انواع صرافی های ارز دیجیتال چیست؟

صرافی-ازرهای-دیجیتال

هنگامی که از خرید و فروش صحبت می‌کنیم، باید توجه داشته باشیم که مردم به دنبال دارایی‌های هستند که بتوان توسط آن‌ها سود بیشتری بدست آورد، به همین دلیل، صرافی‌های ارز دیجیتال بوجود آمده اند تا افراد بتوانند بصورت آنلاین مبادلات خود را در دنیای اررزهای دیجیتال  انجام دهند. در حال حاضر صرافی های ارز دیجیتال به دو گونه متمرکز و غیر متمرکز تقسیم بندی می‌شوند که در مقاله زیر به توضیح هر کدام از آنها میپردازیم.

صرافی های متمرکز ارز دیجیتال

صرافی های ارز دیجیتال متمرکز در واقع پلتفرم های آنلاینی هستند که که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این پلتفرم ها متداول ترین وسیله ای هستند که سرمایه گذاران برای خرید و فروش دارایی ارزهای دیجیتال از آن استفاده می کنند.

برخی از سرمایه گذاران ممکن است مفهوم  صرافی “متمرکز” را تا حدی گمراه کننده بدانند، زیرا  غیرمتمرکز بودن از ویژگی های اصلی ارزهای دیجیتال است. حال “متمرکز” بودن یک صرافی از این نوع به چه معناست و چرا این صرافی ها  برای موفقیت صنعت ارزهای دیجیتال بسیار مهم است؟

صرافی ها به عنوان شخص ثالث در معاملات ارز دیجیتال

در اصطلاح “صرافی های متمرکز”، ایده تمرکز به استفاده از یک شخص ثالث برای کمک به انجام معاملات اشاره دارد.
خریداران و فروشندگان به طور یکسان به این شخص اعتماد دارند تا دارایی‌هایشان را اداره کند. همانطور که در نظام بانکی معمول، بانک در واقع نقش شخص واسط معاملات را بر عهده دارد و جاییست که مشتری به آن اعتماد می کند تا پول خود را در آن جا نگه دارد. دلیل آن هم این است که بانک ها با نظارتی که بر تراکنش ها دارند باعث امن تر شدن معاملات می شوند.
در حالی که فرد نمی تواند به تنهایی این کار را انجام دهد. در مورد صرافی ارز دیجیتال متمرکز هم همین موضوع صادق است. در اینصورت معامله گران اطمینان دارند که صرافی با خیال راحت معاملات خود را برای آنها کامل می‌کنند.

در مورد ارزهای رمزنگاری شده که اغلب در کیف پول های دیجیتال ذخیره می شوند، یک فرد به تنهایی می تواند صدها یا هزاران دلار از دارایی های ارز دیجیتال را فقط با فراموش کردن کلید کیف پول از دست بدهد.
صرافی های ارز دیجیتال متمرکز اجازه نمی دهند که این اتفاق بیفتد، زیرا از دارایی های شخص سرمایه گذار محافظت می کند.

از صرافی های ارز دیجیتال متمرکز می‌توان برای انجام انواع معاملات، مثل ارزهای فیات (پول‌های رایج که ارزش و اعتبار آن‌ها از جانب دولت ها پشتیبانی می‌شود) و ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده (یا بالعکس) استفاده کرد.
همچنین می‌توان از آن‌ها برای انجام معاملات بین دو ارز دیجیتال رمزنگاری شده استفاده کرد. گرچه به نظر می‌رسد  این روش می‌تواند همه‌ی انواع معاملات ارز دیجیتال را پوشش دهد، اما نوع دیگری از صرافی ها ایجاد شدند که امنیت و خدمات فراوانی را به کاربران خود ارائه می‌دهند.

صرافی-ارزهای-دیجیتال

صرافی های غیرمتمرکز ارز دیجیتال

در صرافی های ارز دیجیتال غیرمتمرکز، افراد می‌توانند بدون نیاز به باز کردن حساب در صرافی، معامله ارز دیجیتال خود را به صورت همتا به همتا (کاربر به کاربر) و بدون واسطه انجام دهند. در واقع، شیوه عملکرد این صرافی به صورت غیرمتمرکز است و هیچ مرجع کنترل‌کننده‌ای وجود ندارد.

صرافی های غیرمتمرکز نوع دیگری از صرافی ها هستند که در آنها شخص سومی برای برقراری امنیت وجود ندارد و کاربران در محیطی امن به انجام معاملات خود می پردازند. فضای این پلتفرم ها به گونه ای طراحی شده که دارایی ها هرگز بلوکه نمی‌شوند و معاملات کاملاً براساس قراردادهای هوشمند انجام می شود.

پلتفرم‌های Dex (Decentralized Exchange) به دلیل اجرا شدن در بستر بلاک چین، عملاً غیرقابل هک هستند و به کاربران خود این امکان را می‌دهند که دارایی‌های خود را در محیطی کاملاً امن نگهداری کرده و در زمان لزوم به سایر ارزهای دیجیتال تبدیل نمایند.

تفاوت های بین صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز

تفاوت اساسی بین صرافی های ارز دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز در حضور یا عدم حضور یک شخص ثالث است. صرافی های ارز دیجیتال متمرکز در مقایسه با صرافی های غیرمتمرکز از محبوبیت بیشتری برخوردارند. زیرا از قدمت بیشتری دارند و امکانات بیشتری نسبت به صرافی‌های غیرمتمرکز در بحث کیف پول و حساب ها ارائه می‌کنند.
صرافی های ارز دیجیتال متمرکز کارمزد‌های بالاتری به عنوان هزینه خدمات ارائه شده به کاربران دارند اما درمقابل صرافی‌های غیرمتمرکز کارمزدهای بسیار کمتری دریافت می‌کنند.

سرمایه گذاری یا تجارت در بیت کوین یا ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده دیگر می‌تواند در ابتدا ترسناک باشد. غالباً اخباری درباره کلاهبرداری و از دست دادن پول افراد وجود دارد. اگرچه این موضوع درست است و بسیاری از کلاهبرداری ها اتفاق افتاده و همچنان هم اتفاق می افتد، اما سرمایه گذاری و تجارت مطمئن ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده هرگز به اندازه امروز ساده نبوده است.

منبع : investopedia