا حتی بدون آن می‌توانند وام دریافت ‌کنند. حال این سوال پیش می آید که:

بدون وثیقه چگونه می‌توان در سیستم دیفای وام دریافت کرد؟

Aave امکان دسترسی به یک نهاد معتبر را برای طرفین قرارد داد فراهم می‌کند و این نهاد معتبر می‌تواند قوانینی را که مورد تایید دو طرف معامله است، بر مبنای یک قرارداد هوشمند، تعیین کند. در این صورت آن ها می‌توانند در صورت تخلف یکی از طرفین معامله، به این نهاد مراجعه کنند.

خوب است بدانید، این دارنده وثیقه است که تصمیم می‌گیرد کدام یک از شروط قرارداد را بپذیرد. ویژگی خوبی که وجود این نهاد معتبر دارد این است که، می‌تواند به طور مستقیم منعکس کننده شرایط قرارداد هوشمند حاکم بین طرفین معامله باشد.

۴. یونی سواپ (Uniswap)

پلتفرم-یونی-سواپ-Uniswap

یونی سواپ (Uniswap)، یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که در آن جا می‌توان اتریوم و توکن های ERC-20 را معامله کرد.

این صرافی دارای بخش هایی به نام استخر نقدینگی (Liquidity pool) است که در هر یک از این استخرها مجموعه ای از توکن ها در قالب قراردادهای هوشمند قرار گرفته اند. کاربران می‌توانند با تامین توکن های یک قرارداد هوشمند در این استخرها به نقدینگی شبکه کمک کنند.

در حال حاضر حدود ۴ میلیارد دلار از توکن های اتریوم در استخرهای نقدینگی یونی سواپ قفل شده اند.

۵. سوشی سواپ (SushiSwap)

پلتفرم-سوشی-سواپ-دیفای

سوشی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که هدف از آن ایجاد پلتفرمی است که کاربران بتوانند در آن جا به صورت غیرمتمرکز به مبادله دارایی های دیجیتال خود بپردازند.

این صرافی درواقع یک کپی از یونی سواپ است که با ایجاد تغییراتی در کد منبع باز آن بوجود آمده است و تفاوت آن با یونی سواپ دراین است که سوشی سواپ  فضایی آزاد‌تر و البته غیرمتمرکزتری را نسبت به یونی سواپ در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

پلتفرم دیفای سوشی سواپ، به کاربران امکان ایجاد استخرهای نقدینگی و تبادل اتریوم یا هر توکن ERC-20 را، می‌دهد.

صرافی سوشی سواپ با بیش از ۴ میلیارد دلار دارایی قفل شده در استخرهای نقدینگی‌اش، به عنوان یکی از برجسته ترین پلتفرم‌های دیفای به حساب می آید که کاربران را قادر می‌سازد تا دارایی‌های دیجیتال خود را بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای مبادله کنند.

۶. کرو فایننس (Curve Finance)

پلتفرم-کرو-فایننس-دیفای

کرو فایننس یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه اتریوم است که برای مبادله آسان تر استیبل کوین‌ها با ریسک بسیار پایین بوجود آمده است.

کرو فایننس درواقع یک پلتفرم دیفای تجمیع نقدینگی غیرمتمرکز است که در آن هر کسی می‌تواند دارایی خود را در چندین استخر نقدینگی قرار دهد و سود کسب کند.

در حال حاضر، در کرو فایننس ۷ استخر نقدینگی وجود دارد که عبارتند از: Compound، PAX، BUSD، Y، REN، sUSD و sBTC  که امکان مبادله تعدادی از استیبل کوین ها و دارایی های دیجیتال دیگر را فراهم می‌کنند.

تا به امروز چیزی حدود ۴ میلیارد دلار دارایی دیجیتال در استخرهای نقدینگی کرو فایننس  قفل شده اند.

۷. سینتتیکس (Synthetix)

پلتفرم-سینتتیکس-دیفای

سینتتیکس یک پلتفرم دیفای سرمایه گزاری غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که امکان ایجاد دارایی‌هایی مثل ارزهای فیات یا فلزات ارزشمند، و خرید و فروش آن ها از طریق ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند.

این پلتفرم دیفای که در ابتدا با نام HAVVEN شروع به فعالیت کرد و سپس نام آن به Synthetix تغییر پیدا کرد؛ به کاربران اجازه می‌دهد که بر روی ارزهای دیجیتال، سهام، ارزهای فیات، فلزات گران‌بها مثل طلا و سایر دارایی های مالی دیگر به فرم توکن ERC-20 شرط بندی کنند.

سینتتیکس دارای دو توکن است؛ SNX که توکن اصلی این شبکه محسوب میشود و Synths که همان توکن‌های ERC-20 قابل مبادله هستند.

کاربران می‌توانند با قفل کردن SNX یا ETH به عنوان وثیقه، Synths بدست بیاورند.

در حال حاضر، Synthetix حدود ۲ میلیارد دلار دارایی در استخرهای نقدینگی خود دارد.

۸. بالانسر (Balancer)

پلتفرم-بالانسر-دیفای

بالانسر یکی دیگر از صرافی های غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه خرید توکن ها در بهترین قیمت خود و مبادله آن ها به صورت مستقیم، می‌دهد. برخلاف صرافی های غیرمتمرکز دیگر که در آن ها استخرهای نقدینگی فقط دارای ۲ نوع دارایی دیجیتال است، استخرهای بالانسر تا ۸ نوع دارایی دیجیتال را برای بهبود نقدینگی ارائه می‌دهند.

کاربران می‌توانند با تامین نقدینگی شبکه، از تراکنش های صورت گرفته در استخرهای نقدینگی، پول بدست بیاورند.

درشبکه بالانسر دو نوع طراحی برای استخرهای نقدینگی وجود دارد. استخرهای نقدینگی خصوصی که تنها برای اهدافی خاص و توسط تامین کنندگان خاصی ایجاد می‌شوند و توسط سازندگانشان قابل سفارشی سازی هستند.

در مقابل استخرهای نقدینگی عمومی یا مشترک، برای همه تامین کنندگان قابل استفاده هستند اما امکان سفارشی سازی در ساختار آن ها وجود ندارد.

در حال حاضر ۱.۷ میلیارد دلار دارایی دیجیتال در استخرهای نقدینگی بالانسر نگهداری می‌شود.

۹. بنکور (Bancor)

پلتفرم-بنکور-دیفای

بنکور، یکی دیگر از صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال مبتنی بر شبکه اتریوم است که به کاربران اجازه می‌دهد به تبادل دارایی‌های دیجیتال خود با استفاده از قراردادهای هوشمند و بدون نیاز به وجود صرافی‌های متمرکز، بپردازند.

بنکور قصد دارد تا با استفاده از اصطلاحی به نام توکن هوشمند (smart token)، نقدینگی موردنیاز شبکه را فراهم کند.

توکن اختصاصی بنکور، BNT نام دارد و توکن هوشمندی است که مانند یک هاب امکان ارتباط بین توکن های دیگر شبکه را فراهم می‌کند.

درحال حاضر، بنکور دارای ۱.۵ میلیارد دلار دارایی قفل شده در پروتکل خود است.

instaDapp .10

پلتفرم-instadapp-دیفای

instaDapp یک کیف پول دیجیتال دیفای است که کاربران را قادر می‌سازد دارایی های خود را در این کیف پول قرار دهند، آن ها را به آسانی مدیریت کنند و بهترین بازده ممکن را از طریق پروتکل های مختلف دریافت کنند.

برای کسانی که به تازگی با فضای دیفای آشنا شده اند، instaDapp با داشتن رابط کاربری ساده، این امکان را می‌دهد تا بتوانند سرمایه گذاری‌های خود را از طریق پروتکل‌هایی مانند Maker، Uniswap، Compound و غیره مدیریت کنند.

در حال حاضر پلتفرم دیفای instaDapp، دارای بیش از ۱ میلیاردلار دارایی قفل شده در قراردادهای هوشمند خود است.

سخن پایانی

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی و آموزشی تولید و ترجمه شده است و نباید به عنوان توصیه‌های سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. سرمایه گذاری در عرضه اولیه ها (ICOs)، ارزهای رمزنگاری شده و توکن‌ها، کاملا بر اساس حدس و گمان و پیش بینی آینده این ارزها انجام میشود. از طرفی بازار ارزهای رمزنگاری شده هم کاملا بی ثبات است؛ بنابراین کوچک ترین اشتباهی در این مورد می‌تواند به از دست رفتن تمامی سرمایه شما منجر شود.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال