بیت کوین چیست؟

بیت-کوین-چیست؟

بیت‌کوین چیست؟

بیت کوین نوعی ارز رمزنگاری شده است که ماهیت فیزیکی ندارد و در واقع شامل اطلاعات ثبت شده در یک دفتر کل عمومی است، که همه افراد به آن دسترسی دارند. همه‌ی تراکنش‌های بیت کوین توسط تعداد زیادی از کامپیوترهای حاضر در شبکه تایید می‌شوند.

بیت‌کوین با در دست داشتن بالاترین میزان ارزش بازار (Marketcap)، بزرگ ترین ارز رمزنگاری شده در جهان به حساب می‌آید.

برخلاف ارز فیات (Fiat currency)، بیت‌کوین در یک سیستم دفترکل مرکزی و غیرمتمرکز معروف به بلاک چین، ایجاد، توزیع، معامله و ذخیره می‌شود.

بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال رمزنگاری شده، به سرعت محبوب شد و الهام بخش بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده دیگر شده است. به این ارزهای رمززنگاری شده، آلت کوین (altcoins)، می‌گویند.

بیت‌کوین نسبت به روش های پرداخت آنلاین سنتی، کارمز کمتری دارد و برخلاف ارزهای سنتی که توسط دولت ها صادر و پشتیبانی می‌شوند، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره می‌شود.

نام-اختصاری-بین-کوین

نام اختصاری بیت کوین BTC است.

چه کسی بیت کوین را ساخت؟

تقریبا هیچ کس به طور قطع نمی‌داند که چه کسی بیت‌کوین را به وجود آورده است. ساتوشی ناکاموتو نام شخصی است که وایت پیپر بیت‌کوین را در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار منتشر کرد و شبکه بیت‌کوین کار خود را رسما با انتشار اولین نسخه نرم افزار بیت کوین در سال ۲۰۰۹، آغاز کرد.

ساتوشی-ناکاموتو-سازنده-بیت-کوین

ساتوشی ناکاموتو در سال های ابتدایی پروژه حضور داشت و نواقص آن را به همراه توسعه‌دهندگان دیگری که به پروژه می‌پیوستند، برطرف می‌کرد تا اینکه اواخر سال ۲۰۱۰ ناپدید شد.

تا به حال پس از گذشت بیش از ۱۰ سال از ایجاد بیت‌کوین، هنوز هم هویت ساتوشی ناکاموتو مشخص نشده است. در این مدت فرضیه‌های زیادی درباره هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو مطرح شد. اما تا به امروز هیچ یک از این فرضیه ها نتوانستند مدارک کافی برای اثبات درستی خود ارائه دهند.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

از دید یک کاربر ساده، بیت کوین چیزی جز یک اپلیکیشن موبایل یا نرم افزار دسکتاپ که یک کیف پول شخصی را برای آن ها فراهم می‌کند و به آن ها امکان ارسال و دریافت بیت‌کوین را می‌دهد، نیست.

اما در واقعیت، بیت‌کوین بر مبنای یک دفتر کل عمومی که بلاک چین نام دارد، کار می‌کند. سیستم بیت کوین شامل تعدادی از کامپیوترهاست که به آنها نود هم گفته می‌شود و همگی کد بیت کوین را اجرا می‌کنند و فعالیت همه آن ها در بلاک چین ذخیره می‌شود.

بلاک چین، شامل تعدادی بلاک است و هر بلاک شامل تعدادی تراکنش است. از آنجایی که همه کامپیوترها در شبکه بلاک چین لیست همه ی تراکنش های موجود را در اختیار دارند و شاهد پر شدن بلاک های زنجیره با تراکنش های جدید بیت کوین هستند، کسی نمی‌تواند در سیستم تقلب کند.

هرکسی در این شبکه میتواند تمام تراکنش‌های در حال انجام را به صورت زنده مشاهده کند و اگر کسی بخواهد تراکنش ها را در سیستم دستکاری کند، باید حداقل به ۵۱ درصد از کل کامپیوترهای شبکه دسترسی پیدا کند. از آنجایی که در شبکه بیت‌کوین تا ژانویه ۲۰۲۱ چیزی حدود ۱۲.۰۰۰ نود وجود داشت و این مقدار روز به روز درحال افزایش است، ترتیب دادن چنین حمله ای تقریبا غیرممکن است.

با این وجود در صورت وقوع این حمله، ماینرها می‌توانند با انجام یک فورک و ساخت یک زنجیره جدید در بلاک چین، تلاش هکر برای هک کردن شبکه را با شکست مواجه کنند.

مبادله بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

مبادله بیت‌کوین در شبکه به کمک دو کلید عمومی و خصوصی انجام می‌گیرد.

کلیدهای عمومی و خصوصی، شامل رشته هایی طولانی از ترکیب اعداد و حروف هستند که توسط الگوریتم های رمزنگاری تولید می‌شوند.

کلید عمومی (public key)، که می‌توان آن را به شماره حساب بانکی تشبیه کرد، به عنوان آدرسی است که در شبکه ثبت می‌شود و از این طریق بقیه افراد می‌توانند به این آدرس بیت کوین ارسال کنند.

کلید خصوصی (private key)، که مشابه رمز کارت بانکی شماست، که فقط شما آن را دراختیار دارید و می‌توانید از آن برای تایید تراکنش های خود استفاده کنید.

تکنولوژی همتا به همتا (peer-to-peer) در بیت‌کوین

در علوم کامپیوتر، یک شبکه همتا به همتا (peer-to-peer network)، متشکل از گروهی کامپیوتر است که به طور دسته جمعی به ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری فایل‌ها می‌پردازد. هرکدام از اعضای این گروه نود (node) نامیده شده و به طور معمول تمام این نودها قدرت و وظیفه یکسانی دارند. این تکنولوژی هسته بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده را تشکیل می‌دهد و نقش بسیار مهمی در صنعت بلاک چین دارد.

بیت کوین یکی از اولین ارزهای رمزنگاری شده بود که از تکنولوژی P2P برای تسهیل در پرداخت های فوری استفاده کرد.

ماینرها

ماینرها افرادی هستند که قدرت پردازشی سیستم های کامپیوتری خود را به صورت داوطلبانه در اختیار شبکه قرار می‌دهند و در فرایند تایید تراکنش های جدید و تولید یا همان استخراج بیت‌کوین شرکت می‌کنند و در ازای این کار از شبکه پاداش دریافت می‌کنند. کار ماینرها باعث امن تر شدن شبکه بلاک چین و تراکنش های آن می‌شود.

ماینر-بیت-کوین

به طورکلی فقط ۲۱ میلیون بیت‌کوین قابل استخراج است که تا تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۲۱، حدود ۱۸.۶۱۴.۸۰۶  بیت کوین استخراج شده و چیزی حدود ۲.۸۳۵.۱۹۳ بیت کوین برای استخراج باقی مانده است.

استخراج بیت کوین به چه معناست؟

استخراج بیت کوین یا ماینینگ در واقع فرایندی است که در آن واحد های جدید بیت کوین به صورت غیرمتمرکز تولید می‌شوند. به طور کلی فرایند ماینینگ نیاز به حل یک معمای پیچیده، برای تولید یک بلاک جدید در زنجیره بلاک چین، دارد.

از دستگاه های سخت افزاری متفاوتی برای ماینینگ بیت‌کوین، استفاده می‌شود. با این حال برخی از آن ها به دلیل قدرت بالاتری که دارند امکان کسب پاداش بیشتری را فراهم می‌کنند.

چه کسی شبکه بیت کوین را کنترل می‌کند؟

کنترل شبکه بیت‌کوین تحت نظارت هیچ موجودیت مستقلی نیست و هیچ دولت یا مرجعی آن را کنترل نمی‌کند. بیت کوین توسط همه کاربران شبکه آن در سراسر جهان کنترل می‌شود.

توسعه دهندگان بیت کوین نمی‌توانند هر تغییری که خودشان بخواهند را در پروتکل بیت کوین به وجود بیاورند زیرا کاربران شبکه بیت‌کوین می‌توانند از هرنسخه ای از نرم افزار بیت کوین که بخواهند استفاده کنند. برای سازگاری با یکدیگر، همه کاربران باید از یک نسخه از نرم افزار با قوانین مشابه استفاده کنند.

شبکه بیت‌کوین تنها با برقراری یک توافق کامل بین کاربرانش می‌تواند به درستی کار کند. بنابراین کاربران و توسعه دهندگان شبکه بیت کوین انگیزه قوی برای حفظ این توافق دارند.

مزایای بیت کوین چیست؟

پرداخت آسان

با بیت‌کوین، در هر مکان و در هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید و بدون وجود هیچ گونه محدودیتی، می‌توانید تراکنش های مالی خود را انجام دهید.

پرداخت کارمزد (transaction fees) کمتر

برای دریافت بیت‌کوین لازم نیست کارمزدی پرداخت کنید. از طرفی بعضی از کیف پول‌های دیجیتال این امکان را به شما می‌دهند که میزان کارمزد پرداختی تان را در هنگام ارسال بیت کوین کنترل کنید. هرچه مقدار کارمزد پرداختی شما بیشتر باشد تراکنش شما سریع تر تایید خواهد شد.

میزان کارمزدها ارتباطی به مقدار بیت‌کوینی که میخواهید ارسال کنید ندارد و حتی با ارسال مقادیر بالای بیت کوین هم، همچنان کارمز مشابهی را پرداخت خواهید کرد.

وجود ریسک کمتر در معاملات

معاملات بیت کوین ایمن، غیرقابل برگشت و فاقد اطلاعات حساس و شخصی مشتریان است. در نتیجه این ویژگی امکان کلاه برداری از تراکنش ها را کاهش می‌دهد.

کنترل کامل بر روی دارایی‌ها و امنیت بالا

کابران بیت کوین بر روی تمامی تراکنش‌های خود کنترل کامل دارند و امکان ندارد هزینه‌هایی ناخواسته یا بدون اطلاع قبلی، به آن ها تحمیل شود. موضوعی که در روش های پرداختی دیگر اتفاق می‌افتد.

پرداخت های بیت کوین را می‌توان بدون نیاز به وجود اطلاعات شخصی، انجام داد. این ویژگی شما را دربرابر سرقت اطلاعات شخصی مصون نگه می‌دارد.

شفاف و بی طرف

همه اطلاعات مربوط به تراکنش های انجام گرفته در بیت‌کوین برای همه کاربران شبکه به صورت زنده قابل مشاهده است.

هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند پروتکل های بیت‌کوین را کنترل و یا دستکاری کند، زیرا کد های آن به وسیله دانش رمزنگاری، در برابر خرابی یا دستکاری ایمن شده است.

معایب بیت کوین چیست؟

میزان مقبولیت

در حالی که بیت‌کوین در سال های اخیر در سراسر جهان محبوبیت زیادی پیدا کرده است و ارزش آن هم روز به روز در حال افزایش است، با این وجود بسیاری از مردم همچنان از وجود بیت کوین و مزایای آن بی اطلاع هستند. روز به روز تعداد افراد بیشتری به استفاده از بیت‌کوین روی می آورند اما برای بهره‌مندی هر چه بیشتر از مزایای شبکه بیت‎‌کوین لازم است تعداد افراد بیشتری در آن به فعالیت بپردازند.

نوسانات شدید قیمت

نوسانات قیمت در بازار بیت کوین بسیار بالا است و در یک روز می‌تواند حتی به ۵۰ درصد هم برسد، چیزی که در بازارهای سنتی شاهد آن نیستیم.

نوسانات-قیمت-بیت-کوین

علت عمده این نوسانات هم به دلیل وجود مقدار محدودی از این ارز رمزنگاری شده و تقاضای روز افزون برای استخراج آن، می‌باشد.

هنوز در حال توسعه است

در بسیاری از قسمت های بیت کوین هنوز هم نواقصی مشاهده می‌شود. درحال حاضر، ابزارها و ویژگی‌های جدیدی برای ایمن تر کردن شبکه بیت کوین و ایجاد قابلیت دسترسی بیشتر برای مردم، در حال توسعه هستند. بسیاری از مشاغلی که بر اساس بیت کوین راه اندازی شده اند جدید بوده و هیچ ضمانتی را در زمینه کاری خود نمی‌توانند ارائه دهند.

طولانی بودن تراکنش ها

شبکه بیت کوین به دلیل محدودیت هایی که دارد، در هر ثانیه فقط می‌تواند ۷ تراکنش را تایید کند و برای تایید هر تراکنش چیزی حدود ۱۰ دقیقه باید صبر کنید.  این درحالی است که شرکتی مثل ویزا در هر ثانیه چیزی حدود ۲۴ هزار تراکنش را پیشتیبانی و تایید می‌کند.

چرا مردم به بیت کوین اعتماد می‌کنند؟

بیشتر اعتماد مردم نسبت به بیت‌کوین به این دلیل است که استفاده از بیت‌کوین اصلا نیازی به اعتماد ندارد!

بیت‌کوین کاملا متن باز (open-source) و غیرمتمرکز است؛ به این معنا که هر کس، هر زمان که بخواهد می‌تواند به تمام کدهای آن دسترسی داشته باشد. در نتیجه هر برنامه نویسی می‌تواند کدهای بیت کوین و نحوه انجام کار آن را  بررسی کند.

همه ی افراد شبکه بیت‌کوین تمامی تراکنش ها را می‌بینند و همه‌ی پرداخت‌ها بدون نیاز به واسطه و به صورت همتا به همتا، انجام می‌گیرند.

کل شبکه بیت کوین، توسط الگوریتم‌های رمزنگاری‌شده، همانند چیزی که در  سیستم بانکداری آنلاین وجود دارد، محافظت می‌شود.

هیچ سازمان یا فردی نمی‌تواند بیت‌کوین را کنترل کند و حتی اگر به همه کاربران آن اعتماد نداشته باشید، شبکه همچنان ایمن است.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار ارز دیجیتال


مقالات آموزشی


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال