بررسی مفاهیم هارد فورک (hard fork) و سافت فورک (soft fork) در دنیای ارزهای رمزنگاری شده

هارد-فورک-سافت-فورک

در این مقاله، ما به بررسی نحوه به روزرسانی و ارتقا شبکه‌های بلاک چین خواهیم پرداخت. برای انجام این کار، از دو مکانیزم مختلف استفاده می‌شود: هارد فورک  (hard fork) و سافت فورک (soft fork).​

هنگامی که از شما خواسته می‌شود یکی از برنامه های گوشی هوشمند خود را به روز رسانی کنید، احتمالا چگونگی انجام این کار برای شما اهمیتی نداشته باشد. یا اینکه ممکن است موبایل شما، بدون اینکه شما متوجه بشوید، به صورت اتوماتیک این به روزرسانی را انجام دهد.

با این حال انجام به روزرسانی ها برای گوشی هوشمند شما ضروری است. به این خاطر که اگر آخرین نسخه نرم‌افزار را نصب نکنید، در معرض خطر عدم دسترسی به خدمات آن قرار خواهید گرفت.

در ارزهای رمزنگاری شده منبع باز (open source)، همه چیز بسیار متفاوت است. در این فضا هیچ سلسله مراتبی وجود ندارد و هیچ بانکی نیست که بتواند به روز رسانی ها را انجام دهد و به دلخواه تغییرات جدیدی را ایجاد کند. در نتیجه، اضافه کردن و اجرای ویژگی‌های جدید می‌تواند چالشی بزرگ در شبکه‌ بلاک چین باشد.

چه کسی در یک شبکه بلاک چین تصمیم‌گیری می‌کند؟

برای درک نحوه کار فورک ها، ابتدا مهم است که شرکت کنندگان درگیر در فرآیند تصمیم‌گیری (‏یا حاکمیت) ‏شبکه را درک کنیم.

اتواع-نودها-در-بلاک-چین-و-انجام-هارد-فورک-و-سافت-فورک-توسط-آن-ها

در بیت کوین، به طورکلی سه دسته از کاربران شامل توسعه دهندگان (developers)، ماینرها (miners) و کاربران کامل (full node)، وجود دارد.
در این بین کاربران دیگری مثل نود های سبک وزن (light node) هم وجود دارند که از نود های بلاکچین هستند و از شبکه بیت کوین استفاده می‌کنند. اما یک کاربر کامل یا full node به شمار نمی‌روند. در واقع این نودها به داده‌های تأییدشده به دست فول نودها اعتماد می‌کنند و از آنها بهره می‌برند. کیف پول های دیجیتالی ارزهای رمزنگاری شده، نمونه ای از نودهای سبک وزن هستند.

توسعه دهندگان​​​​​​​​ (developers)

توسعه دهندگان (developers)، مسئول ایجاد و به روز رسانی کدها  در شبکه بلاک چین هستند.

ماینرها (miners)

​​​​​​ماینرها کسانی هستند که به امن تر شدن شبکه بلاک چین کمک می‌کنند. آن‌ها کد ارزهای رمزنگاری شده را اجرا می‌کنند و منابع موردنیاز برای اضافه کردن بلاک‌های جدید به بلاک چین را فراهم می‌کنند.
برای مثال در شبکه بیت کوین، آن‌ها این کار را از طریق اجرای الگوریتم اثبات کار (POW) انجام می‌دهند و در مقابل به ازای هر بلاک اضافه شده به بلاک چین پاداشی را دریافت می‌کنند.

کاربران کامل (full node)

​​​​​​​کابران کامل را می‌توان به عنوان ستون اصلی شبکه ارزهای رمزنگاری شده در‌نظر گرفت. آن‌ها بلاک ها و تراکنش ها را تایید، ارسال و دریافت می‌کنند و یک کپی از اطلاعات موجود در بلاک چین را ذخیره و نگهداری می‌کنند.

اغلب در این دسته‌بندی‌ها هم پوشانی مشاهده می‌شود. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک توسعه دهنده و یک کاربر کامل، یا یک ماینر و کاربر کامل باشید.
به عنوان یک کاربر در شبکه شما می‌توانید در هر سه دسته گفته شده قرار بگیرید و یا حتی در هیچ کدام.

در واقع، تعداد زیادی از افرادی که ما آن ها را به عنوان کاربران شبکه ارزهای رمزنگاری شده در نظر می‌گیریم، در هیچ یک از این دسته بندی ها قرار نمی‌گیرند. در عوض، آن‌ها استفاده از نودهای سبک (light node) یا خدمات متمرکز را انتخاب می‌کنند. ​

کاربران-شبکه-بلاک-چین-و-انجام-هارد-فورک-و-سافت-فورک

با توجه به توضیحاتی که داده شد، در واقع ماینرها و توسعه دهندگان نقش بسیار زیادی در ایجاد تغییرات در شبکه بلاک چین دارند. توسعه دهندگان مسئول ایجاد کدهای جدید در شبکه هستند، بدون آن‌ها، شما هیچ نرم‌افزاری برای اجرا ندارید و هیچ‌کس برای رفع اشکالات موجود یا اضافه کردن ویژگی‌های جدید وجود ندارد.

از طرف دیگر، ماینرها با فعالیت خود شبکه را امن می‌کنند. شبکه بدون وجود رقابتی سالم در بین ماینرها، به سادگی قابل هک و یا به طور کلی قابل متوقف شدن است.

با این حال، این به این معنا نیست که این دو دسته، می‌توانند کنترل بیشتری برای ایجاد قوانین جدید یا به روزرسانی نرم افزار شبکه داشته باشند و پذیرفتن این قوانین جدید توسط کاربران دیگر شبکه هم الزامی است.

فورک چیست؟

انواع-فورک-در-بلاک-چین-هارد-فورک-سافت-فورک

هارد فورک (Hard Fork)، سافت فورک (Soft Fork)

​​​​​​​به طور ساده، فورک در واقع به معنی به روزرسانی و یا ایجاد یک شبکه بلاک چین جدید است. زمانی که کاربران یا برنامه نویسان شبکه بلاک چین، از شرایط یا قوانین یک ارز دیجیتال ناراضی باشند و یا اینکه آن شبکه با مشکلاتی مواجه شده باشد که برطرف کردن آن ها ضروری باشد، راه حلی به نام فورک پیش روی این افراد است.

واژه فورک یا انشعاب از پروژه‌های برنامه‌نویسی ریشه گرفته است. در حقیقت با کپی کد منبع یک پروژه و ایجاد تغییراتی در آن، برنامه‌ای جدید از دل برنامه قبلی بیرون می‌آید. درنتیجه فورک در حوزه ارزهای دیجیتال نیز با مفهومی یکسان و با برخی ویژگی های خود به کار می‌رود.

انواع فورک ها؛ هارد فورک (hard fork) در مقابل سافت فورک (soft fork)

هارد-فورک-در-مقابل-سافت-فورک

هارد فورک و سافت فورک چیست؟

با وجودی که این دو روش نام های تقریبا مشابه و هدف یکسانی دارند اما تفاوت های بسیار زیادی بین این دو روش وجود دارد. در ادامه به توضیح این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

هارد فورک چیست؟

​​​​​​​​هارد فورک، نسخه به روزرسانی شده نرم افزاری است که با نسخه قبلی آن ناسازگار است. معمولا، این مورد زمانی رخ می‌دهد که قوانین جدید به روشی اضافه می‌شوند که با قوانین نودهای قدیمی در تضاد باشد. نودهای جدید تنها می‌توانند با نودهایی ارتباط برقرار کنند که نسخه جدید را اجرا می‌کنند. در نتیجه، بلاک چین به دو شبکه جداگانه تبدیل میشود؛ یکی با قوانین قدیمی و دیگری با قوانین جدید.

به عنوان مثال، در هارد فورک سال ۲۰۱۷، بیت کوین به دو زنجیره جداگانه بیت کوین (BTC) به عنوان زنجیره اصلی و بیت کوین کش (BCH) به عنوان زنجیره جدید، تقسیم شد.

هارد-فورک-بیت-کوین-سافت-فورک-بیت-کوین

این هاردفورک بعد از بحث زیاد در مورد بهترین روش برای مقیاس گذاری (Scaling) شبکه بیت کوین رخ داد. طرفداران بیت کوین کش می‌خواستند مقیاس‌پذیری بیت کوین را با سایز بلاک از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش دهند. این کار باعث شد که شبکه بتواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند، کارمزد شبکه کاهش پیدا کرده و همچنین تنگنای شبکه‌ی بیت‌‌کوین با افزایش استفاده از آن بهبود داده شده است.

انواع هارد فورک

  • هارد فورک بحث برانگیز (contentious hard fork)

هاردفورک بحث برانگیز به علت وجود اختلاف بین اعضای شبکه بلاک چین رخ می‌دهد و موجب میشود بخشی از اعضای شبکه، زنجیره جدیدی که به نظر خودشان بهتر است را با تغییرات عمده ای در کد نرم افزار شبکه، ایجاد کنند. هارد فورک بیت کوین کش و اتریوم کلاسیک مثال هایی از این نوع هاردفورک هستند.

  • هاردفورک برنامه ریزی شده (planned hard fork)

در هارد فورک برنامه ریزی شده، اعضای شبکه با یکدیگر در ایجاد یک هارد فورک، توافق می‌کنند. در اینصورت پس از هاردفورک هیچ شکافی در شبکه ایجاد نخواهد شد زیرا تمامی نودها برای به روز رسانی کردن نرم افزار خود به نسخه جدید توافق کرده‌اند.

هاردفورک های موجود در نقشه راه اتریوم از این نوع هستند. به عتوان مثال هاردفورک هوم‌استد (homestead hard fork)، اولین نسخه پایدار از اتریوم است که در تاریخ ۱۰ مارس ۲۰۱۶ روی بلاک شماره ۱.۱۵۰.۰۰۰ پیاده‌سازی شد. در هارد فورک هوم‌استد تضمین شد که شبکه اتریوم واقعا امن است و یک‌سری به‌روزرسانی‌های کلی روی آن اعمال شد.

سافت فورک چیست؟

سافت-فورک-چیست-هارد-فورک-چیست؟

سافت فورک نسخه به روزرسانی شده نرم افزاری است که با نسخه قبلی آن سازگار است، به این معنی که نودهای ارتقا یافته هنوز هم می‌توانند با نودهای ارتقا نیافته ارتباط برقرار کنند. چیزی که شما به طور معمول در یک سافت فورک می‌بینید، اضافه کردن یک قانون جدید است که با قوانین قدیمی‌تر در تضاد نیست.

برتری سافت فورک نسبت به هارد فورک

اجرای سافت فورک به نسبت هاردفورک، آسان تر است؛ به این دلیل که تنها نیازمند این است که اکثریت کاربران شبکه نرم افزار خود را به روزرسانی کنند. همه‌ی شرکت‌کنندگان چه نرم‌افزار خود را آپدیت کرده و چه نکرده باشند، می‌توانند بلاک‌های چدید را تشخیص دهند و فعالیت‌هایشان با شبکه سازگار است.

برای مثال در یک سافت فورک که سایز بلاک ها از مقدار بیشتری مثلا ۱ مگابایت به ۸۰۰ کیلوبایت تغییر پیدا کرده است، نودهایی که نرم افزار خود را به روز رسانی نکرده اند همچنان میتوانند تراکنش های جدید را ببینند. اما مشکل زمانی رخ خواهد داد که، ماینری که نرم افزار خود را به روز نکرده است، بخواهد بلاک جدیدی را به بلاک چین اضافه کند. درنتیجه بلاک او رد خواهد شد.

در واقع سافت فورک یک روند تدریجی در ارتقاء و به روزرسانی نرم افزار شبکه را نشان می‌دهد؛ به این صورت که افرادی که هنوز نرم افزار خود را به روزرسانی نکرده اند، به مرور زمان و با محدود تر شدن قابلیت هایشان به انجام این کار ترغیب شوند.

سخن پایانی

وجود هاردفورک ها و سافت فورک ها برای بقای طولانی مدت شبکه بلاک چین بسیار ضروری هستند. آنها به ما اجازه می دهند، علی رغم عدم وجود یک مرجع مرکزی، در یک سیستم غیرمتمرکز، بتوانیم در این سیستم تغییراتی ایجاد کنیم یا آن را ارتقا دهیم.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال