چرخه بازار ارزهای دیجیتال و فاز‌های آن

فازهای بازار ارز دیجیتال

فازهای بازار ارز دیجیتال

از تغییر فصل‌ها تا مراحل مختلف زندگی، انواعی از چرخه‌ها (Cycles) در اطراف ما وجود دارد. چرخه بازار ارزهای دیجیتال هم از این قاعده مستثنا نیستند و هر چرخه بر حرکات قیمت در بازار تأثیر می‌گذارد. اصلا مهم نیست که در مورد چه بازاری صحبت می‌کنید.
همه بازار‌ها چرخه یکسانی رو تجربه میکنند و به صورت دوره ای تکرار می‌شوند. حالا مشکل اینجاست که اکثر سرمایه گذاران و تریدرها نمی‌توانند به درستی چرخه بازارهای ارز دیجیتال را تشخیص بدهند.
چالش مهم دیگر این است که حتی وقتی وجود چرخه های بازار ارز دیجیتال را تشخیص می‌دهند، مشخص کردن فراز و فرود آن‌ها برایشان سخت است! حالا شما اگر می خواهید بازده سرمایه گذاری یا تجارت را به حداکثر برسانید، داشتن درک درستی از چرخه بازار ارزهای دیجیتال و فاز های آن کاملا ضروری است. پس لازم است باهم این چرخه را یاد بگیریم.

چهار‌فاز اصلی بازار ‌ارزهای ‌دیجیتال

فازهای بازار ارزهای دیجیتال به چهار قسمت تقسیم می‌شوند؛‌ فاز انباشت یا تجمع (Accumulation phase)، فاز صعودی (Mark-up phase)، فاز توزیع (Distribution phase) و قاز نزولی (Mark-down phase)

فاز تجمع یا انباشت (Accumulation phase) در بازار ارزهای دیجیتال

فاز انباشت چرخه بازار ارزهای دیجیتال

فاز انباشت چرخه بازار ارزهای دیجیتال

این مرحله از چرخه بازار‌ ارز‌ دیجیتال می‌تواند برای یک سهام خاص یا کل بازار اعمال بشود. همانطور که از نام این فاز مشخص است، روند مشخصی وجود ندارد و یک دوره تجمع یا انباشتگی قیمت درنمودار مشخص است.

زمانی که تریدرهای ارز دیجیتال شروع به انباشت دارایی‌‌هایشان می‌کنند، قیمت در یک محدوده‌ و بین دو سطح شروع به نوسان می‌کند. این جابه‌جایی مالکیت تا وقتی ادامه پیدا خواهد کرد‌ که یکی از این دو سطح شکسته بشود.

فاز انباشت (Accumulation) در بازار ارز دیجیتال، همچنین به عنوان دوره‌ی پایه‌‌گذاری قیمت شناخته می‌شود؛‌ برای اینکه بعد از یک روند نزولی و قبل از صعود قرار دارد. با توجه به اینکه در این مرحله بازار روند خاصی را دنبال نمی‌کند،میانگین‌های متحرک در این دوره، سیگنال معتبری را نشان نمی‌دهند.

رفتار ما در این فاز از بازار ارز دیجیتال باید چگونه باشد؟

این مرحله‌ ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد. بنابراین از این زمان برای مطالعه‌ی بازار ارزهای دیجیتال و پیش‌بینی زمان مناسب برای ورود به آن استفاده کنید. دامنه‌ی ‌نوسانات قیمت در این دوره خیلی پایین است و مخصوصا برای تریدرهای ‌روزانه سودآور نیست. درنتیجه تا قبل از تأیید روند بازار، پیشنهاد نمی‌شود معاملات بزرگی انجام بدهید.

یک محرک بنیادی مثل افزایش ارزش بازار یا حجم معامله ها،می‌تواند قیمت را از این مرحله خارج کند و با خروج قیمت از این فاز و شروع روند صعودی، شاهد رشد سقف و کف‌های قیمتی خواهیم بود.

فاز صعودی ( Mark-up phase) در بازار ارز دیجیتال

توی این مرحله از چرخه بازار، که برای مدتی ثبات داشته، روندی صعودی به خودش میگیره.‌خروج از فاز انباشت منجر به ورود حجم بالایی از سرمایه می‌شه؛ زیرا تریدرهایی که در مرحله‌ی انباشت بیرون از بازار بودند، به طرز تهاجمی شروع به خرید دارایی‌ها می‌کنن.

با شروع سرمایه‌گذاری تریدرهای جدید، حرکات قیمت افراد بیشتری را به بازار  جلب می‌کنه و در نهایت تا زمانی که قیمت وارد فاز بعدی بشه،این عوامل باعث شکل‌گیری یک روند صعودی در قیمت خواهد شد.

رفتار ما در این فاز از بازار ارز دیجیتال باید چگونه باشد؟

این فاز بهترین زمان برای درآمدزایی یک تریدر ‌ارز‌دیجیتال است. به هر نزول قیمت در این دوره به دید فرصتی برای خریداری دارایی یا سهام نگاه می‌شود. با بالا رقتن قیمت‌، دارایی‌‌ دوباره خریداری می‌شود و بازار ارز دیجیتال بار دیگه روند صعودی پیش می‌گیرد. با پیشرفت قیمت در این مرحله،نوسانات موجود در بازار ارز دیجیتال به تدریج کاهش پیدا می‌کند.

فاز توزیع (Distribution phase) در بازار ارز دیحیتال

فاز توزیع در چرخه بازار ارزهای دیجیتال

فاز توزیع در چرخه بازار ارزهای دیجیتال

این مرحله از بازار ارزدیجیتال به عنوان مرحله بازگشت قیمت شناخته می شه و زمانی است که معامله گرانی که سهام خود را در مرحله انباشت خریدند،شروع به خروج از بازار میکنن. از ویژگی‌های به خصوص این مرحله افزایش حجم سهامه ولی نه قیمت اون. توی این فاز بازار معمولاً صعودیه اما تقاضا از عرضه فراتر نمیره و با افزایش حجم معاملات قیمت‌ها‌ بالاتر نمیره.

رفتار ما در این فاز از بازار ارز دیجیتال باید چگونه باشد؟

در ابتدای این مرحله ارز بازار ارز دیجیتال نوسانات زیادی وجود دارد و دلیل آن خارج شدن سرمایه‌گذاران از بازار است. فاز توزیع از طریق الگوهای مشخص نموداری مثل سر و شانه، سقف دوقلو، مثلث و انواع دیگر مشخص می‌شود. با پیشروی در این فاز بازار ارز دیجیتال، قیمت نوسانات خود را از دست می‌دهد و درون یک محدوده شروع به حرکت خواهد کرد.

فاز نزولی (Mark-down phase) در بازار ارز دیجیتال

فازنزولی در چرخه بازار ارزهای دیجبتال

فازنزولی در چرخه بازار ارزهای دیجبتال

این آخرین مرحله از چرخه بازار ارزهای دیجیتال است و برای اکثر سرمایه گذاران زمان مناسبی نیست. آن دسته از تریدرهای ارز دیجیتال که سهام خودشان را در مرحله توزیع خریداری کردند، با عجله سعی در فروش آن‌ها دارند تا بتوانند جلوی ضرر بیشتر را بگیرند. با این وجود، خریداران کمی در بازار ارز دیجیتال وجود دارند.

این کمبود تقاضا باعث پایین آمدن قیمت می شود. اگر برای مدت طولانی بازار ارز دیجیتال در همین حالت بماند، این به معنای حرکت بازار ارز دیجیتال به سمت مرحله انباشت و در واقع ورود به یک چرخه جدید است.

رفتار ما در این فاز از بازار ارز دیجیتال باید چگونه باشد؟

در این مرحله از بازار ارز دیجیتال، قیمت معمولاً بیش‌تر از حد انتظار ریزش می‌کند. پس سعی در گرفتن چاقوی در حال سقوط نکنید؛ چون در نهایت دستتان را خواهید برید. البته که در بازارهای ارز دیجیتال دو طرفه از ریزش قیمت هم می‌توانید سود ببرید ولی در هر حال با استفاده از روش‌ها و استراتژی‌های مناسب، در انتهای این فاز از بازار ارز دیجیتال فرصت خوبی برای خریداران ایجاد می‌شود.

 جمع بندی

در نهایت برای اینکه بتوانیم تصمیم گیری بهتری برای خرید و فروش خود داشته باشیم، شناختن هر کدام از مراحل چرخه‌ی بازار ارز دیجیتال و قیمت ها کاملا ضروری است. یکی از روش‌هایی که  میتواند در این زمینه کمک زیادی به شما بکند، مطالعه‌ی روند گذشته نمودار  ارزهای دیجیتال است. به علاوه بررسی رفتار اندیکاتورها در هر فاز در چرخه بازار ارز دیجیتال کمک زیادی به درک بهتر بازار می‌کند.

بیشتر بخوانید : اندیکاتور RSI چیست؟

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال